پربیننده ترین
کد خبر: ۲۵۹۳۱۰
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
با اکتشافات جدید فضایی که هر هفته اتفاق می‌افتد، عجیب نیست که می‌خواهیم لیستی از حقایق جالب و شگفت انگیز درباره فضا داشته باشیم.

به گزارش پایگاه خبری تیک (Tik.ir) ؛ یادگیری حقایق درباره فضا همیشه جالب است. همین طور که زمان می‌گذرد، پیشرفت‌های تکنولوژی باعث شده است که انسان‌ها در صده اخیر حقایق بیشتری از کل ادوار قبل از آن درباره فضا داشته باشند. در این مطلب ما به جستجوی مطالبی شگفت انگیز و جالب درباره فضا پرداخته ایم. حقایقی درباره سیاره‌های منظومه شمسی، ماه ها، کهکشان راه شیری و ...! مطمعنیم که این مطلب می‌تواند برایتان جالب و جذاب باشد. پس در ادامه با ما همراه باشید تا شما را به سفری در کهکشان دعوت نماییم. سفر خوب و خوشی برایتان آرزومندیم!

۱. عطارد و ونوس تنها سیاره‌ها در منظومه شمسی هستند که قمر (ماه) ندارند.

در کل، ۱۷۶ قمر تایید شده در منظومه شمسی وجود دارند که دور سیاره‌ها می‌چرخند. حتی تعدادی از این اقمار از خود سیاره عطارد بزرگتر هستند!

۲. اگر ستاره‌ای به یک سیاه چاله بیش از حد نزدیک شود، ستاره بلافاصله متلاشی و تکه تکه می‌شود.

گروهی از اخترشناسان ستاره‌ای را در مکز کهکشان که به مدت ۲۰ سال دور یک سیاه چاله می‌چرخید را رصد کردند. ستاره الان به اندازه کافی به سیاه چاله نزدیک شده است تا جایی که جاذبه آن آنقدر نیرو بر ستاره وارد می‌کند که باعث انفجار و متلاشی شدن این ستاره می‌شود.

۳. ونوس گرم‌ترین سیاره منظومه شمسی است.

بسیاری از مردم به خاطر اینکه عطارد نزدیکترین سیاره به خورشید است، فکر می‌کنند که گرم‌ترین سیاره هم همین سیاره است. در حالی که ونوس به خاطر گاز‌های فراوانی که در جو خود دارد، اثر گلخانه‌ای را ایجاد کرده است که باعث می‌شود دما به طور مداوم بر روی سطح سیاره ۴۶۲ درجه سانتیگراد باشد و به همین خاطر ونوس گرم‌ترین سیاره منظومه شمسی است.

۴. عمر منظومه شمسی ما حدود ۴.۶ میلیارد سال است.

اگر بخواهیم دقیق بگوییم ۴.۵۷۱ میلیارد سال! دانشمندان بر این باورند که بعد از ۷.۵ میلیارد سال، سطح خورشید آنچنان گسترش می‌یابد که زمین را خواهد بلعید!

۵. انسلادوس یکی از ماه‌های زحل ۹۰ درصد از نور خورشید را بازتاب می‌دهد.

به خاطر اینکه سطح این ماه از یخ پوشیده شده است، بازتاب نور خورشید از جذب آن بیشتر است. در نتیجه دما بر روی این ماه به ۲۰۱- درجه سانتیگراد می‌رسد.

۶. بلندترین کوه کشف شده کوه المپوس است که بر روی مریخ قرار دارد.

ارتفاع تا نوک قله این کوه ۲۵ کیلومتر است و این ارتفاع از ارتفاع کوه اورست حدود سه برابر بیشتر است.

۷. کهکشان گردابی ام ۵۱ (Whirlpool Galaxy M۵۱) اولین شی آسمانی مارپیچ بود که کشف شد.

بازو‌های بزرگ و مارپیچی این کهکشان از خطوط بزرگی از ستارگان و گاز به همراه گرد و غبار تشکیل شده اند. این بازو‌ها به عنوان کارخانجات تشکیل ستاره کهکشان عمل می‌کنند. آن‌ها گاز هیدروژن را فشرده می‌کنند و خوشه‌های ستاره جدید ایجاد می‌کنند.

۸. یک سال نوری طبق برابر است با مسافتی که نور در خلاء در مدت یک سال طی می‌کند.

نور با سرعتی برابر با ۳۰۰،۰۰۰ کیلومتر بر ثانیه حرکت می‌کند؛ بنابراین یک سال نوری برابر است با حدود ۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰، ۹ کیلومتر!

۹. اندازه کهکشان راه شیری ۱۰۵،۷۰۰ سال نوری است!

برای یک سفینه فضایی پیشرفته و مدرن ۴۵۰،۰۰۰،۰۰۰ سال طول می‌کشد تا به مرکز کهکشان برسد!

۱۰. وزن خورشید ۳۳۰،۰۰۰ برابر بیشتر از زمین است.

قطر خورشید ۱۰۹ برابر زمین است و آنچنان بزرگ است که می‌تواند ۱،۳۰۰،۰۰۰ هزار کره زمین را در خود جای دهد! در حقیقت خورشید آنچنان غول پیکر و عظیم است که ۹۹.۸۵ درصد از حجم منظومه شمسی را در بر می‌گیرد.

۱۱. در ماه باد نمی‌وزد.

به خاطر اینکه در سطح ماه هیچ بادی نمی‌وزد، رد پا‌هایی که از فضانوردان بر جای مانده است هیچ وقت از بین نمی‌روند.

۱۲. به خاطر جاذبه کم، شخصی که بر روی زمین ۱۰۰ کیلوگرم وزن دارد، وزنش بر روی مریخ ۳۸ کیلوگرم خواهد بود.

هنگام فرستادن ربات‌ها بر روی سطح مریخ، دانشمندان این موضوع را در نظر می‌گیرند و آن‌ها را طوری می‌سازند که سنگین‌تر باشند و قابلیت حمل بار بیشتری داشته باشند.

۱۳. ۷۹ قمر شناخته شده به دور مشتری می‌چرخند.

مشتری سیاره‌ای با بیشترین ماه در منظومه شمسی است و این سیاره همچنین بزرگترین ماه را در منظومه شمسی ما دارد. این ماه گانی مید (Ganymede) نامیده می‌شود و ۵، ۲۶۲ کیلومتر قطر دارد. این ماه از سیاره عطارد بزرگتر است و با یک تلسکوپ ساده قابل مشاهده است.

۱۴. یک روز مریخی ۲۴ ساعت و ۳۹ دقیقه و ۳۵ ثانیه طول می‌کشد.

به این دلیل احتمالا فکر خواهید کرد که یک سال در مریخ کمتر از یک سال بر روی زمین خواهد بود، درسته؟ ولی اشتباه است! به دلیل اینکه مریخ آرام‌تر از زمین به دور خورشید می‌چرخد، در واقع هر سال مریخی ۶۸۷ روز است!

۱۵. ماهواره مشاهده و سنجش ناسا (LCROSS) شواهدی از وجود آب بر روی ماه مخابره کرده است.

درحالی که بر روی سطح ماه، آبی نمی‌تواند وجود داشته باشد، دانشمندان بر این باورند که آب می‌تواند در لایه‌های زیرین سطح ماه در شرایط فعلی به صورت یخ‌هایی ساکن در دو قطب ماه وجود داشته باشد.

۱۶. خورشید هر ۲۵ تا ۳۶ روز یک دور کامل می‌چرخد.

برای ما بر روی زمین، هر بار که زمین دور خود می‌چرخد برابر با یک روز کامل است. در حالی که یک دور کامل که خورشید دور خود می‌چرخد ۲۵ تا ۳۶ روز زمینی طول می‌کشد.

۱۷. زمین تنها سیاره‌ای است که از روی خدایان نام گذاری نشده است.

هیچ کس نمی‌داند زمین چگونه نام گذاری شده است. فقط مشخص شده است که آن از دو کلمه قدیمی انگلیسی و آلمانی مشتق شده است.

۱۸. جزر و مد ناشی از نیروی گرانشی ماه و خورشید است.

این پدیده به این حاطر است که نیروی جز و مدی ماه سبب می‌شود که زمین و آب بر روی آن تمایل به سمت ماه داشته باشند. این تمایل باعث ایجاد بزرگترین جریان‌های جزر و مدی می‌شود.

۱۹. سیاره پلوتون از کشور آمریکا کوچک‌تر است.

اگر بخواهید خط استوا را در سیاره پلوتون دور بزنید این فاصله برابر با فاصله لندن در انگلستان تا دنور در آمریکا است.

۲۰. مطابق با ریاضیات، سفید چاله‌ها ممکن هستند. اگر چه تاکنون هیچ سفید چاله‌ای یافت نشده است.

برترین‌ها :سفید چاله یک منطقه فرضی در فضازمان است که هیچ چیز نمی‌تواند از خارج وارد آن شود، اگرچه مواد و نور می‌توانند از درون آن فرار کنند. اساسا سفید چاله برعکس یک سیاه چاله است که ماده و نور می‌تواند وارد آن شود، اما حتی نور نیز امکان گریز ندارد.
منبع: brightsid
نام:
ایمیل:
* نظر: