کد خبر: ۲۷۹۹۱۴
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
سازمان فضایی ایران با انتشار تصاویری از پوسته زمین از اقدام برای سنجش میزان تخریب زلزله دو روز گذشته استان آذربایجان شرقی با استفاده از نقشه سریع برنامه کوپرنیک آژانس فضایی اروپا خبر داد.

سازمان فضایی ایران اطلاعات تکمیلی از پایش ماهواره‌ای زمین لرزه ۵.۹ ریشتری استان آذربایجان شرقی را منتشر کرد.

در ۱۷ آبان ۱۳۹۸، زمین لرزه‌ای به بزرگای ۵.۹ ریشتر در شمال غربی ایران در عمق ۸ تا ۱۰ کیلومتری زمین رخ داد. این زمین لرزه به همراه حداقل ۶۰ پس لرزه، سبب خسارات مالی و جانی و آسیب به ساختمان‌ها شده است. بیش از ۱۰۰ ساختمان در روستا‌های ورنکش و زرقان کاملاً ویران شده اند و چند صد نفر در درجات مختلف در روستا‌های اطراف مرکز زمین لرزه آسیب دیده اند.

در نقشه زیر، بزرگا و محل وقوع زمین لرزه ۵.۹ ریشتری ۱۷ آبان ۱۳۹۸ و پس لرزه‌های بیشتر از ۵.۲ ریشتر، تا تاریخ ۱۸ آبان نشان داده شده است.

تصویر جابجایی پوسته زمین در اثر زلزله آذربایجان شرقی

سازمان فضایی ایران با توجه به ظرفیت‌های همکاری بین المللی و وظیفه حاکمیتی خود، اقدام به فعال سازی سرویس تهیه نقشه سریع برنامه کوپرنیک آژانس فضایی اروپا کرده است که طی آن، تصاویر ماهواره‌ای با بهترین رزولوشن مکانی در سریع‌ترین زمان ممکن از مناطق زلزله زده جمع آوری خواهد شد.

با استفاده از این تصاویر موقعیت، تعداد و میزان ساختمان‌های تخریب شده به دقت تعیین خواهند شد.

تصویر جابجایی پوسته زمین در اثر زلزله آذربایجان شرقی

کارشناسان اداره‌کل سنجش از دور سازمان فضایی در حال پایش تصاویر ماهواره‌ای در خصوص مناطق تحت تاثیر زلزله هستند.

تصویر جابجایی پوسته زمین در اثر زلزله آذربایجان شرقی

تصویر زیر جابجایی پوسته زمین در اثر زلزله ۱۷ آبان ۹۸ آذربایجان شرقی با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای راداری سنتینل-۱ را در راستای دید ماهواره پایین‌رو نشان می‌دهد.

برای تهیه این نقشه از تصاویر ۶ و ۱۸ آبان ۹۸ و تکنیک تداخل‌سنجی راداری استفاده شده است. حداکثر جابه‌جایی حدود ۱۰ سانتیمتر در حوالی روستای حلمسی شهرستان میانه بوده است.

تصویر جابجایی پوسته زمین در اثر زلزله آذربایجان شرقی

نام:
ایمیل:
* نظر: