کد خبر: ۲۶۴۸۸۰
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تقریبا یک هفته از حادثه حمله ایران به پهپاد آمریکایی که حریم هوایی ایران را نقض کرده بود گذشته و رسانه های آمریکایی همچنان در شوک این حادثه‌اند که می‌توانست به جنگ ایران و آمریکا بینجامد و هنوز از انهدام پهپاد گلوبال هاوک سخن می‌گویند.
تقریبا یک هفته از حادثه حمله ایران به پهپاد آمریکایی که حریم هوایی ایران را نقض کرده بود گذشته و رسانه های آمریکایی همچنان در شوک این حادثه‌اند که می‌توانست به جنگ ایران و آمریکا بینجامد و هنوز از انهدام پهپاد گلوبال هاوک سخن می‌گویند.
 
به گزارش پایگاه خبری تیک (Tik.ir) ؛ کمتر از یک هفته از حمله ایران به پهپاد آمریکایی که حریم هوایی ایران را نقض کرده بود و از احتمال حمله آمریکا به ایران گذشته و بار دیگر دونالد ترامپ از تحریم‌ها برای آنچه تنبیه ایران خوانده، استفاده کرده است. این بار وزیر خارجه و رهبر جمهوری اسلامی ایران تحت تحریم آمریکا قرار گرفته‌اند.
 
گزارش رسانه‌های آمریکایی درباره حمله موشکی به یکی از ادوات جاسوسی آمریکا همچنان ادامه دارد و به نظر می‌رسد واشنگتن هنوز از شوک این اتفاق خارج نشده است اما زمانی که غبار‌ها کنار رفت، یکی از درس‌های مهم از اتفاقات هفته گذشته در ۲۲ هزار کیلومتری آمریکا نمایان شد.

ایرانی‌ها پهپاد گلوبال هاوک آمریکا را روز پنجشنبه مورد هدف قرار دادند. این اولین بار است که یکی از ابزار‌های نظاتی پنتاگون در آسمان مورد هدف قرار می‌گیرد. اگر این حقیقت را که این حادثه ممکن بود ایران و آمریکا را وارد یک جنگ تمام عیار کند کنار بگذاریم، این حادثه نشان دهنده ظرفیت‌های نظامی تهران بود.
 
جرمی بینی سردبیر بخش خاومیانه هفته‌نامه دفاعی آمریکا در این باره به سی ان ان گفته این حادثه نشان داد زمانی که ایرانی‌ها واقعا سرمایه گذاری کنند، می‌توان روی آن‌ها حساب کرد. او گفته ما می‌دانستیم آن‌ها موشک بالستیک دارند، اما این حادثه نشان داد آن‌ها دفاع هوایی خوبی هم دارند.
 
سی ان ان درباره پهپاد ساقط شده آمریکایی نوشته پهپاد گلوبال هاوک یک هدف تیراندازی ساده نبود. برای هر یک از این پهپاد‌ها ۱۱۰ میلیون دلار هزینه شده و سه نفر باید همزمان این پهپاد و سنسورهایش را هدایت کنند. این پهپاد عرضی بیشتر از یک بویینگ ۷۳۷ دارد و موتور آن رولزرویس است و می‌تواند تا ۵۰۰ میل را در ساعت بپیماید. سیگنال‌های این پهپاد از فاصله ۶۵ هزار فوتی قادر عمل کردن است و این یعنی می‌تواند از موشک‌های زمین به هوا مصون بماند. حتی اگر موشک به این پهپاد خیلی نزدیک شود، سیستم راداری هشدار دهنده این پهپاد مانع از سقوط آن خواهد شد. اما نابودی این پهپاد نشان داد ایران چقدر دقیق هدف‌گیری کرده است.
 
بینی گفته البته اندازه این پهپاد که به اندازه یک هواپیماست باعث شده هدف گرفتن آن کار سختی نباشد. چند سال پیش شاید چنین اتفاقی تعجب آور بود، اما الان سامانه‌های دفاع هوایی جدید بسیار قابل توجه‌تر شده اند.
 
سی ان ان در ادامه گزارش خود نوشته نیرو‌های نظامی آمریکا مدت‌هاست که از سوی نیرو‌های ایران تهدید نشده‌اند، اما این حادثه نشان داد تهران می‌تواند با اقدامات کوچک و متمرکز، تاثیر خارق العاده‌ای بگذارد و موازنه را با دشمنانش حفظ کند.
 
سی ان ان نوشته آمریکا شاید بتواند هر درگیری کوتاه مدتی را با پیروزی از سر بگذارند، اما باید نسبت به نبوغ ایرانی‌ها (یا اگر در واشنگتن هستید به آن جسارت می‌گویید) نگران باشد.

ایمی زگارت عضو ارشد اندیشکده مؤسسه هوور و مؤسسه مطالعات بین‌الملل فریمن اسپوگلی در دانشگاه استنفورد، در یادداشتی که در مجله تایم منتشر شده گفته مهم‌ترین دفاعِ این پهپاد، ارتفاع پرواز آن است. گلوبال هاک در ارتفاع بسیار بالایی پرواز می‌کند، بنابراین این‌که ایرانی‌ها توانسته‌اند آن را هدف قرار دهند نشان می‌دهد ظرفیت‌های واقعاً چشمگیری دارند. سرنگونی این پهپاد به نوعی یک مکانیسم برای ارسال این پیام به آمریکاست که ایران از آن‌چه که احتمالاً تصور می‌کردیم، قدرتمندتر است.
 
فابیان هینز تحلیلگر مسائل عدم اشاعه و اطلاعات منبع‌باز به نیوزویک گفته این اولین موردِ شناخته‌شده از سرنگونی هر یک از انواع پهپاد‌های RQ-۴ آمریکاست. این پهپاد، اصلاً یک پرداتور ریز نیست، بلکه یکی از بزرگ‌ترین و گران‌ترین پهپاد‌هایی است که آمریکا دارد.
 
هینز اقدام ایران با استفاده از یک سامانه موشکی بومی را یک اقدام قابل توجه خوانده و گفته ایرانی‌ها برای زدن پهپاد آمریکا از یک سامانه موشک زمین به هوای بومی استفاده کرده‌اند.
نام:
ایمیل:
* نظر: