کد خبر: ۲۸۱۹۷۲
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
به فاصله یک ماه دومین ائتلاف انتخاباتی اصولگرایان در قم اعلام موجودیت کرد. پیش از این دبیر حزب مؤتلفه شاخه قم گفته بود ائتلافی که به نام اصولگرایی در این شهر قد علم کرده و نامزد‌های انتخاباتی‌اش را هم تعیین و اعلام کرده، قبول ندارد و آن را نماینده جریان اصولگرایی نمی‌داند. این ائتلاف متأخر نامش «ائتلاف بزرگ نیرو‌های انقلاب اسلامی قم (ابناء قم)» است که در برابر «جبهه شورای هماهنگی اصولگرایان استان قم» تشکیل شده.
 
به گزارش شرق، ائتلاف متقدم، با تقاضای احمد امیرآبادی‌فراهانی، نماینده مردم قم در مجلس دهم و با حضور شش حزب اصولگرای جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی، جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی، جمعیت وفاداران انقلاب اسلامی، جمعیت پیشرفت و عدالت انقلاب اسلامی، جمعیت آبادگران انقلاب اسلامی و جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی تشکیل شده است.
 
این جبهه احمد امیرآبادی‌فراهانی و مجتبی ذوالنور، نمایندگان فعلی قم و همچنین علیرضا زاکانی را به‌عنوان نامزد‌های مورد حمایت خود برای انتخابات مجلس یازدهم اعلام کرده است؛ جبهه‌ای که متشکل از جریان‌ها و چهره‌های متأخر و تندروتر جریان اصولگرایی است و با جریان پایداری هم قرابت و همسویی و با علی لاریجانی زاویه بسیار دارد. برای همین رسما او را از میان گزینه‌های خود کنار گذاشته است. با توجه به گلایه دبیر حزب مؤتلفه قم، به نظر می‌رسد که ائتلاف دومی، از چهره‌ها و جریان‌های قدیمی و سنتی‌تر تشکیل شده و احتمالا جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، جامعه روحانیت و خود مؤتلفه در آن دست‌بالا را دارند. حزب مؤتلفه بارهاست که اعلام می‌کند به دنبال ارائه فهرست حزبی در انتخابات است. حالا اگر موفق به ارائه فهرست حزبی نشود، اما حداقل انتظار دارد که سهم خوبی به نیروهایش در کل کشور برسد.
 
در اطلاعیه‌ای که از سوی هیئت اجرائی این ائتلاف منتشر شده، آمده است: «پس از جلسات مکرر بین احزاب؛ تشکل‌ها و چهره‌های شاخص انقلابی قم و در راستای کار جمعی حداکثری جهت نیل به اهداف مقدس انقلاب اسلامی و در لبیک به بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب امام خامنه‌ای مدظله‌العالی و برای ایجاد فضای امید و نشاط در جامعه و بهره‌مندی از ظرفیت عظیم نیرو‌های جوان و انقلابی؛ ائتلاف بزرگ نیرو‌های انقلاب اسلامی استان قم (ابناء قم) تشکیل گردید.
 
این ائتلاف متشکل از احزاب اصولگرا، گروه‌ها، تشکل‌ها، نمایندگانی از اقشار مختلف به‌ویژه علماء، فضلاء، اندیشمندان، دانشگاهیان چهره‌های شاخص و جوانان پرشور و انقلابی قم می‌باشد. این ائتلاف معتقد است قم را باید ابناء قم و اهالی شریف آن اداره کنند و این شهر که خود با وجود مراکز مهم حوزوی، علمی، پژوهشی و دانشگاهی، تربیت‌کننده نیرو‌های متعهد و متخصص انقلابی است نیازی به نیروی وارداتی ندارد که متأسفانه مورد غفلت قرار گرفته است». یکی از ایرادات محمد عرب، دبیر مؤتلفه قم، به جبهه شورای هماهنگی اصولگرایان این استان این بود که چرا باید چهره‌هایی مانند زاکانی که هیچ ارتباطی با شهر و استان قم ندارند در میان نامزد‌های این استان دیده شوند! او پیش‌تر با بیان اینکه حزب مؤتلفه اسلامی استان قم در هیچ شورایی و ائتلافی که در رأس آن احدی از نمایندگان یا کاندیدا‌های مجلس شورای اسلامی باشد یا با مهندسی ایشان شکل گرفته باشد شرکت نکرده و نمی‌کند و آن را مخالف روحیه کار جمعی و انقلابی می‌داند.

او در اعتراض به قرارگرفتن نام زاکانی به‌عنوان نامزد پیشنهادی از قم گفته بود: «حزب مؤتلفه اسلامی معتقد است شهر مقدس قم و اهل قم به اندازه کافی نیروی انقلابی متعهد و متخصص برای ورود به مجلس دارد که نیازی به استقراض شخصیت از سایر شهر‌ها نباشد؛ برخی از جلسات سیاسی که برای مردم قم و به نام قم تصمیم‌گیری می‌کنند وقتی مقبول آحاد مردم انقلابی و بصیر قم قرار خواهند گرفت که از زدوبند سیاسی مبرا بوده و تبدیل به جبهه‌ها، مجامع و شورا‌های هماهنگی «همه با من» نشده باشند». او در ادامه گفته بود: «لیستی که به نام اصولگرایان قم از سوی یکی از نمایندگان قم در رسانه‌ها اعلام شده را حاصل جمع‌بندی جبهه متعلق به وی و نه نظر جمع نیرو‌های انقلاب اسلامی استان قم می‌داند؛ زیرا که هنوز ائتلافی جامع از نیرو‌های انقلابی در قم شکل نگرفته است».

عرب در نهایت هم اضافه کرده بود که مؤتلفه اسلامی معتقد است هر ائتلافی بدون هدایت، نظارت و محوریت روحانیت شکل بگیرد، فاقد جامعیت لازم بوده و از انحرافات مصون نخواهد بود». حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی مؤتلفه، هم پیش‌از‌این اعلام کرده بود که قرار نیست شورای وحدت اصولگرایان به خواسته‌های جبهه پایداری تن بدهد.

این در حالی است که به نظر می‌رسد کارزار میان طیف سنتی و جدید یا متقدم‌ها و متأخر‌ها در جریان اصولگرایی این روز‌ها به شدیدترین وضعیت خود رسیده است. در شرایطی که رقیب بیرونی ضعیف یا در حال احتضار تصور می‌شود، به طور طبیعی رقابت تنگاتنگ به درون خود جریان کشیده می‌شود. این اتفاقی است که دقیقا این روز‌ها در جریان اصولگرایی در حال رخ‌دادن است و هر طیف، حزب و جریانی در باطن به دنبال سهم بیشتری است. در‌این‌میان جبهه پایداری به‌هیچ‌عنوان حاضر به کوتاه‌آمدن نیست. آن‌ها از حمایت پدر معنوی خود هم بهره‌مندند. آیت‌الله مصباح‌یزدی هم سال ۹۳ و هم الان به‌نوعی آب پاکی را روی دست اصولگرایان ریخت و حاضر نشد از وحدت به هر قیمتی حمایت کند. آن زمان اصولگرایان در برابر خواسته‌های جبهه پایداری و جریان‌های همسو و نزدیک به آن کوتاه آمد؛ اما این روز‌ها گویا بعید است که دوباره تن بدهد.

آیت‌الله ثابت‌قدم بر مواضع
سال ۹۳ هم سیدرضا تقوی، از اعضای جامعه روحانیت که با اذن آیت‌الله مهدوی‌کنی - البته قبل از بیمارشدن ایشان - مأمور برگزاری نشست با شاخه‌های مختلف اصولگرایان برای رسیدن به وحدت شده بود، به دیدار آیت‌الله مصباح‌یزدی رفت. سایت آیت‌الله مصباح‌یزدی روایتی از آن دیدار را به نقل از آیت‌الله مصباح‌یزدی منتشر کرد. مصباح‌یزدی از جلساتی که به گفته او «چند نفر با هم می‌گذارند و چنانچه کسی با این جلسات مخالفت کند، از آن به‌عنوان وحدت‌شکن یاد می‌شود»، گلایه کرده و گفته بود: «اینکه با چند نفر جلساتی را برگزار کرده، تصمیم بگیریم و بعد بخواهیم که همگان تابع ما شوند تا وحدت حاصل شود، این نه شیوه اصولگرایی است و نه مردم‌سالاری واقعی، نه با شیوه عقلا سازگاری دارد و نه با شرع؛ بلکه این از قبیل: همان فریب‌کاری‌هایی است که دیگران انجام می‌دهند».
 
او حتی در ادامه با دفاع ضمنی از عملکرد جبهه پایداری در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ گفته بود: «گاهی باید فرد اصلح – حتی اگر رأی‌آوری نداشته باشد- مطرح شود تا دست‌کم مشخص شود هنوز بین مردم اعتقاد و ایمان به اسلام و انقلاب اسلامی وجود دارد. آیا خوب بود از میان کاندیدا‌های ریاست‌جمهوری هیچ‌کس حرفی از اسلام و انقلاب نزند و همه به فکر ارزانی اجناس و رفع تحریم‌ها باشند؟ آیا نباید از کسی که حتی اگر رأی‌آوری ندارد؛ اما دغدغه انقلاب و اسلام را دارد، حمایت کرد؟».
 
امسال هم دقیقا همان ماجرا تکرار شد. رئیس‌دفتر آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی با اشاره به دیدار محسن رضایی و حدادعادل با مصباح‌یزدی به فارس گفته است: «رضایی و حداد‌عادل از آیت‌الله مصباح‌یزدی درخواست می‌کنند تا از اعضای جبهه پایداری بخواهد که در جلسات وحدت اصولگرایان شرکت کنند. آیت‌الله مصباح در پاسخ گفت که من با همین شرایط و مبانی به دوستان گفته‌ام که در جلسات شرکت کنند». جبهه پایداری به عضویت شورای وحدت در‌نیامده و می‌گوید که مدل وحدت اصولگرایان را نه‌فقط قبول ندارد؛ بلکه سقای‌بی‌ریا، سخنگوی سابق این جبهه، گفته که اصولگرایی منسوخ شده است. آن‌ها مدل و شیوه خودشان را دارند و حتی گفته‌اند به اعلام فهرست موازی با برخی عناصر مشترک هم فکر می‌کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر: