کد خبر: ۲۵۹۹۳۱
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
خبرگزاری «رویترز» گزارش داده است که پامپئو در سفر به عراق تلاش کرده بغداد را برای محدود کردن فعالیت بسیج مردمی عراق تحت فشار قرار دهد.

به گزارش پایگاه خبری تیک (Tik.ir) ؛ دو منبع امنیتی عراق اعلام کردند که «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در سفر از پیش برنامه‌ریزی نشده خود به عراق، از مقامات این کشور خواست تا گروه‌های مقاومت را تحت کنترل داشته باشد.

خبرگزاری رویترز مدعی شده است که پامپئو به عراق هشدار داده در صورتی که گروه‌های مقاومت را کنترل نکند واشنگتن با توسل به زور پاسخ خواهد داد.

یکی از منابع ارشد ارتش عراق که از سفر پامپئو اطلاعاتی در اختیار داشت، گفت: «پیام آمریکایی‌ها روشن بود. آنها می خواستند که عراق تضمین کند که آن گروه‌ها، تهدید منافع آمریکا را متوقف کنند».

وی ادامه داد: «آنها (آمریکایی‌ها) گفتند که اگر آمریکا در خاک عراق مورد حمله قرار گیرد، بدون هماهنگی با بغداد، اقداماتی را برای دفاع از خود انجام می‌دهد».

بنا به گزارش رویترز، وزارت خارجه آمریکا حاضر به اظهارنظر درباره بحث های پامپئو درعراق نشد.

وزیر خارجه آمریکا بعد از سفر خود به عراق گفت: «ما نمی خواهیم کسی در کشور آنها (عراق) مداخله کند».

آمریکا مدعی است که نیروهای مقاومت عراق، تحت حمایت ایران به دنبال هدف قرار دادن منافع واشنگتن هستند.

یک منبع دیگر عراقی در خصوص دیدار پامپئو از عراق گفت که هرگونه تهدید از جانب الحشد الشعبی «مستقیماً با اعمال زور آمریکا روبرو خواهد شد».

اظهارات پامپئو در حالی مطرح شده است که سخنگوهای گروه‌های مقاومت در عراق تأکید کردند که هیچ برنامه‌ای برای هدف قرار دادن نیروهای آمریکایی ندارند و اظهارات تهدید آمیز پامپئو، «جنگ روانی» واشنگتن است.

پامپئو هفته گذشته گفت: «ما از دولت عراق خواسته ایم... تا تمامی آن نیروها را تحت کنترل مرکزی عراق درآورد».

سخنگوی گروه «عصائب الحق» با اشاره به بهانه واشنگتن برای حمله سال ۲۰۰۳ به عراق گفت: «ادعاهای آمریکا بی‌اساس است. این (ادعاها) یادآور دروغ بزرگ (وجود) سلاح های کشتار جمعی در عراق است».

ادعای تلاش گروه‌های نزدیک به ایران برای هدف قرار دادن مواضع آمریکا در حالی مطرح می‌شود که دیروز حتی نزدیک‌ترین متحدان آمریکا هم این ادعا را رد کرده‌اند. روز گذشته «کریس گیکا» معاون انگلیسی ائتلاف چندملیتی تحت رهبری آمریکا این ادعا را رد کرده و گفت بر خلاف آنچه عنوان شده، او افزایشی در میزان تهدید نیروهای حامی ایران در عراق و سوریه مشاهده نکرده است./فارس
نام:
ایمیل:
* نظر: