کد خبر: ۱۹۵۰۴۴
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رئیس انستیتو تغذیه و صنایع غذایی کشور گفت: گرسنگی پنهان به معنی سیری ظاهری و حتی چاقی همراه با کمبود مواد مغذی در سلول هاست. حدود دو میلیارد نفر در دنیا به گرسنگی سلولی مبتلا هستند.

به گزارش پایگاه خبری تیک (Tik.ir) ؛ هدایت حسینی افزود: امنیت غذایی با مفهوم دسترسی اقتصادی، اجتماعی و فیزیکی همه آحاد جامعه در تمام اوقات به غذای سالم و کافی برای تامین نیازهای تغذیه ای به منظور داشتن زندگی سالم و فعال موضوعی فراتر از بحث گرسنگی ظاهری است.
 
وی گفت: امنیت غذایی به ابعاد تامین نیاز ریز مغذی ها و درشت مغذی ها در سطح سلول با صورتی استطاعت پذیر و توسط منابع غذایی پایدار، سالم و باکیفیت تاکید دارد.
 
وی افزود: در جهان امروز حدود 900 میلیون نفر از گرسنگی ظاهری و نا امنی غذایی آشکار و نزدیک به دو میلیارد نفر از گرسنگی پنهان به دلیل فقدان تامین ریز مغذی ها در سطح سلول رنج می برند. از طرفی چاقی و اضافه وزن به یکی از مشکلات مهم نظام سلامت تبدیل شده است.
 
رئیس انستیتو تغذیه و صنایع غذایی کشور افزود: بر اساس آخرین گزارش ها، 650 میلیون نفر در جهان به دلیل چاقی مستعد ابتلا به بیماری های غیر واگیر هستند که امروزه بار زیادی از بیماری ها را فراهم آورده است و یکی از علل عمده مرگ و میر در دنیاست. در ایران نیز 76 درصد علل مرگ و میر ناشی از بیماریهای غیر واگیر است.
 
وی ادامه داد: بی عدالتی در توزیع مواد غذایی در جهان، پیروی از الگوهای ناسالم غذایی و تغذیه ای (مصرف زیاد قند، نمک و چربی، مصرف کم سبزی و میوه) و ضایعات قابل توجه مواد غذایی شرایطی را به وجود آورده است که بخش عمده ای از جمعیت جهانی را در شرایط ناامنی غذایی قرار داده است.
 
وی گفت: امنیت غذایی در مفهوم واقعی، عدالت در توزیع مواد غذایی و کاهش ضایعات آن موضوع بسیار مهمی است که امسال نیز سازمان بهداشت جهانی با شعار تغییر آینده مهاجرت: سرمایه گذاری در امنیت غذایی و توسعه روستایی به آن توجه کرده است.
 
وی افزود: مسئله امنیت غذایی بر جوامع روستایی و مهاجرت از روستاها نیز تاثیر دارد، موضوعی که بدون شک اختلال در تولید مواد غذایی از یک سو و افزایش نا امنی غذایی در شهرها را از سوی دیگر به دنبال دارد.
 
حسینی گفت: موضوع امنیت آب نیز در کنار امنیت غذایی به ویژه در روستاها برای تولید محصولات کشاورزی از مسائلی است که در سال اقتصاد مقاومتی با عنایت به تاثیر آن بر جوامع روستایی و شهری باید مورد توجه ویژه قرار گیرد. تا با برنامه ریزی دقیق از طریق اصلاح الگوی کشت محصولات کشاورزی زمینه را برای اصلاح الگوهای غذایی و تغذیه ای جامعه فراهم کرد.
 
رئیس انستیتو تغذیه و صنایع غذایی وزارت بهداشت اضافه کرد: توجه به الگوهای کشت و محصولات متناسب با منابع آبی و ترویج الگوی غذایی سالم و پایدار یا متناسب با این شرایط از اولویت های مهم در این زمینه است.باید با سرمایه گذاری هدفمند و برنامه ریزی راهبردی در روستاهای کشور شاهد توسعه امنیت غذایی پایدار در سطح ملی و بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی در بخش ها و روستاها باشیم.
*ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: