کد خبر: ۲۸۰۲۹۷
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رئیس ستاد نیروهای مسلح گفت: با وجود تمام مسائل خاص مانند افزایش گرمای هوا، تلاش تروریستها برای ایجاد ناامنی در مرزها، مسیر حرکت زائران داخل عراق، اماکن متبرکه عراق و اعتراضات در عراق در ایام پیش از اربعین افزایش چشمگیری از تعداد زائران صورت گرفت.

سرلشکر محمد باقری صبح امروز در مراسم همایش تقدیر از خادمان اربعین حسینی (ع) در ستاد فرماندهی نیروی انتظامی با بیان اینکه مراسم اربعین تبدیل به نماد وحدت و جوشش ملت ایران، عراق و بسیاری از آزادی‌خواهان و علاقه‌مندان اهل بیت شده، اظهار کرد: این مراسم به خوبی به جهان نشان می‌دهد اعتقاد اسلامی چه حرکت، چه موج و چه سیلی می‌تواند ایجاد کند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: در جهان شاهدیم در صورت برگزاری مراسمی در مکانی با حضور صرف چند هزار نفر، چقدر به آن می‌پردازند و آن را بزرگ می‌کنند اما مراسمی در جهان سالهاست آغاز شده و توسعه پیدا می‌کند که بین 15 تا 20 میلیون نفر در آن جمع شده و با مشکلات فراوان با پای‌پیاده عاشقانه عزاداری می‌کنند و اوج وفاق را به پوشش می‌گذارند اما هیچ اتفاق خبری در دنیا از آن بروز نمی‌دهد.

وی تصریح کرد: این مراسم پیامی جهانی دارد، هر چه آن را نمایش نمی‌دهند، بیشتر به آزادی‌خواهان اثبات می‌شود که مراسمی اصیل است.

باقری با بیان اینکه مراسم اربعین گام بزرگی در مسیر شکل‌گیری تمدن بزرگ اسلامی با قدرت معنوی، نرم و پیام‌ معنادار است، گفت: این مراسم اتحاد را به نمایش‌گذاشته است، این اتحاد در میان گر‌و‌ه‌‌های مختلف شیعه و مسلمانانی که در ظاهر با شیعیان اختلافاتی دارند اما در عشق به اهل بیت و حضور در مراسم وحدت را به نمایش می‌گذارند، ظهور پیدا می‌کند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: حتی افرادی از سایر ادیان در این مراسم حضور پیدا می‌کنند؛ دو ملت ایران و عراق که سابقه درگیری خونین با هم دارند و خواست استبکار جهانی تداوم این  شکاف، فاصله و تعمیق اختلاف بین دو کشور است اما اینطور عاشقانه در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و ملت عراق با آغوش باز از زائران ایرانی استقبال کرد و این اتفاق کوچکی نیست.

وی خاطرنشان کرد: ارزشهای فضائل عمیق انسانی در این مراسم به نمایش گذاشته می‌شود، در سال جاری به برکت خون شهیدان با وجود تمام مسائل خاص مانند افزایش گرمای هوا، تلاش تروریستها برای ایجاد ناامنی در مرزها، مسیر حرکت زائران داخل عراق، اماکن متبرکه عراق، اعتراضات در عراق در ایام پیش از اربعین، وجود تنگناهای اقتصادی و معیشتی میان مردم عراق و ایران اما با هماهنگی کامل دو دولت ایران و عراق، سازماندهی مناسب موکب‌داران، مهمان‌نوازی بی‌نظیر مردم شریف عراق و اقدامات دیگر توسط ارگانها، موجب شد افزایش چشمگیری در جمعیت زائران اتفاق بیفتد.

باقری بیان کرد: حدود یک میلیون و 700 هزار زائر در سال گذشته به بیش از سه میلیون نفر در امسال و در واقع 74 درصد افزایش پیدا کرد، نیروی انتظامی به عنوان نیرویی محوری در ایام اربعین نقشی بی‌بدیل و استثنایی برعهده گرفت البته تمام نیروهای مسلح در کنار نیروی انتظامی قرار داشتند، نیروی انتظامی با فرماندهی مسلط و پای کار و ایجاد قرارگاه دائمی، اشراف مناسب امنیتی و انتظامی و بکارگیری 30 هزار نیروی خود توانست این مراسم را به خوبی اداره کند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، جایگزینی برگه‌های تردد موقت زائران را از جمله ابتکارات ناجا در ایام اربعین دانست و افزود: تسهیل در سفر دانشجویان و طلابی که به خدمت نرفته‌اند و بدون سپردن وثیقه می‌توانستند از مرز خارج شوند، از دیگر این تسهیلات بود.

وی عنوان داشت: مقام معظم رهبری فرمودند اربعین هم به حمد‌الله خیلی خوب برگزار شد، برگزاری این مراسم با امنیت کامل، اتفاق نادر و قابل تحسین است، تکریم زائران کاملاً مشهود بود که موجب ارتقا جایگاه نیروی انتظامی در ذهن مردم خواهد بود.

باقری با بیان اینکه تجربه هماهنگی با طرف عراقی، تجربه کوچکی نیست، گفت: امسال حقیقتاً طرف عراقی مطالبات ما را انجام داد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه نیروی انتظامی باید نقاط قوت و کاستی‌ها را با سخت‌گیری استخراج کند و برای سال آینده آماده شویم، تصریح کرد: مشکلاتی را نیز شاهد بودیم که باید برطرف شود.

منبع:تسنیم
نام:
ایمیل:
* نظر: