کد خبر: ۱۹۱۷۵۶
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تغییر ناگهانی موضع عربستان در قبال لبنان شاید نیاز شاهزاده بن سلمان برای فائق آمدن بر خفت و خواری های ناخوشایند اخیر سیاست خارجی او باشد: وضعیت جنگ در یمن، محاصره شکست خورده قطر، تلاش ناموفق در سرنگون ساختن اسد در سوریه، ناتوانی در برابر حزب الله و حماس و تلاش های بیرحمانه شکست خورده برای تضعیف منطقه ای ایران.
 رامی الخوری روزنامه نگار معروف لبنانی در مقاله ای در سایت «گلوب اند میل» اشاره می‌کند که سه سناریوی احتمالی در صورت ادامه تنش و بحران جدی در خاورمیانه وجود خواهد داشت: کارزار خشونت‌آمیز محلی و ترورها، حملات نظامی اسرائیل یا سایر قدرت‌ها و یا فشار اقتصادی و فروپاشی.

به گزارش پایگاه خبری تیک (Tik.ir) ؛ او می‌نویسد سقوط اقتصادی امروز بزرگترین آسیب‌پذیری در لبنان است. با توجه به وابستگی شدید آن کشور به صنعت گردشگری و قراردادهایی که با عربستان سعودی و کشورهای حوزه خلیج فارس دارد با وجود تنش موجود مشکلات زیادی را برای لبنان بوجود می‌آورد.

 رامی خوری اشاره می‌کند که نکته مهم کنونی همگرایی اهداف سیاست خارجی میان امریکا، عربستان و اسرائیل است و هر سه خواستار فشار بر ایران در منطقه و حزب‌الله و تضعیف گروه‌های اسلام‌گرا هستند. هر سه خواهان مبارزه با تروریسم و تضمین امنیت تسلط نظامی اسرائیل بر منطقه و تداوم بهره‌مندی از صدها میلیارد دلار معاملات تجاری سودآور هستند.

رامی خوری می‌نویسد در این میان نکته جالب توجه بی‌تجربگی سیاسی شاهزاده بن سلمان و ترامپ است و آن که هر دو با استفاده از نیروهای امنیتی، تهدیدات و نیروهای نظامی نشان می‌دهند که عزم اراده سیاسی لازم را ندارند.

خوری اشاره می‌کند که تغییر ناگهانی موضع عربستان در قبال لبنان شاید نیاز شاهزاده بن سلمان برای فائق آمدن بر خفت و خواری‌های ناخوشایند اخیر سیاست خارجی او باشد: وضعیت جنگ در یمن، محاصره شکست‌خورده قطر، تلاش ناموفق در سرنگون ساختن اسد در سوریه، ناتوانی در برابر حزب الله و حماس و تلاش‌های بیرحمانه شکست‌خورده برای تضعیف منطقه‌ای ایران. به گزارش آفتاب‌نیوز، در واقع شکست‌های عربستان سعودی، امریکا و اسرائیل در این حوزه نه تنها ایران و حزب‌الله را تقویت کرده که فرصت‌های تازه‌ای برای روسیه و ترکیه به منظور بهبود روابط استراتژیک آن کشور با یکدیگر در منطقه فراهم آورده‌اند.
نام:
ایمیل:
* نظر: