گزارش روزنامه روسی نزاویسیمایا گازتا از مذاکرات هسته ای ایران و 1+5،
طی شش ماه آینده، مساله هسته ای جمهوری اسلامی ایران باید حل و فصل شود.
اخبار روز
بلومبرگ مدعی شد:
تخفیف بی سابقه ایران برای فروش نفت به مشتریان آسیایی
ایران نفت خامش را برای تحویل در ماه ژانویه با تخفیف زیادی به مشتریان آسیایی می فروشد.
پایان نخستین دور مذاکرات هسته ای پس از تمدید هفت ماهه،
روسیه: هیچ پیشرفتی حاصل نشد / ایران: بسیار مفید و سازنده بود / دور بعدی گفتگوها، اواسط ژانویه
"سید عباس عراقچی" معاون وزیر امور خارجه ایران گفت که طی مذاکرات در ژنو توافق شد که مذاکرات هسته‌ای ماه آینده میلادی در مکانی که تصمیم گرفته خواهد شد، ادامه یابد.
وزیر دادگستری:
دولت در پرونده حصر موسوی و کروبی تصمیم‌گیرنده نهایی نیست
رئیس جمهور به کرات به مدیران و وزیران خود تاکید داشته که فساد یک موضوع غیرقابل گذشت است و با جدیت این موضوع در دولت تعقیب می شود.
آیت الله هاشمی رفسنجانی:
مخالفان اینترنت و ماهواره از حرفهای آزادیخواهانه می ترسند / چشم امید دشمنان ایران برای چپاول به تندروهاست
میرزا کوچک خان جنگلی سرشار از روح دیانت و ملیت بود و نهضتی را در تاریخ ایران به یادگار گذاشت که به «نهضت جنگل» معروف است.
قیمت ارز مجددا افزایش یافت/دلار، 3510 تومان
در جريان معاملات امروز (چهارشنبه، 26 آذر 93)، نرخ هر دلار آزاد 3510 تومان و قيمت هر سکه تمام بهار آزادي طرح جديد 992 هزار تومان اعلام شد.
علی لاریجانی:
نه قصد کشورگشایی داریم، نه قصد امپراطوری سازی / می خواهند دل کشورهای کوچک منطقه را خالی کنند
آن زمان شرایط مثل اکنون نبود و شناختی از تاثیر روحیه مجاهدت وجود نداشت و حتی شاید عده ای متلک می گفتند اما آن هسته اصلی(سپاه) با درک و فهم درست از شرایط کار را آغاز کرد.
روزنامه حریت گزارش داد:
درخواست ترکیه از ایران: اسناد روابط بابک زنجانی و رضا ضراب را به ما ارائه کنید
رضا ضراب تاجر ایرانی که متهم به پرداخت رشوه به تعدادی از مقامات ترکیه است، شکایت خود از دو مقام حزب جنبش ملی پس گرفت.
معاون رئیس جمهور:
قرار خاتم الانبیاء با نجابت به دنبال یاری رساندن به دولت است / کسانی که این قرارگاه را رقیب بخش خصوصی می‌دانند یا ناآگاهند یا مغرض
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفت: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) بدون داشتن رویکرد اقتصادی به طرح ها با نجابت به دنبال یاری رساندن به دولت است.
سیدحسن خمینی:
نه «آرامش پادگانی» قابل قبول است، نه «آرامش قبرستانی» / برهم زدن سخنرانی ها در دانشگاه ها سنت بدی است که رایج شده
یادگار گرامی امام با تأکید بر توجه به لوازم امر پژوهش در محیط های علمی، گفت: اگر شرایط التهاب در جامعه فراهم باشد نمی توانیم انتظار آرامش داشته باشیم، زیرا محیط های علمی جزیره هایی میان آب های سرگردان نبوده و جزیی از همین کشور هستند.
بیانیه دفتر آیت الله هاشمی در واکنش به سخنان سیدمحمد خامنه ای:
کینه‌های این مرد نسبت به آیت‌الله هاشمی آن‌قدر عمیق است که ابایی از به آتش کشاندن اندیشه‌های امام ندارد / این داستان های تخیلی برای ارضای نفسانیات است / به خاطر بیت شریف خامنه ای، از بیان مطالب بیشتر در مورد حرف‌ها و اقدامات ناسپاسانه این مرد خودداری می‌کنیم
کاش آقای محمد خامنه‌ای فقط با توهین و تهمت به «هاشمی عزیز» (در تعبیر امام راحل) روح بغض‌آلود خود را تسکین می‌داد، اما گویا کینه‌های او نسبت به شخص آیت‌الله هاشمی آن‌قدر عمیق است که ابایی ندارد برای تخریب ایشان دانسته یا ندانسته اندیشه‌های امام را به آتش بکشد و بر تفکرات مدبرانه ایشان، خاکستر فریب بپاشد و بگوید که انقلاب از اساس طرح آمریکایی‌ها بود! و ابایی نکند شهید مظلوم آیت‌الله دکتر بهشتی را با «ظاهری لیبرالیستی» و «تمامیت خواه» بخواند و یا مرحوم حاج سید احمد آقا خمینی را با عبارت «جماران نشینان» شریک توطئه آمریکایی‌ها معرفی کند و حتی برادرش، آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب و 80 مجتهد فقیه مجلس خبرگان را در انتخاب رهبری پس از امام، فریب خورده آمریکا بنامد و بالاتر از همه ابایی ندارد که بگوید امام از اوّل تا آخر مبارزه و پیروزی، تحت تأثیر گروهی بودند که برای آمریکا کار می‌کردند و تصمیمات مهم خود را براساس القائات آنها می‌گرفتند!
علی مطهری:
در مورد رفع حصر موسوی و کروبی، در پشت صحنه مشغولیم
دکتر علی مطهری که شامگاه ۲۴ آذرماه در دانشگاه یزد حضور یافته بود، پس از ارائه سخنانش درخصوص وحدت حوزه و دانشگاه، پاسخگوی سوالات دانشجویان در حوزه‌های مختلف بود.
عزت الله ضرغامی:
در سال 88، خواص قرار بود از همان ابتدا بازی را به هم بزنند / خاتمی تا آخرین لحظه، گرفتار بازی های موسوی بود/ موسوی آگاهانه در جریان طراحی ها بود اما کروبی ناآگاهانه
آن زمان که مسئولیت داشتم بیشتر عمل می کردم و گفتن برخی حرف ها به مصلحت نبود اما اکنون راحت تر می توانم برخی مسائل را بیان کنم
روزنامه روسی آرگومنتی ای فاکتی:
چرا ریال ایران به مانند روبل روسیه سقوط نکرده است؟
چرا نرخ روبل به همراه نرخ «طلای سیاه» افت می کند، اما در نرخ ارز دیگر کشورهای نفت خیز کمترین تغییری روی نمی دهد؟ تحلیلگر نشریه «آرگومنتی ای فاکتی» چگونگی «کنار آمدن» بسیار سهل ایرانیان با نرخ «طلای سیاه»، در شرایط مشابه را شرح می دهد.
انتقاد سیدمهدی طباطبایی از سیدمحمد خامنه‌ای:
سخنان بی‌موقع و نادرست در مورد گذشته چه ضرورتی دارد؟ / آخر با این حرف ها می خواهید به چه چیزی برسید؟/ این سخنان، گناه کبیره بود /  آیت‌الله هاشمی امکان نداشت اقدامی خلاف نظر حضرت امام انجام دهد
ارتباط صمیمی و نزدیک آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای چه در گذشته و چه در طول انقلاب و چه در حال حاضر بر هیچ‌کس پوشیده نیست. آقای هاشمی تمام تلاش خودش را کرده است که جایگاه رهبری هیچ‌گاه لطمه و صدمه‌ای از سوی دشمنان نظام، انقلاب و روحانیت نبیند. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای انقلاب و رهبری جان‌نثاری کرده است.
آیت الله هاشمی رفسنجانی :
گاهی قطعاتی از کوه یخ غرق در دریای فساد دولت گذشته گفته می‌شود  / دولت نمی‌تواند عمق مشکلات به ارث برده را به مردم گزارش کند / اگر جلوی افراطی‌های دینی را نگیریم، داعش‌های دیگری با اسامی دیگر خلق می‌شوند
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام دولت یازدهم را مظلوم‌ترین دولت پس از انقلاب خواند که به دلیل تدیّنی که دارد، نمی‌تواند عمق مشکلات به ارث برده را به مردم گزارش کند.
فرمانده کل سپاه:
طرح تقابل بین دولت با سپاه عملیات روانی است / ابهامات دولت جدید درباره ورود سپاه به عرصه سازندگی رفع شده
برخی نیروهای دلسوز نظام اینگونه مطرح کردند که سپاه عرصه را برای پیمانکاران بخش خصوصی تنگ می کند
سلاح مرگبار داعش: زره پوش‌هایی با ۱۰ بشکه مواد منفجره
منابع نظامی در گزارشی از رویکرد نظامی جدید داعش در برابر نیروهای عراقی خبر دادند.
چرا قدرت چانه زنی ایران در مذاکرات هسته ای بیش از گذشته شده است؟
ایران موافقت کرده تا تحقیق و توسعه در زمینه نسل جدید و پیشرفته سانتریفیوژها را محدودتر نماید، به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه دهد تا به تأسیسات موجود تولید سانتریفیوژ دسترسی بیشتری داشته باشند و ذخایر اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصد خود را به اکسید تبدیل کرده و از آن به عنوان سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران استفاده نماید.
گزارش نیویورک تایمز از امید مردم ایران به مذاکرات هسته ای:
به زودی همه چیز تمام می شود
موج خوش بینی با انتخاب حسن روحانی، رئیس جمهوری میانه رو، آغاز شد که وعده داد روابط ایران را با غرب ترمیم کند. آقای روحانی که همچنان این تفکر را تشویق می کند، همین هفته گذشته بود که گفت «موضوع هسته ای به پایان خود نزدیک می شود.» محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد او پس از تازه ترین تمدید قول داد که توافق هسته ای "در همین هفته ها" به دست آید.
المانیتور بررسی کرد:
هدف علی لاریجانی از تشکیل حزب چیست؟ / آیت الله هاشمی و ناطق به کمک لاریجانی می آیند
اصولگرایان در ایران با اختلافات بسیاری پس از درگذشت آیت الله مهدوی کنی و حبیب الله عسگراولادی مواجه شده اند و آنها بیش از پیش از وحدت به دور هستند.
رییس جمهور:
به مذاکره کنندگان ایران صد در صد اعتماد دارم/دنیا چاره‌ای جز نشستن پای میز مذاکره ندارد
وی با تاکید بر این که فعالیت‌های ما در زمینه‌ی هسته‌ای شفاف، صحیح، و قانونی بوده و است خاطر نشان کرد: در دنیا مذاکره منطقی و حساب شده می‌کنیم و بالاخره روزی کل مذاکرات ما پخش خواهد شد که با چه سختی و قدرت و استعداد و منطقی در این زمینه تلاش شده است.
ناطق نوری:
قاعده بازی را بلد نیستیم، هر گروهی که به قدرت می‌رسند تا فراش مدرسه را تغییر می‌دهند
یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: با بررسی و آسیب شناسی مسائل کشور به این موضوع پی می‌بریم که نوعا روی موج حرکت می‌کنیم اما نمی‌شود کشور را موجی اداره کرد.
آیت الله سید محمد موسوی بجنوردی:
دروغ محض است؛ امام نه حکم اعدام آن ها را داد و نه دستور مصادره اموال!/ دستور، محاکمه مجدد و برخورد «طبق موازین» با زندانیانی بود که پس از حمله منافقین، با آن ها اظهار همسویی می کردند
آیت الله موسوی بجنوردی گفت: امام هیچ حرفی در مورد اعدام کردن یا نکردن این افراد نگفتند که بخواهند در مورد مصادره اموال آنها دستوری داده باشند.
سیدمحمد خاتمی:
ایران و ایرانی با دنیا سر جنگ ندارد / کم توجهی ها باعث میدان داری بی هنران می شود / امیدواریم شاهد گشایش در کارها باشیم
سید محمد خاتمی رییس بنیاد باران گفت: مظلومیت و کم توجهی به هنرمندان میدان را برای جولان بی هنران آماده می سازد.
محمدرضا عارف:
جفاست کسانی که در زمان انقلاب نام و نشانی از آنها نبود، اصلاح‌طلبان را خارج از دایره نظام معرفی می‌کنند / فساد در کشور نهادینه شده است
وی در پایان به محدودیت‌هایی که دولت با آن مواجه است اشاره کرد و گفت: در قضیه وزارت علوم ایستادگی رئیس جمهور محترم بر سر وعده‌هایی که به دانشگاهیان عزیز داده بود قابل تقدیر است.هر چند هزینه‌هایی هم داده شد ولی در نهایت با حضور شخصیتی توانمند و برآمده از تفکر اصلاح طلبی در راس وزارت علوم، جامعه دانشگاهی کشور امیدوار به ادامه مسیر گذشته شده‌ است.
صفارهرندی خبر داد:
پیشنهاد دو ابرقدرت به ایران برای روابط راهبردی
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: امروز شرایط کشور به گونه ای است که شاید مقداری صریح تر از هر زمان دیگری صف آرایی دو نوع طرز تفکر روبروی یکدیگر را شاهد هستیم.
تحلیل تیک