منبع نزدیک به مذاکرات هسته ای به «تیک» خبر داد:
باوجود اینکه ایران از روسیه و چین انتظار عملکرد فعالانه تری در مذاکرات داشت، اما متاسفانه انها موضع فعالانه ای اتخاذ نمی کنند.
اخبار روز
حمایت سرلشکر فیروز آبادی از ظریف:
تیم هسته ای ایران جهاد می کند / داشتیم به توافق مثبت می رسیدیم، اما آمریکایی ها به زمین خوردند
رییس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه آمریکایی ها در روزهای اخیر مذاکرات هسته ای در چهره نتانیاهو ظاهر شده اند، گفت: نقش آقای ظریف و همکاران صادقش را در این مذاکرات جهادگونه ارزیابی می کنم.
نماینده جبهه پایداری مجلس مدعی شد:
درخواست روحانی از صداوسیما برای عدم پخش سخنان ضدایرانی اوباما/ظریف می گوید، من به نفع امریکا کار می کنم
ظریف گفته بود نبویان در راستای منافع آمریکا کار می‌کند کثر بندهای توافق نامه ژنو را جز به جز با آقای عراقچی بررسی کرده ا همه هستی مان را دادیم در یک مجمعی با حضور آقای روحانی مصوب کرده اند که به صدا و سیما تذکر داده شود که چرا حرف های ضد ایرانی اوباما را پخش می کند.
المانیتور:
تضاد ژنرال سلیمانی با تندروهای اصولگرا و اصلاح طلب/شوالیه ایران، یار نامرئی ظریف در مذاکرات هسته ای
شوالیه سیاه(لقب ابرقهرمان بتمن)، شهید زنده و حاج قاسم از جمله القاب ژنرال قاسم سلیمانی مرد شماره یک نظامی ایران در خاورمیانه است. باوجود آنکه او این روزها به دلیل جنگ علیه داعش در منطقه و رسانه های جهان مشهور شده، پیش از این گمنام بود و تنها موثرین منطقه و جهان او را می شناختند. این روزها، سلیمانی اکثر وقات خود را در عراق می گذراند و مسئولان ایرانی نیز نقش مشاوره ای او به نیروهای داوطلب مبارزه علیه داعش تایید کرده اند.
مجوز حسن روحانی از رهبر معظم انقلاب برای تمدید حکم سرپرستی محمدعلی نجفی در وزارت علوم
پس از استیضاح فرجی دانا توسط نمایندگان مجلس، رئیس جمهور، محمد علی نجفی را به عنوان سرپرست وزارت علوم انتخاب کرد که بنابر آنچه در قانون آمده، مدت سرپرستی 3 ماه است.
آخرین اخبار رسانه های غربی از مذاکرات هسته ای،
سفر مخفیانه وزیر خارجه عمان به وین/ظریف و کری، راه حل های جدید را به تهران و نیویورک می برند/چرا بلیط هواپیمای وزیر خارجه ایران در آخرین دقیقه لغو شد؟
جان کری وزیر خارجه آمریکا و محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در حال بحث و گفتگو در مورد طرح های جدیدی برای حل و فصل پرونده هسته ای هستند.
علی جنتی، وزیر ارشاد:
فیلم های دوره ی احمدی نژاد ما را گرفتار خود کرده است
در نظارت بر کارها و وظایف وزارت ارشاد نیز سعی کردیم به همین شکل عمل کنیم و به عنوان مثال می‌توانیم بگوییم در حوزه کتاب برای نظارت بر چاپ و نشر از افراد زبده و مورد تایید در این عرصه استفاده می‌شود.
آیت الله مصباح یزدی:
تحقیق درباره کره مریخ امر بیهوده‌ای است/مگر این دست از مسائل چقدر در زندگی ما اثر دارد؟
آیت الله مصباح یزدی با اشاره به این که فطرت انسان به دنبال کشف حقیقت و در پی منفعت بیشتر است، گفت: بنابراین در تحصیل علم نیز به حکم عقل، باید به دنبال علوم دینی برویم چراکه شناخت خدا، پیامبران، معاد و اهداف خلقت بشر مسلما مفیدتر از شناخت محسوسات و علوم طبیعی است.
محمدجواد ظریف: پیشنهاد قابل توجهی نبود که به تهران ببرم/جان کری هم سفر خود را لغو کرد
بحث های زیادی در مذاکرات وین انجام شده ولی ایده های جدید و پیشنهاد قابل توجهی نبوده است که به تهران ببرم.
یک منبع نزدیک به تیم هسته ای ایران خبر داد:
محمدجواد ظریف به تهران باز نمی گردد/بازگشت لوران فابیوس و فیلیپ هاموند به پایتخت ها
یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده هسته ای ایران به خبرنگار پایگاه خبری «تیک» Tik.ir، گفت که ظریف به تهران نمی رود.
آیت الله جنتی، امام جمعه موقت تهران:
از مجلس به خاطر عدم رای اعتماد به وزرای پبشنهادی علوم تشکر می کنم/ مذاکره کنندگان ایران حواس شان باشد، عزتی که خدا داده را حفظ کنند
خطیب نماز جمعه امروز تهران خطاب به دیپلمات های ایرانی گفت: مواظب باشید و حواستان باشد که عزتی که خدا داده را حفظ کنید.
رویترز:
ترس از ایران، اعراب خلیج فارس را آشتی داد
در آستانه‌ی نزدیک شدن به مهلت تعیین‌شده توافق هسته‌ای میان ایران و غرب، کشورهای عرب منطقه‌ی خلیج فارس اختلافات خود را موقتا کنار گذاشته و به چاره‌اندیشی برای مقابله با توافق احتمالی و برنامه‌ریزی برای تحولات ناشی از آن پرداختند.
لوموند:
توافق هسته ای با ایران به اوباما اعتبار می دهد/نخبگان آمریکا به توافق دل بسته اند
درمقابل کشورهای غربی خواستار محدود شدن میزان غنی سازی در ایران و دادن امکان بازرسی‌های بیشتر به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی هستند.
مدیرکل آژانس انرژی اتمی مدعی شد:
ایران به دو سئوال حساس ما پاسخ نداده/طرفین برای حل بحران 12 ساله هسته ای، خرد و انعطاف نشان دهند
يوکيا آمانو، مدير کل آژانس بين‌المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه در يک کنفرانس خبری ابراز اميدواری کرد که نتيجه مذاکرات با ايران مثبت باشد.
شرق الاوسط به نقل از یک مقام ایرانی مدعی شد:
تمدید مذاکرات هسته ای ایران و 1+5، بدترین سناریو ممکن
درحالیکه ایران و شش قدرت جهانی در وین مشغول حل و فصل اختلافات خود هستند، یک مقام ایرانی گفت که طرفین نیاز به توافق در 24 نوامبر دارند.
وزیر کشو خبر داد:
کشف سرنخ‌هایی از اسیدپاشی های اصفهان
دستگاه‌های امنیتی به طور جدی مساله اسید پاشی را پیگیری می‌کنند و کمیته‌ای در سطح کشور به طور جدی بحث اسید پاشی را در دستور کار دارد.
فیگارو:
کسی حاضر نیست شکست مذاکرات هسته ای را به گردن بگیرد، گفتگوها تمدید می شود/پیامدهای عدم توافق هسته ای چیست؟
اگر گفتگوها شکست بخورند، بار دیگر تلاش به گسترش برنامه های اتمی در خاورمیانه جان خواهد گرفت و همه می دانند که عربستان سعودی، به گفته کارشناسان، از چندی پیش پایه های یک برنامه اتمی غیر نظامی را چیده است.
حسن روحانی:
نباید از اینکه مجلس به وزرای پیشنهادی ما رأی نداده ناراحت و عصبانی شویم / خطری که ما را از پا در می آورد،اختلاف است
سربازان خط مقدم مذاکرات، همه آموزش های لازم را دیده اند و دارای لیاقت و شهامت لازم هستند. رهبر معظم انقلاب، همواره از آنها پشتیبانی کرده و ملت ما نیز همواره پشتیبان آنها بوده اند.
فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس:
اگر پیشرفت قابل توجه داشته باشیم، مذاکرات هسته ای با ایران را تمدید می کنیم
وزیر امور خارجه انگلیس می‌گوید که نسبت به دستیابی توافق هسته‌ای میان ایران و گروه پنج به علاوه یک تا روز سوم آذر خوشبین نیست.
نیویورک تایمز:
هشدار! این بار وتوی اوباما هم کارساز نیست، کنگره جدید آماده ی برهم زدن هرگونه توافق ایران و 1+5 است
این روزها جمهوریخوهان و دموکرات ها نمی توانند زیاد با هم به توافق برسند اما زمانیکه بحث اسرائیل و تاکید آن بر توقف فعالیت هسته ای ایران پیش می آید، آنها ممکن است در یک سو قرار بگیرند.
محمد سلیمانی، نماینده جبهه پایداری در مجلس:
باهنر در جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی علوم به همه می گفت «رد کن بره» / دانش اشتیانی برای کسب رای التماس می کرد!
محمد سلیمانی نماینده جبهه پایداری در مجلس شورای اسلای طی یادداشتی که در یکی از سایت های منتسب به جبهه پایداری منتشر شده به تشریح وقایع روز گذشته مجلس و عدم رای اعتماد به دانش آشتیانی پرداخته است.
یحیی رحیم صفوی:
از اظهارات ناآگاهانه‌ درباره جنگ گله دارم، بعضی‌ها به راحتی دروغ می‌گویند
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: من از برخی ساده اندیشان که فکر می کنند جنگ همینطور راحت اداره شد و برخی فرماندهان را زیر سوال می برند، گله دارم.
سیدحسن خمینی:
نباید دهان باز کنیم و هر چه می خواهیم بگوییم / کسانی که تندزبانی کردند بیش از همه آسیب دیدند / جامعه ما به بی‌ادبی دچار شده است
آیت الله سید حسن خمینی صبح امروز در همایش اعتدال که در کتابخانه‌ ملی در حال برگزاری است، با اشاره به تعاریف موجود در مفهوم عدالت گفت:‌ عدالت و اعتدال از خواسته‌های مشترک جامعه امروزمان است. وی در ادامه افزود:‌ اعتدال یکی از مفاهیم کلیدی در بیانات اهل بیت است. امام علی (ع) هنگامی که اهل بیت‌ پیامبر (ص) را معرفی می‌کند آنها را در جایگاه مقابل افراط و تفریط قرار می‌دهد.
محمد فرهادی، پنجمین وزیر پیشنهادی علوم
محمد فرهادی از طرف رئیس جمهور به عنوان وزیر پیشنهادی علوم و تحقیقات و فناوری به مجلس معرفی شد.
حسن روحانی:
اعتدال یعنی توجه به آرای مردم / به خاطر اشکال‌های کوچک آدم‌های بزرگ را کنار نگذاریم
پیام رئیس‌جمهور کشورمان به همایش ملی اعتدال توسط رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی قرائت شد.
دیلی استار لبنان مدعی شد:
پیام ایران به عربستان: وادار کردن آمریکا به انعطاف پذیری بیشتر در مذاکرات هسته ای در مقابل مصالحه بر سر رئیس جمهور جدید لبنان
تهران در مقابل همکاری سعودی در مذاکرات هسته ای،در مورد انتخابات ریاست جمهوری لبنان مصالحه می کند.
روزنامه آساهی ژاپن مدعی شد:
توافق در تهران برای تمدید مذاکرات هسته ای تا عید نوروز / موافقت با انعقاد توافق میانه با 1+5
ایران که مذاکره با شش کشور از جمله کشورهای غربی را برای حل و فصل مسائل هسته ای دنبال می کند، در آستانه روز بیست و چهارم ماه جاری ( پایان مهلت مذاکره هسته ای) رویکرد در جهت درخواست تمدید مذاکره هسته ای را قوت بخشیده است.
تحلیل تیک