کد خبر: ۱۸۷۹۸۹
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
 معاون مسکن و ساختمان وزارت راه وشهرسازی گفت: "حد دخالت دولت در حوزه مسکن ، ساماندهی به وضعیت مسکن خانوارهای کم‌درآمد است."
 
به گزارش پایگاه خبری تیک (Tik.ir) ؛ حامد مظاهریان که در هفدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسكن سخن می گفت با طرح این سئوال مهم که حد دخالت دولت در بازار مسکن کجاست؟ در توضیح این مطلب به آمار و ارقام مهمی اشاره کرد و گفت: معتقدم دخالت دولت باید در نظارت، حمایت و هدایت باشد، در ضمن از منظر تئوریك حد مداخله دولت تا زمانی است كه بازار شكست بخورد در این زمان است كه دولت باید مداخله كند تا تعادل به جامعه بازگردد.
 
وی ضمن تاكید بر به رسمیت شناختن دولت محلی و ارتقای آن گفت: برنامه‌ای را كه در حوزه معاونت مسكن و ساختمان دنبال می‌كنيم این است كه باید نهاد محلی طرح‌های جامع و تفصیلی را مورد توجه قرار دهد و به آن‌ها ورود كند.
 
وی ادامه داد: حدود ۱۱ سال زمان می‌برد تا یك ایرانی دارای شغل و درآمد با پس‌انداز صاحب خانه شود. همچنین یك خانوار ایرانی ۳۳ درصد از درآمد خود را صرف مسكن می‌كند. این در حالی است كه ۳ دهك جامعه زیر خط فقر به سر می‌برند و ۱۳۵ هزار هكتار معادل دو برابر مساحت كل تهران بافت هدف است كه باید بهسازی و نوسازی شود. این‌ها نشان ‌ می‌دهد بی‌تعادلی بزرگی رخ داده وبرای برگرداندن تعادل دولت باید دخالت كند.
 
این مقام مسئول همچنین تاكید كرد: همه ما در دولت معتقدیم دخالت باید حداقلی باشد و باید در بخشنامه‌ها اعمال شود تا نهایتا تبدیل به قواعد مناسب مالیات شود. همچنین تنظیم امور بانكی، كاهش اختلافی طبقه غنی و فقیر از دیگر وظایف دولت‌هاست.
 
مظاهریان با تاكید براینكه وظیفه دولت محلی حمایت و پشتیبانی از دولت ملی است گفت: نهادهای مدنی موظف هستند بخشی از فعالیت‌ها را برعهده بگیرند و باید این دیدگاه در جامعه نهادینه شود كه دولت ملی نمی‌تواند برای انجام عملیات اجرایی برای كل جمعیت ایران تصمیم بگیرد.
 
معاون مسكن و ساختمان وزارت راه وشهرسازی گفت: برنامه‌ای را كه در حوزه معاونت مسكن و ساختمان دنبال می‌كنم این است كه باید نهاد محلی طرح‌های جامع و تفضیلی را مورد توجه قرار دهد و به آن‌ها ورود كند. همچنین دولت محلی باید در برنامه‌ریزی‌های مسكن وارد شود و در مرود آن‌ها اظهارنظر كند. بدین منظور معتقدیم دولت ملی مسئولیت دخالت گسترده ندارد وباید دولت محلی را به رسمیت بشناسد و تلاش كند تا نهادهای محلی را ارتقا دهد و بدین ترتیب نهاد محلی عهده‌دار مسئولیت شهرها باشد.
*خبرآنلاین
نام:
ایمیل:
* نظر: