کد خبر: ۲۷۷۰۴۳
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز (دوشنبه) در آستانه سفر به جمهوری آذربایجان در گفت‌و‌گو با خبرنگاران در فرودگاه آتاتورک، به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه پرداخت و از دولت‌های عضو ناتو خواست تا در کنار ترکیه باشند.

به نوشته خبرگزاری آناتولی، او اولویت ارتش ترکیه و عناصر همسو با این کشور را تسلط بر شهر «منبج» دانست و ادعا کرد که ترکیه در پی خروج «گروههای تروریستی» از این شهر و بازگشت غیرنظامیان است.

اردوغان تأکید کرد که با آمریکا بر سر منطقه «منبج» مشکلی ندارد و خروج آمریکا از شمال سوریه یک اقدام «مثبت» بود. او گفت که ترکیه در مرحله اجرای تصمیمات خود در «منبج» است.

اردوغان با اشاره به توافق دولت و کردهای سوریه، گفت که ارتش ترکیه برای تسلط بر شهر کوبانی مشکلی ندارد. او مدعی شد که ترکیه و روسیه در خصوص کوبانی اختلافی با یکدیگر ندارند و سیاست روسیه در این خصوص مثبت بوده است.

تأکید اردوغان بر اشغال شهر «منبج» در حالی است که ارتش سوریه از شب گذشته خود را به منطقه رسانده و قصد وورد به شهر منبج را دارد. پایگاه خبری «نداء سوریه» نیز گزارش داده است که عناصر گروهک «ارتش آزاد» که مورد حمایت ترکیه هستند، به شمت شهر «منبج» حرکت کرده‌اند.

رئیس‌جمهو ترکیه در بخش دیگری از سخنان خود به رایزنی‌های خود با سران اروپایی پرداخت و مدعی شد که پس از توضیح عملیات نظامی ترکیه، «بوریس جانسون» به او گفته است: «اکنون متوجه شدم، چه کمکی از ما ساخته است؟!» اردوغان همچنین مدعی شد که آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز به او گفته است که از حقیقت اوضاع در شمال سوریه آگاه نیست.

او خطاب به کشورهای عضو ناتو گفت: آیا در کنار همپیمان خود می‌ایستید یا در کنار تروریست‌ها؟ طبیعتا نمی‌توانید پاسخ دهید. کشورهای ناتو باید با تروریسم مقابله کرده و در کنار ما باشند.

اردوغان با تأکید بر اینکه ارتش ترکیه غیرنظامیان را هدف قرار نمی‌دهد، گفت که تا کنون بیش از ۵۰۰ نیروی کرد سوریه در عملیات نظامی ترکیه کشته شده‌اند.

عملیات نظامی ارتش ترکیه و عناصر گروهک «ارتش آزاد» از چهارشنبه هفته گذشته در شمال سوریه آغاز شده است. روز گذشته (یکشنبه) کردهای سوری اعلام کردند که پس از قطع امید از آمریکا، از دولت دمشق خواسته‌اند تا وارد مناطق شمال سوریه شود.

منبع:فارس
نام:
ایمیل:
* نظر: