کد خبر: ۲۱۹۲۷۸
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
یک نماینده پیشین مجلس مسئله جنبش‌های آزادی بخش مانند حماس و حزب الله را سد راه عضویت ایران به FATF ندانست و اظهار کرد: کمک‌های اقتصادی ایران به جنبش‌های آزادی بخش هیچ مغایرتی با عضویت ایران به این سازمان و مبارزه با تروریسم ندارد.

به گزارش پایگاه خبری تیک (Tik.ir) ؛ هادی حق‌شناس نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در مورد الحاق ایران به FATF گفت: مگر می‌شود ایران عضو صندوق بین المللی پول، عضو سازمان جهانی، سازمان ملل (UN) و دیگر سازمانهای بین المللی نظیر شانگهای نباشد؟ عضویت در این سازمان‌ها امری اجتناب‌ناپذیر است و عضویت در FATF نیز مانند دیگر سازمان‌های جهانی الزامی است. همان گونه که 197 کشور جهان به عضویت این سازمان درآمده‌اند لازم است ایران و کره شمالی که تنها کشورهایی هستند که در این کنوانسیون عضویت ندارند، به آن ملحق شوند.

معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی افزود: منطقی نیست که وقتی 99 درصد کشورهای جهان عضو FATF هستند، یک کشور از عضویت سر باز بزند از این رو عدم عضویت ایران در این کنوانسیون قطعا برای ایران به معنای مزیت محسوب نمی‌شود.

حق‌شناس مسئله جنبش‌های آزادی بخش مانند حماس و حزب‌الله را سد راه عضویت ایران به FATF ندانست و اظهار کرد: کمک‌های اقتصادی ایران به جنبش‌های آزادی‌بخش هیچ مغایرتی با عضویت ایران به این سازمان و مبارزه با تروریسم ندارد. از نظر ایران این جنبش‌ها تروریست نیستند و از دیدگاه آمریکایی‌ها تروریست محسوب می‌شوند لذا همین تفاوت دیدگاه‌ها عضویت ایران را به این کنوانسیون دچار ابهام می‌کند، اما به عقیده من می‌توان با وجود دیدگاه‌های متناقض و با استفاده از راه‌های میانبر به هر دو مقصود (بهتر شدن وضعیت اقتصادی در نتیجه مراوده با بانک‌های جهانی و کمک‌های اقتصادی به جنبش‌های آزادی بخش) دست یافت.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: راه‌های بسیاری برای برون‌رفت از مجرای رسمی و قانونی که ایران را برای پیوستن به این کنوانسیون تحت فشار گذاشته‌اند وجود دارد، برای مثال سالی 20 میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور می‌شود که از مجرای غیررسمی صورت می‌گیرد. تجربه کشورهایی مانند کویت، عراق و عربستان در همکاری با گروه طالبان و داعش در حالی‌که خود را مخالف تروریسم و عضو به FATF معرفی می‌کنند، نشان از برون‌رفت این کشورها از راه رسمی است.

او تجربه آمریکا در گوانتانامو را نمونه بارز خروج از این تعهدات خواند و همچنین به زمانی که ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کلینتون را متهم به ایجاد گروه تروریستی داعش کرد، اشاره داشت و افزود: تمام این شواهد را دال بر رفتار تروریستی کشورهایی دانست که خود را متعهد به مبارزه با تروریسم و قوانین FATF می‌دانند.

حق‌شناس درمورد نحوه شناسایی مسیر پول توسط این سازمان گفت: از میان 197 کشورهای عضو این سازمان 37 عضو اصلی مسئول رسیدگی به گزارش‌های مالی هستند که خود کشورها به این سازمان ارسال می‌کنند و این کشورها به عنوان ناظر عمل کرده و گزارش‌های واصله را بررسی می‌کنند.

او در پایان خاطرنشان کرد: ارائه گزارش مالی به این سازمان درست شبیه ارائه گزارش مالی به بانک جهانی است که سال‌هاست در حال انجام است، بنابراین اصلا به این گونه نیست که اعضای ناظر شخصا به ایران آمده و صورت‌های مالی را بررسی کنند.
*رویداد 24
نام:
ایمیل:
* نظر: