گزارش روزنامه ژاپنی از اوج گیری تنش ها بین روحانی و افراطیون،
روزنامه ژاپنی ماینیچی طی گزارشی به اوج گیری تنش ها بین روحانی و تندروها بر سر انتخاب وزیر علوم پرداخته است.
اخبار روز
سرنخ جدید پلیس: پیکان سفیدرنگی که از اسیدپاش در اصفهان مراقبت می کرد!
ناصر جورکش پدر یکی از قربانیان اسیدپاشی می‌گوید: «غیر از دوربین‌های ترافیکی، یک ایستگاه آتش‌نشانی هم در آن خیابان است که دوربین‌ مدار بسته دارد و می‌توانند از فیلم آن هم استفاده کنند.» اما هنوز هیچ خبری از دستگیری اسیدپاش اصفهانی نیست.
سخنان محرمانه مقام ارشد کاخ سفید به رسانه ها درز کرد،
معاون مشاور امنیت ملی اوباما: توافق هسته ای با ایران برای به مانند طرح «مراقبت های بهداشتی» آمریکا می ماند/تاکنون چنین فرصتی وجود نداشته، پس آن را بی اهمیت نپندارید
بن رودس معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید توافق هسته ای با ایران را با طرح مراقبت بهداشتی اوباما مقایسه کرد.
قول هماهنگی کاخ سفید به اسرائیل در حین مذاکرات هسته ای با ایران
کاخ سفید پس از دیدار مشاوران امنیت ملی امریکا و اسرائیل اعلام کرد که واشنگتن و تل اویو در حین مذاکرات هسته ای هماهنگی بی سابقه ای خواهند داشت.
رئیس کمسیون اصل نود:
وزیر ارشاد درخواستمان را پذیرفت، تا زمانی که ما تایید نکنیم، این فیلم ها اکران نخواهد شد
رییس کمیسیون اصل نود، از نمایش فیلمهای "عصبانی نیستم" و "قصه ها" برای اعضای کمیسیون متبوع خود از سوی سازمان سینمایی کشور خبر داد و گفت: کمیسیون اصل نود خواسته بود تا پایان بررسی کمیسیون، فیلمها اکران نشود و چنین هم شد.
آیت الله حائری شیرازی:
هر کس در خبرگان با آیت الله هاشمی رقابت کرد شکست خورد، حتی جنتی/میرحسین موسوی گفت، اگر نامه شما به دست من برسد پاسخ آن مغتنم است
آیت الله حائری شیرازی نماینده مجلس خبرگان رهبری با حضور در برنامه شناسنامه از نامه به میرحسین و موسوی و ریاست آیت الله هاشمی بر مجلس خبرگان سخن گفت.
محمدجواد لاریجانی:
به خانواده سربندی گفتم شما عزیز دیگری را نکشید
رئیس ستاد حقوق بشر قوه‌قضاییه گفت: به خانواده سربندی (اولیای دم در پرونده ریحانه جباری) گفتیم عزیز شما کشته شده است شما عزیز دیگری را نکشید.
علم‌الهدی امام جمعه مشهد:
جرم مدیر مسئول برخی روزنامه‌ها کمتر از اسیدپاش‌ها نیست/ آن افراد لامذهبی که در مورد «امربه معروف» ژست آکادمیک می‌گیرند باید تحت تعقیب قرار گیرند
امام جمعه مشهدمقدس با بیان اینکه جرم مدیر مسئول برخی روزنامه‌های زنجیره‌ای کمتر از اسیدپاش‌ها نیست، گفت: تمام امکانات اطلاعاتی برای دستگیر عامل یا عاملان اسیدپاشی بسیج شود.
انصار حزب الله:
عنان طرح «امربه‌معروف» در اختيار گروه‌هاي‌ ماست
پایگاه رسمی انصار حزب الله اعلام کرد که عنان طرح «امر به معروف و نهی از منکر» در اختیار گروه های آنهاست.
نماینده مردم اصفهان:
برخی افراد مظنون در حادثه اسیدپاشی اصفهان دستگیر شده اند
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: خوشبختانه با تلاش نیروهای امنیتی و اطلاعاتی برخی افراد مظنون در حادثه جنایت اسیدپاشی در اصفهان دستگیر شده اند و امیدواریم بزودی عامل اصلی این جنایت هم دستگیر ، محاکمه و مجازات شود .
واشنگتن پست:
علی شمخانی، ستاره ی ایران در جهان عرب/این فرمانده نظامی، برگ برنده ی روحانی برای آرام کردن تندروهاست
درحالیکه درگیری های منطقه ای در عراق و سوریه شدت می یابد و مذاکرات هسته ای همچنان ادامه دارد، شخصیتی جذاب در دولت ایران در حال جلب توجهات به خود است.
اکونومیست:
شکست مذاکرات هسته ای یعنی یک فاجعه!
اگر مذاکرات هسته ای شکست بخورد، تسلیحات اتمی ممکن است در خاورمیانه گسترش یابد، یا آن که آمریکا یا اسرائیل ممکن است به ساختار هسته‌ای ایران حمله کنند.
جان کری:
با ظریف رو در رو مذاکره می کنم، برای همین نسبت به توافق امیدوارم / اگر اوضاع عراق وخامت پیدا کند، گزینه همکاری نظامی با ایران را بررسی می کنیم
جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت که واشنگتن تمام گزینه های موجود را در صورت وخیم شدن اوضاع عراق بررسی خواهد کرد.
احمد خاتمی:
بدبین کردن مردم به دولت یک منکر است/جانیان اسیدپاشی باید علنی قصاص شوند
امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه نظام اسلامی باید قاطعانه در پی یافتن عامل اسیدپاشی اصفهان باشد، گفت: این جانی یا جانیان باید به صورت علنی قصاص شوند تا دیگران عبرت بگیرند.
آیت‌الله طباطبایی‌نژاد امام جمعه اصفهان:
در حال حاضر جاسوس، اسرائیلی و داعشی و کافر محض در کشور وجود دارد، اسیدپاشی کار اینهاست
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان گفت: با گذشت 36 سال از انقلاب و تصویب قانون امر به معروف و نهی از منکر در مجلس نمایندگان تازه به فکر تعیین حدود این فریضه افتاده‌اند.
المانیتور:
آیا روحانی و السیسی، ایران و مصر را آشتی می دهند؟
از سال 1979، یعنی زمانی که ایران به دنبال امضای پیمان صلح میان انورسادات با اسرائیل روابط خود را با مصر قطع کرد، هریک از این دو کشور از راهبردها، ارتباطات و متحدان جداگانه ای حمایت کرده اند . با این همه ، تغییرات در خاورمیانه در خلال سه سال گذشته هر دو طرف را واداشته که به منظور حل مشکلات عدیده خود، که سد راه توسعه روابط میان این دو کشور شده است، راهبردهای جدیدی را مد نظرقراردهند .
الحیات:
هدیه ایران به لبنان همچنان روی هواست!
پاسخ رسمی لبنان به پیشنهاد ایران، دیدار وزیر دفاع لبنان با همتای ایرانی اش به منظور بررسی جزئیات هدیه غیرمنتظره تهران به ارتش کشورش و توافق بر سر برداشتن گام های اجرایی و قانونی لازم برای اجرای آن از سوی طرف لبنانی بود.
واکنش روحانی به عدم رای اعتماد به وزیر پیشنهادی علوم:
دلمان می‌خواست نیلی امروز در جلسه دولت حضور داشته باشد / امیدواریم فرد بعدی بتواند رأی اعتماد را کسب کند
رییس جمهوری با اظهار تأسف از رأی عدم اعتماد مجلس شورای اسلامی به وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری گفت: گر چه دلمان می‌خواست دکتر نیلی با رأی اعتماد مجلس از امروز در جلسه دولت حضور داشته باشد، اما در عین حال به نظر و حق قانونی مجلس احترام می‌گذاریم.
تحلیل فرانس پرس و آسوشیتدپرس از عدم رای اعتماد به محمود نیلی:
ضربه ی تازه تندروها به روحانی
محمود نیلی احمد آبادی با کسب 160 رای مخالف در مجلسی که اصولگرایان بر آن مسلط هستند موفق به راه یابی به وزارت علوم نشد.
نخستین گزارش اژه‌ای از پیگیری اسیدپاشی‌های اصفهان:
عامل اصلی هنوز بازداشت نشده است
جلسه مسئولان عالی قضایی امروز به ریاست آیت الله صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه تشکیل شد.
اکونومیست:
روحانی به ماجرای داعش چگونه می نگرد؟
در این جنگ مبهم، و درعین حال نامشخص علیه داعش، یک سؤال بزرگ مطرح می شود: چه خواهد شد اگر یکی از بزرگ ترین ذینفع های این ائتلاف، ایران حسن روحانی، به عنوان رقیب تاریخی عربستان سعودی در منطقه، باشد؟ تهران از همان ابتدا خود را برای انجام عملیات نظامی علیه داعش بسیار مشتاق نشان داد.
نیلی هم از نمایندگان مجلس رای اعتماد نگرفت!
محمود نیلی احمد آبادی، وزیر پیشنهادی علوم ، تحقیقات و فناوری موفق به کسب رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی نشد.
نیلی، وزیر پیشنهادی علوم:
مجوز اردوهای خارجی با من نبود/دانشگاهها نباید باشگاه جریان‌های چپ و راست باشند/من امضا کننده نامه در سال 88 بودم نه تهیه کننده آن
وزیر پیشنهادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد از مهمترین وظایف وزارت علوم است،گفت: وظیفه اصلی این وزارتخانه نقش اساسی در تداوم رشد با هدف دستیابی بر جایگاه پیش بینی شده در سند چشم انداز افق 1404 است.
روحانی در مجلس:
ملت لجبازی را نمی پسندد/ نمی‌خواهیم دانشگاه باشگاه سیاسی باشد/چرا اتهام می زنید؟
رییس جمهوری با بیان اینکه این افکار عمومی است که قضاوت خواهد کرد و همیشه از ما وحدت را می خواهد، گفت: ملت نه فاصله را می پسندد و نه خدای ناکرده لجبازی را می پسندد.
لیبراسیون:
١٠هزار یورو، بهای بلیط سفری لوکس از بوداپست به تهران
از زمان رسیدن حسن روحانی به ریاست جمهوری شمار گردشگران به ایران افزایش چشمگیری داشته است.
روزنامه روسی کامرسانت:
طرح قدیمی آمریکا و عربستان علیه شوروی، روی ایران اجرا می شود/چرا قیمت نفت به جای آنکه سر به فلک بکشد، سقوط کرده است؟
نه مسکو و نه تهران فردا از هم پاشیده نخواهند شد. و اگر، نرخ نفت پایین تر از 70 دلار برسد، ما شاهد کاهش تولیدات نفتی در امریکا خواهیم شد، زیرا این امر از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نخواهد بود و نرخ نفت افزایش خواهد یافت. اما تردیدی نیست که افت کنونی نرخ نفت موافق منافع راهبردی امریکا و عربستان سعودی و به ضرر روسیه و ایران است. درآمد حاصل از صادرات نفتی، در حدود 60 درصد از بودجه دولتی ایران و بیش از نیمی از مخارج دولتی روسیه را تامین می کند
اسحاق جهانگیری:
پول‌ها را برده‌اند و گردن کلفتی می‌کنند، بدانید که گردن‌کلفت‌تر از شما هم وجود دارد
وی تصریح کرد: همه باید نقش خود را دقیق ایفا کنند، اگر به سعادت ملت، رفاه مردم و پیشرفت کشور فکر می‌کنیم باید از تمامی ظرفیت‌ها بهره برده و در راستای پیشرفت کشور بکوشیم.
تحلیل تیک