کد خبر: ۲۷۰۵۲۵
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
افرادی که برای ادامه تحصیل از کشور خارج می‌شوند نباید جزو مهاجرت تحصیلکردگان محسوب شوند.

به گزارش پایگاه خبری تیک (Tik.ir) ؛ خروج از کشور برای تحصیل مهاجرت تلقی نمی‌شودبه گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، باتوجه به مطلبی که چندی پیش در رسانه‌ها به نقل از معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص فرار مغز‌ها از کشور درج شده بود، معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی اطلاعیه‌ای آمار درج شده درخصوص خروج سالانه شماری از تحصیل کردگان از کشور را مخدوش، اعلام و عنوان کرد افرادی که برای تحصیل از کشور خارج می‌شوند در حین یا پس از اتمام تحصیل به کشور باز می‌گردند.

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

چندی پیش طی خبری به نقل از معاون محترم آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آماری مبنی بر وضعیت ایران در فرار مغز‌ها و خروج سالیانه شماری از تحصیل کردگان از کشور درج شده بود.

بدیهی است باتوجه به اهمیت بالای این موضوع مطالعات مختلفی در این خصوص صورت گرفته که نتایج این مطالعات اعداد مختلفی را نشان می‌دهد و نتیجه برخی مطالعات بین المللی نیز ممکن است با پیش داوری‌هایی همراه باشد.
در حوزه علوم پزشکی سالانه حدود ۱۰ درصد از دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی برای ادامه تحصیل به خارج از کشور سفر می‌کنند و در سایر رشته‌ها نیز شاید با کمی اختلاف چنین وضعیتی وجود داشته باشد. اما این موضوع به معنای مهاجرت تحصیلکرده‌ها از کشور نبوده و بسیاری از این افراد در دوره تحصیل و یا پس از تحصیل به کشور باز می‌گردند؛ لذا ممکن است در مطالعات یا نگارش‌های متون علمی و اخبار، آمار دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج از کشور نیز در زمره بحث مهاجرت افراد تحصیلکرده محاسبه شده و چنین آمار بالایی برای فرار مغز‌ها اعلام گردد.


بدیهی است برای اطلاع از آمار دقیق در این زمینه مبادی رسمی کشور از جمله بنیاد ملی نخبگان مرجع مناسب تری است./میزان
نام:
ایمیل:
* نظر: