کد خبر: ۱۸۳۸۹۹
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
 فرمانده منطقه دوم دریایی نداجا با تکذیب ادعای فرماندهی ناوگان آمریکا در خصوص عدم‌دریافت اخطار از ناو نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: در صورت لزوم مستندات اخطار به ناو آمریکایی را منتشر می‌کنیم.

به گزارش پایگاه خبری تیک (Tik.ir) ؛ دریادار دوم رضا عباسی فرمانده منطقه دوم دریایی ولایت نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران درباره هشدار چند روز پیش ناو موشک‌انداز فلاخن نداجا به یک فروند ناو آمریکایی گفت: از آنجایی که در منطقه دریای عمان و شمال اقیانوس هند حضور مداومی داریم، شناورهای رزمی خود را در این منطقه مستقر کرده و در حال اجرای فعالیت‌های اطلاعاتی و عملیاتی خودمان هستیم و اشراف اطلاعاتی ما در این حوزه‌ها ثابت شده است و ناوگروه‌های ما در این منطقه نیز به مأموریت‌های خود ادامه می‌دهند.

وی با بیان اینکه بر مبنای همین اشراف اطلاعاتی، باخبر شدیم یک لنج ماهیگیری ایرانی به‌نام شمس دچار سانحه دریایی شده و درحال غرق شدن است، اظهار داشت: در همین حین به ناو موشک‌انداز فلاخن که در محور گشت خودش در حال گشت زدن بود، ابلاغ کردیم که با حداکثر سرعت به‌سمت لنج حرکت کند و این لنج را نجات دهد. در همین حین در مکالماتی که بین ناو pc۰۲ آمریکایی با یک واحد آمریکایی دیگر که احتمال می‌دهیم واحد سرفرماندهی آن بوده باشد، اعلام شد که «یک لنج ایرانی در حال غرق شدن است و ما برای نجات آن لنج به‌سمتش حرکت می‌کنیم».

فرمانده منطقه دوم دریایی نداجا با بیان اینکه تمام مکالمات ناو آمریکایی موجود است، تصریح کرد: در صورت صلاح‌دید سلسله‌مراتب فرماندهی ما آمادگی انتشار این مکالمات را داریم. از آنجایی که ما از اهداف و ماهیت حضور نامشروع ناوگان آمریکا در خلیج فارس و دریای عمان اطلاع داریم، به ناو آمریکایی اخطار دادیم که از هرگونه نزدیک شدن به لنج ایرانی خودداری کند و ما خودمان براساس شرح وظایف‌مان در حوزه روابط بین‌الملل دریایی مقتدرانه عمل می‌کنیم.

عباسی افزود: بر همین اساس ناو موشک‌انداز فلاخن به‌سمت لنج صیادی رفته و تیم امداد و نجات خودش را به این لنج اعزام کرد و در پی تعمیر آن بود که پس از انجام اقداماتی که در حوزه امداد و نجات و آذوقه و سوخت انجام شد، این لنج را به‌سمت بندر راهبردی جاسک یدک کرده در این بندر پهلو گرفت که این اقدام مورد تقدیر سلسله‌مراتب شهرستانی نیز قرار گرفت.

وی در ادامه بار دیگر با تکذیب اظهارات فرماندهی ناوگان آمریکا مبنی بر عدم‌دریافت اخطار از ناو نیروی دریایی ارتش خاطرنشان کرد: مکالمات ناو آمریکایی به‌شماره بدنه pc۰۲ در اختیار ما قرار دارد و در صورت صلاحدید سلسله‌مراتب فرماندهی آمادگی انتشار آن را داریم.

فرمانده منطقه دوم دریایی نداجا در پایان خاطرنشان کرد: ما در این منطقه حضور داریم و مأموریت‌مان را انجام می‌دهیم و هرگونه حضور و فعالیت آمریکایی‌ها در این منطقه حتی فعالیت امداد و نجات را نامشروع دانسته و هیچ نیازی به حضور ناوگان آمریکا در منطقه نداریم.
*ایلنا
نام:
ایمیل:
* نظر: