کد خبر: ۲۰۰۱۴۸
تاریخ انتشار:۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۹
چرا پنجره هواپیما پایین‌تر از سطح دید قرار دارد؟
اگر تابه‌حال سفر هوایی را تجربه کرد باشید، به این موضوع دقت کردید که پنجره هواپیما پایین‌تر از دید چشم قرار دارد و برای نگاه کردن از پنجره باید سرتان را کمی خم‌کنید؟ حالا به نظرتان این کار دلیلی دارد یا اتفاقی است؟

به گزارش پایگاه خبری تیک (Tik.ir) ؛ اگر خیلی خلاصه بخواهیم جواب این سؤال بدهیم، باید بگوییم پنجره را به نسبت کل فضای کابین تعبیه می‌کنند، نه نسبت به صندلی و محل نشستن مسافران. اما چرا پنجره را نسبت به محل قرارگیری صندلی‌ها تهیه نمی‌کنند؟

شرکت‌های هواپیماسازی در هنگام ساخت یک هواپیما سعی می‌کنند پنجره‌ها را دقیقاً خط وسط کابین هواپیما قرار دهند. با این کار بار هواپیما را به میزان مساوی تقسیم کرده و باعث امنیت کابین می‌شوند. در طول پرواز هواپیما در ارتفاع بسیار بالایی پرواز می‌کند و بین هوای داخل کابین و هوای بیرون اختلاف فشار بسیار زیادی وجود دارد. این فشار هوا می‌تواند برای هواپیما مشکل‌ساز باشد. مهندسان پنجره‌های هواپیما را دقیقاً در مرکز ساختار هواپیما قرار می‌دهند تا با این کار فشار هوا را تعدیل کنند و امنیت پرواز را بالا ببرند.

اگر هواپیماها اصلاً پنجره نداشتند مقرون‌به‌صرفه و امن‌تر بودند. اما ظاهراً مردم تماشای منظره ابرها را آن‌قدر دوست دارند که هواپیماها همچنان با پنجره ساخته می‌شوند.