کد خبر: ۹۱۲۶۳
تاریخ انتشار:۰۶ تير ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۶
العبادي: عوامل سقوط الرمادي شناسايي شد
 نخست وزير عراق در جشن ملي صدو چهل و ششمين سال روزنامه نگاران عراقي، گفت که علل و عوامل سقوط الرمادي مرکز استان الانبار در 120 کيلومتري غرب بغداد شناسايي شد.

به گزارش پايگاه خبري «تيک» (Tik.ir)، حيدر العبادي، روز شنبه در جمع مديران رسانه هاي گروهي و ديپلمات هاي مقيم بغداد در سالن اجتماعات هتل الرشيد در منطقه سبز امنيتي، گفت که تحقيقات در خصوص سقوط يک ماه قبل شهر الرمادي به دست تروريست هاي داعش به سرانجام رسيده و به زودي نتايج آن منتشر مي شود.

نخست وزير عراق با رد برخي ادعاهاي اخير مبني بر وجود دستور عقب نشيني نيروهاي نظامي عراق از الرمادي تاکيد کرد که هيچ گونه دستوري مبني بر عقب نشيني وجود نداشته، بلکه تا 2 روز بعد از عقب نشيني عمده نيروهاي نظامي، 28 تن از نيروي هاي عراقي همچنان به نبرد خود عليه تروريست ها در الرمادي ادامه مي دادند.

وي که به مناسبت يکصد و چهل و ششمين سالروز تاسيس روزنامه نگاري در عراق سخن مي گفت بر ضرورت مبارزه با شايعه و دروغ پراکني تاکيد کرد.

العبادي تصريح که به جز دولت عراق، تمامي گروه هاي سياسي عمده در عراق داراي رسانه هستند و بايستي اين رسانه ها داراي نظام نظارت داخلي بر انتشارات خود باشند و از شايعه و دروغ پراکني خودداري کنند.
نخست وزير عراق همچنين از بازداشت عضو سابق شوراي فرماندهي حزب منحله بعث خبر داد و گفت که «عبدالباقي سعدون» يکي از تروريست هاي مهمي بود که مدت 10 سال است که تحت تعقيب بوده و بالاخره نيروهاي امنيتي عراق در يک اقدام امنيتي صرفا عراقي او را به دام انداختند.
السعدون در فهرست افراد تحت تعقيب آمريکا در عراق جزو رتبه پنجم بود که دو روز قبل در شهر کرکوک در شمال بغداد به دام افتاد.
العبادي ادامه داد که نيروهاي امنيتي عراق در جريان اين عمليات به يک انبار از اطلاعات در خصوص تشکيلات تروريستي حزب منحله بعث سابق و همچنين تشکيلات داعش و رهبران آنها دست يافتند.
وي به حملات اخير داعش در عراق و کشورهاي منطقه و جهان اشاره کرد و گفت: حملات اخير داعش در ماه رمضان اعلام جنگ عليه خدا و رسول (ص) است و حملات آنها در کشورهاي حوزه خليج فارس براي ضربه زدن به بافت اجتماعي اين جوامع است و هدف آنها از هم پاشيدگي جوامع و دولت ها در منطقه و جهان است.
«سليم الجبوري» رييس پارلمان عراق نيز در سخناني بر ضرورت دقت و امانت داري در انتقال اخبار تاکيد کرد.

بر اساس اين گزارش، در چنين روزي در 146 سال پيش و در دوران حکومت عثماني، اولين روزنامه عراق به نام 'الزوراء ' منتشر شد و هنوز اين روزنامه را کانون روزنامه نگاران عراق منتشر مي کند.

مويد اللامي رييس کانون روزنامه نگاران عراق و معاون سنديکاي روزنامه نگاران عرب و عضو برجسته اتحاديه جهاني روزنامه نگاران نيز در سخناني ضمن خير مقدم به ميهماناني از داخل و خارج عراق و نيز مقام هاي ارشد کشورش، در سخناني در خصوص حرفه سخت و خطرناک خبرنگاري در عراق براي حاضران صحبت کرد و از حضور روزنامه نگاران و خبرنگاران در صحنه هاي مختلف طي 12 سال گذشته، از 2003 ميلادي هنگام اشغال عراق توسط ارتش آمريکا و صحنه هاي مختلف نبرد با تروريسم و جنگ اخير با داعش گفت و ياد شهداي رسانه را در عراق گرامي داشت.

از سال 2003 تاکنون بيش از 400 خبرنگار و فعال رسانه اي در عراق در حوادث مختلف از جمله جنگ، اقدامات تروريستي و جنگ اخير عليه داعش کشته شده اند. بسياري از آنان نيز که آمار دقيقي از آن در دست نيست، مجروح و يا ربوده شده اند و هنوز سرنوشت نامعلومي دارند.

*شفقنا