کد خبر: ۲۷۶۳۱۶
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رئیس جمهور آمریکا همچنین پس از امضای توافق تجاری با ژاپن در کاخ سفید ضمن اشاره به روابط حسنه با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اظهار داشت: در سوریه بی‌طرف هستم.

رئیس جمهور ایالات متحده از خروج ۵۰ سرباز آمریکایی از منطقه عملیات احتمالی ترکیه در شمال سوریه خبر داد و افزود: اعضای داعش و خانواده‌های آن‌ها را نمی‌توانیم برای مدت طولانی در سوریه نگه داریم.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه‌های ترکیه در روز سه‌شنبه، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پس از دیدار با مقامات ارشد نظامی در کاخ سفید در جمع خبرنگاران گفت: در منطقه عملیات احتمالی ترکیه در شمال سوریه ۵۰ سرباز داشتیم که این افراد از منطقه خارج شدند.

وی در ادامه افزود: اعضای داعش و خانواده‌های آن‌ها را نمی‌توانیم برای مدت طولانی در سوریه نگه داریم، اما باید به کشور‌های اروپایی هم اعتماد کنیم. برای مراقبت از جنگجویان داعشی باید به ایران، عراق، ترکیه، سوریه، روسیه و برخی کشور‌های دیگر اطمینان کرد.

رئیس جمهور آمریکا همچنین پس از امضای توافق تجاری با ژاپن در کاخ سفید ضمن اشاره به روابط حسنه با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اظهار داشت: در سوریه بی‌طرف هستم.

وی تصمیمات اخیر درباره سوریه را گامی در مسیر درست دانسته و افزود: در سوریه بی طرف هستم و روابط خوبی با رئیس جمهور اردوغان دارم. چندین سال است که در سوریه هستیم، ماموریت در سوریه باید کوتاه مدت می‌بود، باید وارد و خارج می‌شدیم.

از سوی دیگر ترامپ طی پیامی توئیتری درباره عقب‌نشینی نظامیان این کشور از سوریه اعلام کرد: «وقت آن رسیده که ایالات متحده آمریکا از این‌گونه جنگ‌های بی‌پایان و مضحک که منشا قبیله‌ای دارد، کنار بکشد. زمان بازگرداندن سربازانمان به خانه فرا رسیده است.

دیشب نیز مقامات آمریکایی درباره خروج نیرو‌های این کشور از منطقه شمال شرق سوریه نیز بیان داشتند: رئیس جمهوری آمریکا پس از اطلاع از قصد ترکیه برای عملیات در سوریه، صریحا گفت: تعداد کمی از نیرو‌های ما در منطقه کوچک ۳۵ تا ۵۰ کیلومتری منطقه امن در مرز شمالی سوریه نباید در خطر باشند.

وی افزود: ۵۰ تا ۱۰۰ نیروی ویژه در این منطقه داریم و آن‌ها نباید در صورت حمله ترکیه به مرز و درگیری با نیرو‌های کرد، در خطر جراحت، مرگ یا اسارت باشند.

به گفته این مقام بلندپایه دولت آمریکا، واشنگتن هنوز خروج نیرو‌های خود از سوریه را آغاز نکرده، اما در حال انتقال این ۵۰ نیرو از منطقه شمال سوریه است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا صبح روز گذشته در توئیتی با اعلام عقب نشینی نظامیان آمریکایی از سوریه، نوشت: وقت آن رسیده که آمریکا از سوریه خارج شود. قرار بود نیرو‌های آمریکایی برای انجام ماموریتشان تنها ۳۰ روز در سوریه باشند، اما این حضور چندین سال به طول انجامید. اکنون زمان آن رسیده به این جنگ بی هدف پایان داده شود.

وی به بازگشت نظامیان آمریکایی به کشورشان اشاره کرد و گفت: آمریکا تنها زمانی می‌جنگند که به نفعش باشد و تنها برای کسب پیروزی جنگ می‌کند.

ترامپ خبر خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه را نخستین بار اواخر سال ۲۰۱۸ اعلام کرد؛ تصمیمی که به استعفای «جیمز متیس» وزیر دفاع وقت آمریکا منجر شد.

نیرو‌های دمکراتیک کرد سوریه» موسوم به "قسد" که مورد حمایت واشنگتن هستند نیز این اقدام آمریکا را بدعهدی توصیف کردند و گفتند که آمریکایی‌ها از پشت به ما خنجر زدند.

خروج نظامیان آمریکایی از سوریه در حالی صورت می‌گیرد که ترکیه از آغاز عملیات جدیدی علیه کرد‌های سوریه خبر داده است.
 
کاخ سفید روز گذشته (یکشنبه) خبر داد که ترکیه به زودی در شمال سوریه دست به عملیاتی نظامی خواهد زد که آمریکا در آن مشارکت نخواهد داشت.

گفتنی است رجب طیب اردوغان و دونالد ترامپ روسای جمهور ترکیه و آمریکا یکشنبه شب درباره ایجاد منطقه امن در شمال سوریه به صورت تلفنی گفتگو کردند.

کاخ سفید نیز دیروز با انتشار بیانیه‌ای پس از گفت‌وگوی تلفنی روسای ترکیه و آمریکا درباره ایجاد منطقه امن در شمال سوریه اعلام کرد: ترکیه در آستانه عملیاتی نظامی در شمال سوریه است که مدت‌ها پیش برنامه ریزی آن را انجام داده بود، اما نیرو‌های آمریکا در این عملیات مشارکت نکرده و از آن حمایت نخواهد کرد.

برخی کشور‌های اروپایی از جمله فرانسه و آلمان درباره این اقدام ترکیه ابراز نگرانی کرده‌اند.

ترکیه مدتهاست که در حال رایزنی با آمریکا برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه عاری از نیرو‌های کرد سوری است.

مقام‌های نظامی ترکیه و آمریکا هفتم اوت (۱۶ مرداد) در مورد طرح ایجاد منطقه امن در شمال سوریه به توافق رسیدند. آنکارا مدعی است که هدف از این اقدام، ایجاد منطقه‌ای امن برای بازگرداندن آوارگان سوری از ترکیه به کشورشان است.


نام:
ایمیل:
* نظر: