کد خبر: ۲۷۱۱۹۲
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
همانطور که مادران بعد از زایمان از مولتی ویتامین های روزانه برای سلامتی خود استفاده می کنند، این سوال پیش می آید که آیا کودکان نیز به مولتی ویتامین ها نیاز دارند یا خیر.

به گزارش پایگاه خبری تیک (Tik.ir) ؛ در بیشتر موارد، کودکان زیر دو سال با یک رژیم غذایی متعادل و سالم نیاز به مصرف مکمل ها ندارند، اما موارد استثنا هم وجود دارد. بنابراین در مورد نیازهای تغذیه ای کودک خود با پزشک مشورت کنید.

ویتامین ها
براساس دانشگاه میشیگان برای ۶ ماه اول زندگی کودک، شیر مادر تنها غذای ایده آل به حساب می آید، هر چند برخی از مادران در صورت ناممکن بودن تغذیه با شیرمادر به کودکان خود شیرخشک غنی شده با آهن می دهند. همچنین کودکانی که تنها از شیر مادر تغذیه می کنند، یا در صورت مصرف کمتر از۹۰۷ گرم شیرخشک غنی شده به ۴۰۰ واحد بین الملل ویتامین D به طور روزانه نیاز دارند. مقدار کمی از ویتامین D به شیرمادر انتقال پیدا می کند، همچنین کودکانی که در زمان قرارگیری در معرض نورخورشید از کرم ضدآفتاب استفاده می کنند، بدن آنها مقدار کافی از این ویتامین را نخواهد ساخت.

استفاده از غذاهای جامد
اگرچه ادامه استفاده از شیر مادر برای کودک برای یک تا دو سال توصیه می شود، اما علاوه بر شیرمادر در حدود ۶ ماهگی ممکن است مادران استفاده از غذاهای جامد را آغاز کنند. در صورتیکه کودک شما خوب غذا می خورد، بنابراین می توان گفت ویتامین های مورد نیاز را از طریق موادغذایی دریافت کرده و نیازی به مصرف مولتی ویتامین نیست. اگر کودک از نوشیدن شیرگاو امتناع می کند، بنابراین روزانه ۲۰۰ واحد بین الملل ویتامین D به او بدهید. در صورت عدم استفاده کافی از فرآورده های حیوانی، ممکن است مکمل ویتامین B12 برای کودک شما مفید باشد. این ویتامین برای رشد سیستم عصبی حیاتی بوده که در موادغذایی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ و لبنیات یافت می شود.

رژیم غذایی
درصورت قطع شیرمادر و استفاده از موادغذایی برای کودک، بهتر است توجه بیشتری به رژیم غذایی کودک و موادمغذی مورد نیاز بدن او داشته باشید. کودکی با اشتهای ضعیف، عادات غذایی نامنظم یا پیروی از رژیم های غذایی انتخابی در صورت توصیه پزشک ممکن است نیاز به مصرف مکمل های روزانه داشته باشد. اگر کودک در بلع قرص مشکل دارد برای کاهش خطر خفگی می توانید از ویتامین جویدنی استفاده کنید.

ملاحظات
قبل از مصرف هر گونه مکمل حتما با پزشک مشورت کنید. برخی از ویتامین ها مانند ویتامین های محلول در چربی A، D، E و K در مقادیر بالا می توانند سمی باشند./بهداشت نیوز
نام:
ایمیل:
* نظر: