کد خبر: ۲۶۰۷۹۸
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
سرانجام و پس از آغاز شمارش آرا تمامی مراحل انتخابات هند، پیروزی حزب «بی جی پی» در انتخابات برای تشکیل حکومت آینده این کشور تقریبا قطعی شد. حزب «بهارت جنتا پارتی» تاکنون توانسته در مجموع ۷ مرحله انتخاباتی از میان ۵۴۲ کرسی پارلمان هند ۳۴۲ کرسی را در اختیار خود قرار دهد. طبق قانون هر حزبی که ۲۷۲ کرسی را در اختیار قرار داشته باشد می‌تواند تشکیل حکومت بدهد و قدرت را در دست بگیرد.

به گزارش پایگاه خبری تیک (Tik.ir) ؛ سرانجام و پس از آغاز شمارش آرا تمامی مراحل انتخابات هند، پیروزی حزب «بی جی پی» در انتخابات برای تشکیل حکومت آینده این کشور تقریبا قطعی شد.

به نقل از جیو تی وی، آغاز شمارش آرا در هند نشان داد که «نارندار مودی» رئیس حزب «بی جی پی» باز هم گوی سبقت را از رقبای خویش ربوده است.

حزب «بهارت جنتا پارتی» تاکنون توانسته در مجموع ۷ مرحله انتخاباتی از میان ۵۴۲ کرسی پارلمان هند ۳۴۲ کرسی را در اختیار خود قرار دهد.

طبق قانون هر حزبی که ۲۷۲ کرسی را در اختیار قرار داشته باشد می‌تواند تشکیل حکومت بدهد و قدرت را در دست بگیرد.

حزب کانگریس نیز به عنوان بزرگترین اپوزیسیون هند توانسته است در ۱۰۶ منطقه انتخاباتی از رقبای خود پیشی بگیرد و همین تعداد از کرسی‌ها پارلمان را در اختیار خود بگیرد.

از سوی دیگر ۱۱۲ کرسی پارلمان هند به احزابی خواهد رسید که به نوعی مستقل تلقی می‌شوند و یا ممکن است در ادامه با این دو حزب بزرگ تشکیل ائتلاف دهند.

این در حالی است که در رای گیری سال ۲۰۱۴ حزب بی جی پی ۳۵۲ کرسی به دست آورده بود و سهم حزب کانگریس تنها ۶۰ کرسی بود. به این ترتیب تعداد کرسی‌های حزب بی جی پی ۲۸ عدد کم شده و تعداد کرسی‌های حزب کانگریس ۴۱ عدد افزایش یافته است.

طبق قانون اساسی هند دولت این کشور می‌تواند تا ۵ سال به کار خود ادامه دهد و بر تمامی ایالت‌های این کشور حکومت کند.

نتایج قطعی و رسمی شمارش آرا در هند امروز اعلام خواهد شد./تسنیم
نام:
ایمیل:
* نظر: