کد خبر: ۲۶۷۹۱۴
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
سخنگوی دولت:
علی ربیعی سخنگوی دولت در توضیح خبر مربوط به گم شدن یک میلیارد یورو گفت: آقای همتی نامه‌ای را در خرداد ۹۸ به رییس جمهور می‌نویسد و در آن اشاره می‌کند که تخصیص‌ها برای کالا‌ها در چهار وزارتخانه صنعت، تعاون، بهداشت و جهاد انجام شود و با کنترل و تسریع لیست می‌کند و معلوم است که کدام شرکت‌ها گرفته اند و حتی یک سنت هم نمی‌تواند گم شود دولت برای گم شدن یک سنت هم حساسیت نشان خواهد داد.
علی ربیعی سخنگوی دولت در توضیح خبر مربوط به گم شدن یک میلیارد یورو گفت: آقای همتی نامه‌ای را در خرداد ۹۸ به رییس جمهور می‌نویسد و در آن اشاره می‌کند که تخصیص‌ها برای کالا‌ها در چهار وزارتخانه صنعت، تعاون، بهداشت و جهاد انجام شود و با کنترل و تسریع لیست می‌کند و معلوم است که کدام شرکت‌ها گرفته اند و حتی یک سنت هم نمی‌تواند گم شود دولت برای گم شدن یک سنت هم حساسیت نشان خواهد داد.

به گزارش پایگاه خبری تیک (Tik.ir) ؛ سخنگوی دولت اعلام کرد که معتقدیم موضوع توقیف نفتکش‌های ایران و انگلستان از طرق دیپلماتیک قابل حل است.

علی ربیعی در نشست خبری خود با اهالی رسانه در پاسخ به این پرسش که واکنش دولت دربرابر سخنان مقامات انگلیسی درباره توقیف نفتکش چیست، اظهار کرد: مقایسه این دو توقیف نارواست، نفتکش انگلیسی در آبهای ایران توقیف شده و ما فکر می‌کنیم وقتی انگلیسی ها نفتکش ما را توقیف می کنند انتظار داشته باشند که در برابر آن توقیف غیرقانونی که حتی اسپانیایی ها معتقدند در آبهای آنان صورت گرفته، ما نیز به دنبال اغماض در آبهای سرزمینی خودمان نباشیم.  تصمیم گرفتیم که قوانین بین‌المللی را در آبهای خودمان اجرا کنیم.

وی افزود: البته ما معقتدیم از طرق دیپلماتیک هم می شود این موضوع را حل کرد ولی ما به منطق آمریکایی ها و انگلیسی ها عادت کرده ایم که خودشان رفتارهایی غیردوستانه و غیرقانونی انجام می دهند اما با واکنش قانونی نسبت به آن مشکل دارند.

وزارت کشور و دولت معتقدند انتخابات شورایاری‌ها برگزار شود

ربیعی در پاسخ به پرسشی دیگر در زمینه غیرقانونی دانستن انتخابات شورایاری‌ها، اظهار کرد: شورای شهر تهران مصوبه ای در خصوص تشکیل شورایاری‌ها وضع کرده که براساس قانون این مصوبه قابل اجراست. ضمن اینکه این انتخابات نشاط را هم با خود به دنبال دارد و وزارت کشور و دولت معتقدند که این انتخابات انجام شود، ضمن اینکه مجلس هم به این قانون ایرادی نگرفته است. پس برگزاری این انتخابات قانونی است.

سخنگوی دولت ادامه داد: چهار دوره است که این انتخابات برگزار می‌شود و منع کردن آن به معنای سخت گیری نسبت به مشارکت مردم است و دولت معتقد است که شهرداری ها می‌توانند این انتخابات را برگزار کنند. امیدواریم که سازمان بازرسی هم سخت گیری نکند.

 اتفاقات حوزه اقتصادی با تاخیر آثار خود را برجای می گذارد

وی در پاسخ به این پرسش که دولت چه برنامه ای برای تثبیت کاهش نرخ ارز دارد، اظهار کرد: یکی از ابهامات در ذهن مردم همین است. اتفاقات حوزه اقتصادی با تاخیر آثار خود را برجای می گذارد. قطعا رشد تورمی که الان کاهش پیدا کرده است و نشان از توقف گرانی شتابنده است ، در مراحل بعد می تواند آثار کاهشی هم داشته باشد.

ربیعی تاکید کرد: ثبات بازار و قابل پیش بینی بودن آن کمک می کند که کنشگران اقتصادی در بازار سرمایه گذاری کنند. دولت برای حمایت از دهک های پایین جامعه  برای کالاهای اساسی همان ارز 4200 تومانی را تا آخر سال ارائه خواهد کرد.

ما به هیچ وجه نرخ ارز از پیش تعیین شده نخواهیم داشت

وی تاکید کرد: ما به هیچ وجه نرخ ارز از پیش تعیین شده نخواهیم داشت و شوک اولی که پدیده تحریم به جامعه وارد کرد ، از سوی جامعه و با  کمک مردم به شکلی با آن برخورد شد که الان به سمت کاهش نرخ ارز حرکت کنیم.

سخنگوی دولت ادامه داد: گسترش رنج آور گرانی را دولت با دقت پیگیری می‌کند و امیدواریم با مقرراتی که وضع شده است برای واردات و تخصیص ارز و خروج از گمرک، بتوانیم این موضوع را هم حل کنیم و نظارت ها را بیشتر کنیم. ما با نگرانی مردم در این زمینه همراه هستیم و امیدواریم این مرحله را به خوبی پشت سر بگذاریم.

از اقدامات غیردوستانه چشم پوشی نمی کنیم

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره سخنان حسین شریعتمداری در روزنامه کیهان با بیان  اینکه من سخنگوی دولت هستیم نه یک روزنامه خاص، گفت: بگذارید که مطبوعات آزادانه حرف خود را بزنند، اما آنچه که موضع دولت است همان است که به آن اشاره کردم. ما از اقدامات غیردوستانه چشم پوشی نمی کنیم، اما موضع مان هم گرفتن کشتی در برابر کشتی نیست. ما قوانین بین‌المللی را در این زمینه اجرا کردیم و توقیف نفتکش مان را هم از مجاری قانونی دنبال می کنیم.

کشوری را به عنوان میانجی نپذیرفته ایم

ربیعی درباره سفر نخست وزیر عراق به ایران نیز خاطرنشان کرد: معمولا کشورهای دوست ما که به ایران می آیند امیدوارند که تنش ها در منطقه کم شود و خواهان شنیدن دیدگاه های ما در این زمینه هستند اما تاکنون هیچ کشوری را به عنوان میانجی در این زمینه نپذیرفته ایم.

کشتی‌های ایران در برزیل توقیف نشده‌اند

وی درباره توقیف کشتی‌های باری  ایرانی در برزیل نیز توضیح داد و گفت: این کشتی ها توقیف نشدند، اما متاسفانه کشورهایی از  تحریم های ظالمانه علیه ما تبعیت می‌کنند و به این کشتی ها سوخت نمی دهند، به هرحال کالاهای این کشتی ها نباید فاسد شوند. ما در حال تلاش هستیم تا از مناطق مختلف سوخت به این کشتی ها برسد و کشتی ها باز گردند.

سلطانی فر به دنبال خصوصی سازی باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس است

سخنگوی دولت در تشریح آخرین وضعیت واگذاری تیم‌های استقلال و پرسپولیس نیز اظهار کرد:آقای سلطانی فر به دنبال خصوصی سازی این باشگاه ها هست تا به شکلی که مشکلی پیش نیاید این روند طی شود که در این زمینه گفت‌وگوها با مجلس در حال انجام شدن است.

سیاست گذاری های لازم برای برخود با قاچاق در دولت وجود دارد

وی در تببین اقدامات دولت در حوزه مبارزه با قاچاق کالا وارز و این ادعا که در دولت اهتمام جدی در این حوزه وجود ندارد، گفت: فردا جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را داریم و حتماً سیاست گذاری های لازم برای برخود با قاچاق در دولت وجود دارد. این موضوع از سویی دیگر با تلاش سپاه پاسداران در مرزها هم دنبال می شود. برخی اوقات آمارها درست نیست اما در دولت این اهتمام برای مبارزه با قاچاق وجود دارد.

هیچ پهپاد ایرانی مورد هدف قرار نگرفته است

ربیعی به ادعای ترامپ در سرنگونی پهپاد ایرانی نیز واکنش نشان داد و تصریح کرد: ادعای ما این است که هیچ پهپاد ایرانی مورد هدف قرار نگرفته، کسی که ادعا می کند این کار را کرده، شواهدش را ارائه کند. ما هیچ پهپادی را از دست ندادیم. پرواز پهپادهای ما در خلیج فارس برای امنیت خلیج فارس و خودمان است و به دنبال مزاحمت برای کسی هم نیستیم.

وی افزود: این ادعای ترامپ من را یاد یکی از سکانس های فیلم قیصر و دیالوگ آن در قهوه خانه می ‌اندازد که یکی از شخصیت ها می‌گفت" ما زدیم، شما هم بگید زدیم، خوبیت نداره." این سخنان ترامپ هم مثل همان جملات است.

به مردم اطمینان می دهم یک میلیارد یورو گم نشده است

سخنگوی دولت در توضیح خبر مربوط به گم شدن یک میلیارد یورو نیز خاطرنشان کرد: آقای همتی نامه ای را در خرداد 98 به رییس جمهور می‌نویسد و در آن اشاره می‌کند که تخصیص ها برای کالاها در چهار وزارتخانه صنعت، تعاون، بهداشت و جهاد انجام شود و با کنترل و تسریع لیست می‌کند و معلوم است که کدام شرکت ها گرفته اند و حتی یک سنت هم نمی تواند گم شود دولت برای گم شدن یک سنت هم حساسیت نشان خواهد داد.

وی افزود: به مردم اطمینان می دهم که به این اندازه پول گم نشده است و چنین چیزی امکان پذیر نیست، اساساً بخشی از این پول برای آوردن دارو و بخشی برای تولید خودرو بوده است که وارد شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: