کد خبر: ۱۹۴۷۱۶
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
سازمان ملل گزارشی را منتشر کرد که مدعی شد صالح در زمان قدرت‌مداری خود ثروتی ۳۰ میلیارد تا ۶۲ میلیارد دلاری را جمع کرده بود. در این گزارش آمده بود که پول نقد، طلا و اموال او تحت نام‌های مختلف در دست‌کم ۲۰ کشور گوناگون بوده‌اند.
با کشته شدن علی عبدالله صالح رییس‌جمهوری سابق یمن پس از اعلام قطع ارتباط او با انصارالله و دست دوستی دراز کردن او به سوی عربستان سعودی، نگاهی داریم به پیشینه زندگی صالح.

۲۱ مارس ۱۹۴۶

به گزارش پایگاه خبری تیک (Tik.ir) ؛ وب‌سایت رسمی علی عبدالله صالح تاریخ تولد او را این روز و سال اعلام کرده است. گفته می‌شود که او در بیت الاحمر ناحیه‌ای در شمال یمن زاده شده بود.۱۹۶۰

صالح به اکادمی نظامی می پیوندد.

۱۷ جولای ۱۹۷۸

او به عنوان  رییس‌جمهوری عربی یمن (یمن شمالی) و فرمانده کل قوا نیروهای مسلح معرفی می‌شود. یمن تقریبا بیش از دو دهه در جنگ داخلی و خشونت به سر برد.۱۹۷۹

صالح تلاشی که برای سرنگونی‌اش صورت گرفته بود را خنثی می‌کند.

۱۹۹۰

یمن شمالی و جنوبی متحد می‌شوند. دو دولت بیش از ۳۰۰ سال از یکدیگر جدا مانده بودند. در همان سال، صالح اجازه بازگشت هزاران جنگجوی عربی به یمن را داد. این جنگجویان در جنگ علیه شوروی در افغانستان به سر برده بودند و از بازگشت به کشورهای شان منع شده بودند.۲۰ مه ۱۹۹۰

صالح عنوان ژنرال را دریافت می‌کند. به گفته وب‌سایت او این عنوان به «پاس قدردانی از تلاش‌های بزرگ او برای احیای ملت یمن» بوده است.

ژوئیه ۱۹۹۴

ماه‌ها جنگ در یمن رو به پایان بود پس از آن که صالح کنترل عدن در شمال یمن را در دست گرفت.

اکتبر ۲۰۰۰

یو اس اس کول ناو نیروی دریایی آمریکا در جریان بمبگذاری در بندر عدن منفجر شد. هفت ملوان امریکایی کشته شدند. القاعده مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.ژوئن ۲۰۰۶

صالح اعلام کرد که نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری خواهد شد در حالی که پیشتر نشان داده بود که قصد نامزدی ندارد. او بار دیگر پیروز انتخابات شد.

فوریه ۲۰۰۸

آتش‌بسی در شمال یمن با حوثی‌ها برقرار شد. این گروه شورشی مخالف دولت یمن بوده است. با این حال، علیرغم اعلام آتش‌بس خشونت‌ها در آنجا ادامه یافت.

نوامبر ۲۰۰۹

عربستان‌سعودی به شمال یمن حمله کرد تا حوثی‌ها را سرکوب کند.

فوریه ۲۰۱۰

دولت یمن و شورشیان شیعه در شمال یمن پیمان آتش‌بس را در پایان جنگ امضا کردند.نوامبر ۲۰۱۰

فایل فاش‌شده‌ای از وزارت امور خارجه امریکا توسط ویکی‌لیکس نشان داد که دولت یمن اجازه اقدام پهپادهای امریکا علیه القاعده در خاک یمن را داده بود.

۲ مارس ۲۰۱۱

صالح تحت فشار قرار می‌گیرد، روحانیون، روسای قبیله و برخی از اعضای اپوزیسیون یمن برنامه‌ای را برای گذار مسالمت‌آمیز قدرت آماده کرده‌اند. صالح پیشتر وعده داده بود که در سال ۲۰۱۳ در انتخابات شرکت نکند. مخالفان اما خواستار کناره‌گیری فوری او شدند.

۱۰ مارس ۲۰۱۱

صالح اعلام کرد که قانون اساسی جدیدی را آماده می‌کند تا انتقال قدرت از نظام ریاستی به نظام پارلمانی در پایان آن سال صورت گیرد.

۱۸ مارس ۲۰۱۱

مقام‌های یمنی وضعیت اضطراری را اعلام کردند.۳ ژوئن ۲۰۱۱

علی عبدالله صالح در جریان حمله موشکی به کاخ ریاست جمهوری یمن زخمی شود. مبارزه میان نیروهای دولتی و قبیله‌ای مخالف (حوثی‌ها) تشدید می‌شود.

۲۳ دسامبر ۲۰۱۱

صالح پس از سه ماه درمان در عربستان به یمن باز می‌گردد.نوامبر ۲۰۱۱

توافقی در عربستان سعودی حاصل می‌شود تا قدرت به عبد ربه منصور هادی معاون رییس‌جمهوری انتقال یابد. صالح سه ماه عنوان ریاست‌جمهروی را حفظ کند اما قدرت اجرایی را به معاون انتقال دهد.

۲۱ ژانویه ۲۰۱۲

صالح برای درمان پزشکی وارد آمریکا می‌شود.

فوریه ۲۰۱۲

یک سخنگوی سفارت یمن در واشنگتن می‌گوید صالح به صنعا بازگشته است. او در مراسم تحلیف هادی شرکت کرد. شایعاتی مطرح شد که صالح قصد ترک یمن را دارد قصد سفر به اتیوپی را دارد.

فوریه ۲۰۱۵

به گزارش آفتاب‌نیوز، سازمان ملل گزارشی را منتشر کرد که مدعی شد صالح در زمان قدرت‌مداری خود ثروتی ۳۰ میلیارد تا ۶۲ میلیارد دلاری را جمع کرده بود. در این گزارش آمده بود که پول نقد، طلا و اموال او تحت نام‌های مختلف در دست‌کم ۲۰ کشور گوناگون بوده‌اند.


نام:
ایمیل:
* نظر: