کد خبر: ۲۶۳۳۶۷
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
 یکی از مراجع تقلید با تاکید بر اینکه حج باید انسان را متحول کند، گفت: انسان وقتی از حج یا زیارت برمی گردد باید با قبل متفاوت باشد، اگر هیچ تغییری ایجاد نشود دلیل بر این است که مقبول نشده است.

به گزارش پایگاه خبری تیک (Tik.ir) ؛ آیت الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با تبریک انتصاب وی ابراز کرد: انتخاب شما را که تجربه فراوانی در امور حج دارید بسیار مفید می‌دانم و امیدواریم در این مسؤولیت موفق باشید.

وی با بیان توصیه‌هایی مهم خطاب به نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، خاطرنشان کرد: عربستان سعودی مایل است مسائل حج از مسائل سیاسی جدا باشد و واقعا هم باید جدا باشد تا مشکلی در امور حج پیدا نشود.

این مرجع تقلید گفت: آن‌ها باید حجاج ما را کاملا محترم بشمارند ما و هم باید مقدسات آن‌ها را کاملا محترم بشماریم؛ نکته دیگر اینکه روحانیون حج باید آموزش‌های لازم را دیده باشند و به اعضاء کاروان گوشزد کنند که اهانتی به مقدسات دیگران نکنند و به گونه ای رفتار کنند که در شأن زائر ایرانی باشد؛ هنگامی که از منزل به مسجد یا به خیابان می‌آیند، لباس مناسب، تمیز و در شأن ایرانی داشته باشند.

وی اضافه کرد: مسائل حج را کاملاً برای حجاج تببین کنند تا مبادا با یک حرکت نابجا حج آن‌ها باطل شود و مجبور شوند سال آینده به حج بیایند که این امری است عملاً غیر ممکن و این مساله نیاز به آموزش‌های قبلی دارد.

آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر اینکه حج باید انسان را متحول کند، اظهار کرد: انسان وقتی از حج یا زیارت برمی گردد باید با قبل متفاوت باشد، اگر هیچ تغییری ایجاد نشود دلیل بر این است که مقبول نشده است.

وی بیان کرد: نکته دیگری که حتما باید رعایت شود و می‌شود این است که یک هماهنگی بین روحانیون کاروان‌ها باشد؛ اینکه با پاسخ‌های مختلف حجاج را سرگردان کنند درست نیست.

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه در مسائل مربوط به حج حتما باید موضوع آموزش حجاج را به صورت ویژه مدنظر داشت، گفت: برخی قبل از اینکه به مکه بروند هیچ گونه آشنایی با مسائل حج ندارند، باید به آنها آموزش داده شود. آنهایی که مدینه قبل هستند فرصت خوبی دارند تا به صورت کامل آشنا بشوند ولی مدینه بعدی‌ها فرصت کمتری دارند که آموزش‌های لازم را ببینند و ای بسا یک کار کوچک موجب شود حج را بهم بزند و حتی در بعضی جاها مجبور شوند سال آینده به فتوای آقایان دوباره مکه بروند.

آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر لزوم پرهیز از بازار گردی حجاج ایرانی و بهره گیری حداکثری از فرصت معنوی حج یادآور شد: البته با توجه به بالا رفتن قیمت ارز کمتر کسی به فکر خرید و بازار گردی می‌افتد، اما باز هم باید توصیه کرد و مراقب بود؛ روحانیون کاروان در این زمینه نقش مهمی دارند که هم خودشان رعایت کنند و هم مردم را توصیه کنند.

وی با اشاره به نقش مهم روحانیان کاروان در سفر حج، ابراز کرد: روحانیون کاروان‌ها باید حال و شرایط حجاج که از وطن و خانواده دور شده اند را درک کنند و با سعه صدر و مدارا برخورد کنند و در این زمینه الگو باشند.

این مرجع تقلید همچنین بر لزوم دقت و حساسیت در گزینش و انتخاب روحانیان کاروان‌های حج تاکید و تصریح کرد: این کار باید روی حساب و کتاب باشد.

آیت الله مکارم شیرازی گفت: آموزش‌ها به کاروان‌ها چند قسم است، یک بعد آموزش عمومی است که کاروان‌ها را جمع می‌کنند و مسائل لازم درباره موضوعات مختلف از جمله دعای ندبه و کمیل را به آنها گوشزد می‌کنند، یک جنبه دیگر آموزش خصوصی است که هر کاروان برای خودش دارد؛ یک بعد دیگر آموزش هم آموزش اخص است که اگر روحانی کاروان احساس کند افرادی در کاروان ضعفی دارند آنها را دعوت کند و راهنمایی لازم را انجام دهد.

وی با ضمن آرزوی توفیق برای حجت الاسلام والمسلمین نواب در مسؤولیت مهمی که عهده دار شده است، ابراز امیدواری کرد حجاج جهان اسلام و به‌ویژه حجاج ایرانی حج امسال را به خوبی پشت سر بگذارند.
نام:
ایمیل:
* نظر: