کد خبر: ۲۵۶۱۴۸
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
25 سال پیش در چنین روزی تندروهای قوم هوتو 800 هزار نفر از مردم رواندا را قتل عام کردند.

به گزارش پایگاه خبری تیک (Tik.ir) ؛ در سال ۱۹۹۴ فقط در صد روز، حدود ۸۰۰ هزار تن در کشور رواندا توسط تندروهای قوم هوتو قتل عام شدند. هوتوها اقلیت توتسی و همین طور مخالفان سیاسی خود را فارغ از این که از چه قومی بودند، هدف قرار داده و قتل‌عام کردند.

شب ششم آوریل ۱۹۹۴ به هواپیمای حامل جونال هابیا ریمانا، رئیس جمهوری وقت رواندا و همتایش سیپرین نتاریامیرا، رئیس جمهور بوروندی که هر دو از قوم هوتو بودند، شلیک شد. هواپیما سقوط کرد و همه سرنشینان آن کشته شدند.

تندروهای هوتو این اتفاق را به جبهه میهنی رواندا، نسبت دادند و قتل‌عام سازمان‌دهی شده‌ای را علیه توتسی‌ها آغاز کردند.

جبهه میهنی رواندا می‌گفت، سقوط هواپیما توسط هوتوها برنامه‌ریزی شده بود تا بهانه‌ای برای آغاز نسل کشی باشد.

بازماندگان این قتل‌ عام گروهی، با وجود گذشت یک ربع قرن از آن، هنوز به خوبی جزئیات کشتاری را که شاهد آن بودند، به یاد می‌آورند و از جراحات روحی این فاجعه التیام پیدا نکرده‌اند.

جبهه میهنی رواندا متشکل از شورشیان توتسی که سازمان‌دهی منظمی داشت و توسط ارتش اوگاندا حمایت می‌شد، کم کم مناطق بیشتری را به تصرف در آورد و در چهارم ماه ژوئیه پایتخت کشور را تصرف کرد.

بعد از آن، حدود دو میلیون هوتو از میان غیرنظامیان و کسانی که در نسل‌کشی نقش داشتند، به جمهوری دموکراتیک کنگو که در آن زمان زئیر خوانده می‌شد، پناه بردند.

نیروهای جبهه میهنی رواندا در ژوئیه ۱۹۹۴ پایتخت را به تصرف در آوردند و به کشتار توتسی‌ها خاتمه دادند.

تقریباً دو میلیون نفر در دادگاه‌های محلی رواندا به اتهام دست داشتن در قتل عام و نسل کشی محاکمه شده‌اند. رهبران اصلی آنها هم در یک دادگاه سازمان ملل در کشور همسایه تانزانیا محاکمه شده اند./فرارو
نام:
ایمیل:
* نظر: