کد خبر: ۱۱۰۹۳۴
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان

دبیر دوم کمیسیون انرژی مجلس نسبت به سخنان وزیر نفت نیجریه مبنی بر به تاخیر افتادن تولید نفت ایران مخالفت خود را بیان کرد.
نفت اوپک

نفت اوپک
به گزارش اقتصادنیوز، دیروز پیش اعلام شده بود وزیر نفت نیجریه در آستانه نشست ١٦٨ اوپک از ایران خواست برنامه افزایش تولید نفت خام خود پس از لغو تحریم‌ها را برای بهبود قیمت‌های جهانی نفت خام به تاخیر بیندازد. اما این سخن او یک روز بعد با واکنش همراه شد. وزیر نفت ایران امروز در واکنش به درخواست اخیر وزیر نفت نیجریه مبنی بر به تاخیر افتادن تولید نفت ایران عنوان کرد: این چنین اظهارنظرهایی خارج از صلاحیت و جایگاه رئیس کنفرانس است.

زنگنه بیان کرد: چنانچه شخصی دلش برای وضع آشفته بازار و قیمت پایین نفت خام می‌سوزد، باید فشار را بر کشورهایی بیاورد که سهم تولیدی ایران را گرفته‌اند؛ نه این که حق مسلم حاکمیت یک کشور را با گفته‌هایش نادیده گیرد.

در همین مورد موسی احمدی، دبیر دوم کمیسیون انرژی مجلس به اقتصادنیوز گفت: در طول زمان تحریم حقی از ما گرفته‌شد و با توجه به تحریم‌های ظالمانه مانع صادرات نفت شده‌اند و اجازه ندادند تا بتوانیم در بازارهای جهانی حضور پیدا کنیم و نفت بفروشیم و حقمان را از اوپک بگیریم.

او افزود: اما در حال حاضر با توجه به فرصت ایجاد شده در بحث پسابرجام و اجرایی شدن آن ما نه‌تنها باید از میزان حق صادراتی خود استفاده کنیم بلکه باید عقب ماندگی خود را جبران و فضایی ایجاد کرده که نسبت به حقوق از دست رفته خود اقدامات لازم را عملیاتی کنیم.

احمدی خاطر نشان کرد: صحبت وزیر نفت نیجریه منطقی نیست، زیرا در حق ما اجحاف می‌شود و بنده با این حرف مخالفم، پاسخ آقای زنگنه در این باره منطقی، حقوقی و قانونی است. ضمن اینکه ما با افزایش تولید نفت خود تاثیری در قیمت‌ها نمی‌گذاریم، بلکه در این میان ضروری است که اوپک در بحث سازمان‌های خارج از اوپک و در بحث صادرات و تولید آنها مدیریتی داشته‌‌باشد.

دبیر دوم کمیسیون انرژی در پایان سخنانش بیان کرد: به عقیده بنده در پساتحریم فرصتی پیش آمده تا بتوانیم حقوق خود را به نحو احسن به دست آوریم و در بحث قیمت نفت با صادرات جبران کنیم.
نام:
ایمیل:
* نظر: