کد خبر: ۲۱۲۷۹۸
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام کاهش وسعت جنگل‌های حرا در خلیج فارس گفت: تخریب جنگل، تغییر مسیر آب‌ها به دلیل ساخت و سازها در منطقه، قاچاق سوخت و بیماری‌ها از عوامل تهدید کننده جنگل‌های حرا بوده و متاسفانه باعث کاهش وسعت این جنگل ها بویژه در خلیج فارس شده است.

به گزارش پایگاه خبری تیک (Tik.ir) ؛ داوود میرشکار درباره گونه‌های در معرض خطر در خلیج فارس و دریای عمان گفت: پستانداران دریایی از جمله دلفین‌ها، نهنگ‌ها، پورپویز‌ها و گاو دریایی با درجه‌های حافظتی متفاوت در لیست سرخ IUCN هستند و عواملی مانند صید اتفاقی، برخورد با شناورها، آلودگی‌ها، بیماری‌ها، سموم، اشتباه در مسیریابی این گونه‌ها را در آب‌های دنیا تهدید می‌کنند.

مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: تور انتظاری صیادان، برخورد با شناورها، برداشت تخم‌ها و نوزادان لاک‌پشت‌ها، تخریب زیستگاه‌های تغذیه‌ای و تخم‌گذاری در خلیج فارس و دریای عمان از عوامل موثر تهدیده کننده این گونه‌های دریایی است. همچنین سپرماهیان و کوسه‌ماهیان نیز از دیگر گونه‌های در معرض خطر انقراض در این منطقه است که برخی از زیستگاه‌های تغذیه ای زندگی، تخم‌ریزی و حتی نوزاد آوری آنها تخریب شده‌است.

میرشکار با تاکید براینکه صید غیرمجاز و غیرمسئولانه از عوامل مهم تهدید کننده سپرماهیان و کوسه‌ماهیان است، تصریح کرد: آب‌سنگ‌های مرجانی و گونه‌های هم زیست نیز به دلیل برداشت بی‌رویه و آلودگی‌های زیست محیطی، ساخت و سازه‌های ساحلی، افزایش کدورت آب، گرمایش جهانی کره زمین، اسیدی شدن آب اقیانوس‌ها صید صیادی غیرمسئولانه و غیرمجاز و تخریب زیستگاه‌ها از گونه‌های در معرض تهدید و انقراض در خلیج فارس و دریای عمان هستند.

وی با بیان اینکه ماهیان زینتی نیز در معرض خطر بوده و جمعیت‌شان به شدت در حال کاهش است، خاطرنشان کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر برداشت لایوراک‌ها یا سنگ‌های زنده از دریا نیز افزایش یافته و همینطور افزایش ساخت و سازهای ساحلی باعث کاهش عملکرد این اکوسیستم های دریایی شده است. همچنین جنگل‌های مانگرو که شامل گونه های حرا و چندر است به دلیل برداشت سرشاخه‌ها و چرای دام‌ها در این منطقه از جمله گونه گیاهی در معرض تهدید هستند. تخریب جنگل، تغییر مسیر آب‌ها به دلیل ساخت و سازها در منطقه، قاچاق سوخت و بیماری‌ها از عوامل تهدید کننده جنگل‌های حرا بوده و باعث کاهش وسعت این جنگل‌ها بویژه در خلیج فارس شده است.

وی با اشاره به تلاش‌های انجام شده برای حفظ جنگل‌های حرا در این منطقه تصریح کرد: در حال حاضر در تلاش‌ هستیم با فرهنگ‌سازی که ایجاد شده وسعت جنگل‌های حرا را افزایش دهیم. مردم و سازمان‌های مردم نهاد با کمک برخی از دستگاه‌های بهره‌بردار از دریا اقدام به کاشت در جنگل‌های حرا می‌کنند. همچنین درباره گونه‌ها و زیستگاه‌‌های دیگر به صورت موردی تا جایی که امکانات آن موجود بوده پایش‌های زیستی را انجام و تلاش می‌کنیم با انجام این پایش‌های مستمر و گزارش‌های حاصل از آن بتوانیم مدیریت کارآمدی برای زیستگاه‌ها و گونه‌های در معرض خطر انقراض داشته باشیم.
نام:
ایمیل:
* نظر: