کد خبر: ۲۷۷۹۰۳
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
«مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه روز دوشنبه اعلام کرد که از مهلت ۱۲۰ ساعته داده شده به شبه نظامیان کُرد سوری برای خروج از «منطقه امن» در شمال سوریه تنها ۳۵ ساعت باقی مانده است و در صورت خارج نشدن این نیروها در این مدت، حملات به آنها از سرگرفته می شود.
به گزارش خبرگزاری «آناتولی» ترکیه، اوغلو در نشست افتتاحیه «تی آر تی وورلد ۲۰۱۹» در استانبول درباره خروج کُردها از شمال سوریه گفت: در صورتی که تروریست های (پ. ک. ک)  و (ی. پ. گ) در پایان مهلت ۱۲۰ ساعته ای که به آنها داده شده، شمال سوریه را ترک نکنند، عملیات «چشمه صلح» از سرگرفته خواهد شد.

وی افزود: در حالی که تلاش می کنیم به همراه ایالات متحده آمریکا یک منطقه امن در شمال سوریه ایجاد کنیم، واشنگتن تروریست ها (ی.پ.گ) را حمایت تسلیحاتی می کند.

وزیر خارجه ترکیه گفت: عملیات چشمه صلح تنها تروریست ها را هدف قرار داده و تمام تلاشش این است که آسیبی به غیرنظامیان وارد نشود.

از سوی دیگر، خبرگزاری «بلومبرگ» به نقل از یک مقام بلندپایه امنیتی ترکیه نوشت: «نیروهای دموکراتیک سوریه» (قسد) به رهبری کردها باید قبل از ساعت ۱۰ فردا به وقت ترکیه از منطقه بین دو شهرک مرزی «تل ابیض» و «راس العین» خارج شوند. در غیر این صورت حملات دوباره از سرگرفته خواهد شد.

وی که خواست نامش ذکر نشود، تاکید کرد، ترکیه همچنان می خواهد که کُردها از منطقه مرزی به طول ۴۴۰ کیلومتر و به عمق ۳۲ کیلومتر خارج شوند؛ البته این موضوع را هم درک می کند که این مسئله پیش از پایان مهلت ۱۲۰ ساعته در توافق با آمریکا، محقق نخواهد شد.

این مقام مسئول ترک، گفت: تاکنون ۱۲۵ کاروان از منطقه واقع میان دو شهرک یاد شده با هماهنگی آمریکا خارج شدند.

وی افزود، ترکیه قصد دارد که پست های کنترل و نظارت از یگان های مبارز در این مناطق ایجاد کند.

طی توافق آتش بس ترکیه و آمریکا در پنجشنبه گذشته، به کُردهای شمال سوریه پنج روز فرصت داده شده است که مناطق مورد نظر برای ایجاد منطقه امن را در شمال سوریه تخلیه کنند.

این در حالی است که «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه قرار است فردا (سه شنبه) در سوچی به دیدار «ولادیمیر پوتین» همتای روس خود برود و درباره موضوع  کُردها و شمال سوریه با وی رایزنی کند.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه ۱۷ مهرماه از آغاز عملیات نظامی جدید ارتش این کشور موسوم به «چشمه صلح» در شمال شرق سوریه خبر داد؛ اقدامی که با واکنش تند بسیاری از کشورها بویژه اتحادیه اروپا رو به رو شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: