کد خبر: ۱۹۵۰۰۶
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
حجت الاسلام محسن غرویان مدرس حوزه علمیه قم گفت: آیت الله مصباح برای حمایت از احمدی نژاد مفاهیم دینی را خرج کرد و این چندان با حکمت همراه نبود.
حجت الاسلام محسن غرویان مدرس حوزه علمیه قم  گفت: آیت الله مصباح برای حمایت از احمدی نژاد مفاهیم دینی را خرج کرد و این چندان با حکمت همراه نبود.

به گزارش پایگاه خبری تیک (Tik.ir) ؛ احمدی نژاد اصلا به روی خود نمی آورد که روزهای پاستور نشینی تمام شده و همچنان از موضع قدرت حرکت می کند، نامه می نویسد و تسلیت می گوید. فقط این نیست و از سوی دیگر برای حمایت از یاران بهاری خود یعنی اسفندیار مشایی و حمید بقایی سخت و محکم مقابل قوه قضاییه ایستاده و مدام تهدید به افشاگری می کند. فارغ از اینکه ایرادات مورد نظر او به دستگاه قضا چقدر درست یا غلط است و چقدر اتهام زنی صرف است؛ شیوه رفتار او مورد انتقاد است. بست نشینی و زنبیل به دست گرفتن، ویدئو منتشر کرد نو ... حتی صدای حامیان دیروز را نیز در آورده است.

حالا دیگر نه کیهان در حمایت از احمدی نژاد می نویسد و نه آیت الله مصباح پشت او ایستاده. در حقیقت رفتارهای اخیر طیف نزدیک به احمدی نژاد هیچ جای دفاعی باقی نگذاشته و همین است که حتی آیت الله مصباح نیز حالت هایی از انحراف را می بیند.

حامیان پیشین احمدی نژاد اما این  روزها با چالش جدی مواجه هستند. آن ها باید پاسخگو باشند که چطور برای حمایت از رئیس جمهور سابق از همه مبانی و مفاهیم اعتقادی و مذهبی هزینه کردند. به گفته تحلیل گران و کارشناسان مذهبی و سیاسی پیامده های این شیوه به اندازه خود احمدی نژاد نگران کننده و قابل توجه است.

 دیدن حالت های انحراف در کسی که اطاعت از او در حد اطاعت از خدا بود اصلا مساله ساده ای نیست. خاصه آنکه شاهد بودیم برخی از علما و مقامات مسئول همچون آیت الله هاشمی این روزها را در خشت خام دیروز دیده و هشدار می دانند.

حجت الاسلام محسن غرویان مدرس حوزه علمیه قم یکی از افرادی است کع اعتقاد دارد: « مسایل و آموزه های دینی را نباید به این راحتی خرج احزاب، گروه های سیاسی و شخصیت های بازیگر در عرصه سیاسی کرده تا وقتی آن ها ضربه هایی به دین وارد کردند ناگزیر شویم آنان را منحرف معرفی کنیم».

وی در گفت وگو با « نامه نیوز» تاکید کرد: « علمای بزرگی مثل آیت الله مصباح یزدی باید خیلی حکیمانه و با احتیاط بیشتر در مسایل سیاسی، اجتماعی و به خصوص در مورد افراد و اشخاص اظهار نظر کنند زیرا افراد و مسایل سیاسی و اجتماعی متغیر است».

غرویان افزود: « به نظر من مواضع آیت الله مصباح در حمایت از احمدی نژاد مبنی بر اینکه اطاعت از او اطاعت از خداست یا اینکه امام زمان به خواب کسی آمده و احمدی نژاد را معرفی کرده است، با حکمت و احتیاط سازگای نداشت . امروز با توجه به بیانات اخیر آقای مصباح ثابت شد که آن پشتیبانی ها و حمایت در آن حد چندان حکیمانه نبوده است».

وی خاطر نشان کرد: « در گذشته و در همان زمانی که احمدی نژاد رئیس جمهور بود بعضی علما امثال آیت الله هاشمی رفسنجانی پیش بینی می کردند که این طور شود. آن ها این روزهای احمدی نژاد را دیده و به احمدی نژاد گوشزد می کردند اما آیت  الله مصباح به شدت با آیت الله هاشمی و دیگران مخالفت کرده و از احمدی نژاد حمایت کردند. این مسایل برای مردم پذیرفته نیست و سوال و شبه ایجاد می کند».

غرویان در ادامه استفاده از مفاهیم دینی برای کشاندن مردم پای صندوق رای و استفاده از آرای مردم در بحث قدرت را خلاف احتیاط دانست و گفت: « شخصیت های عالم و بزرگی مثل آیت الله مصباح باید حواسشان بیش از این جمع باشد و بدانند که مفاهمیم دینی را خرج چه کسانی می کنند. باید این مفاهیم را خرج افراد قابل اعتماد کرد تا افراد از مفاهیم دینی سوءاستفاده نکنند».

وی در پاسخ به این سوال که خرج مسایل اعتقادی برای بازیگران سیاسی و انحراف احتمالی آن ها چه تاثیر در نگاه مردم به بینش سیاسی علما دارد؟ گفت: «مردم در تصمیم گیری ها و انتخاب ها به علمایی نگاه می کنند که آینده نگر بوده و بینش سیاسی داشته باشند.

 مردم توقع ندارند که یک عالم بزرگ امروز حرفی زده و چند وقت بعد ضد همان حرف را بیان کرده و همه این ها را به نام دین و با توجیهات دینی به مردم عرضه کند. این موجب سلب اعتماد مردم می شود».
نام:
ایمیل:
* نظر: