کد خبر: ۲۸۲۳۱۵
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
ربیعی در حاشیه جلسه هیات دولت:
سخنگوی دولت گفت: مقام معظم رهبری صرفا مصوبه سران سه قوه را تائید کردند، یک بار حتی این مصوبه به محضر ایشان رفت اما بازگرداندند و گفتند هر سه باید تائید کنند.
 علی ربیعی در حاشیه هیأت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به سالروز تصویب قانون اساسی ، گفت:سال گذشته چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را برگزار کردیم. امسال ما با یک چهلمین سالگرد متفاوت مواجه هستیم؛ چهلمین سالگرد تاسیس حاکمیت قانون. باید سعی کنیم با الهام از الگوی درخشان «همه با هم» که منجر به تولد قانون اساسی و مجلس شورای اسلامی شد یکبار دیگر همه با هم شویم و سلایق و گرایش‌های ملت را در همه مراحل انتخاباتی لحاظ کنیم.

وی افزود: بر فراز همه شکاف‌هایی که تحلیل‌گران و ایادی رسانه‌ای تحریم‌های ظالمانه دارند پلی از حقوق شهروندی بنا کنیم؛ قانون اساسی در حقیقت جان پناه هویت ملی ما است. هویت ملی در عالی‌ترین مرحله تکاملی خود وقتی شکل پایداری می‌گیرد و از گزند حوادث روزگار مصون می‌ماند که به زیور قانون اساسی آراسته شود.

سخنگوی دولت تصریح کرد: در قانون اساسی ما، جمهوریت اصلی اساسی بوده است که امام خمینی (ره) منها کردن آن را برابر با حذف اسلامیت می دانستند.

ربیعی درباره هر دو رکن جمهوریت و اسلامیت نظام جمهوری اسلامی گفت: ‌نه یک کلمه زیاد و نه یک کلمه کم. امروز نباید قانون اساسی و به خصوص اصل جمهوریت و فصل‌های نازل بر حقوق شهروندی میثاق بزرگ را تضعیف کنیم و همه باید در تقویت آنها بکوشیم.

قانون اساسی نقش بی‌بدیل در ثبات و استقلال کشور، احقاق حقوق همه اقشار جامعه و صنوف دارد. قانون اساسی کشور ما از ظرفیت‌های بی‌نظیری برای حل مشکلات برخوردار است. باید تلاش همه این باشد که تمام فصول این ظرفیت بی‌بدیل احیا شود.

وی دررابطه با پیگیری دولت ایران در خصوص حمله به کنسولگری کشورمان در نجف گفت: در عراق و لبنان به یک ثبات اجتماعی خواهیم رسید. وقتی چنین اتفاقاتی می‌افتد کشورهای بیگانه دخالت می‌کنند، حمله به کنسولگری ایران به دست مردم و دولت عراق نبوده است ما هم پیگیر تعرض خواهیم بود که چه کسانی این کار را انجام داده‌اند.

وی درباره اظهارت علی مطهری در خصوص اینکه افزایش قیمت بنزین با تصمیم رهبری بوده است، گفت: برای پاسخ به این سوال بگویم، آن چه رهبری بر آن مصر بودند اصلاح ساختار اقتصادی، جلوگیری از قاچاق، ایجاد صادرات و جدایی بودجه از نفت بود. آنچه من شاهد بودم این است که مقام معظم رهبری صرفا مصوبه سران سه قوه را تائید کردند، یک بار حتی این مصوبه به محضر ایشان رفت اما بازگرداندند و گفتند هر سه باید تایید کنند. حضور مقام معظم رهبری در این اقدام موثر بوده است. ایشان حتی تفکیک کردند که بحث جوانانی که هیجان زده هستند جداست، خب این کار بسیاری از مسائل را مشخص کرد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال ایلنا مبنی بر بی‌خبری رئیس‌جمهور از زمان افزایش قیمت بنزین گفت:‌ اولا من خیلی خوشحال هستم که این میزان دولت نقد می‌شود؛ شاید در هیچ دوره‌ای انقدر دولت نقد نشد و حتی یک اظهارنظر رئیس‌جمهور، که قطعا به این معنا نبود که مسئولیتش را به دیگری منتقل کند ولی بحث تفویض اختیار به شورای امنیت کشور مطرح بود. ایشان اجرای کامل و هماهنگی مصوبه سران را که به تائید رهبری هم رسیده بود به وزارت کشور محول کردند و هماهنگی‌های لازم هم در کمیته‌هایی که تشکیل شده بود انجام گرفت.

وی ادامه داد: تعیین روز و ساعت شروع طرح هم به شورای امنیت کشور که هم نمایندگان مجلس و هم تمامی نیروهای انتظامی و نظامی و قوه قضائیه و صدا و سیما در آنجا عضو هستند سپرده شد که ملاحظات اجتماعی و ملاحظات سیاسی را در رایزنی با دستگاه‌های تصمیم‌گیر در نظر بگیرند و انتخاب کنند و مخیر بودند که بین یکی از پنجشنبه‌ها تصمیم‌گیری کنند. آنچه رئیس‌جمهور مطرح کرد و بنده هم پیگیری کردم؛ مطلع هستم که شورای امنیت کشور مخیر بودند هر زمانی که تشخیص دادند اعلام کنند و می‌توانست این هفته یا هفته قبلش یا هفته بعدش باشد. بنابراین بحث رئیس‌جمهور به هیچ عنوان به این معنا نبوده که از خودش سلب مسئولیت کند و این به معنای مخیر بودن وزیر کشور و شورای امنیت کشور بود. قرار بود این تصمیم زودتر عملی شود که براساس یک خبری که یکی از سایت‌ها زد پمپ بنزین‌ها شلوغ شد.

وی افزود: برخی می‌گویند چرا پله‌ای قیمت را افزایش ندادید، خب ما سال‌ها می‌خواستیم این افزایش را انجام دهیم و مجلس رد کرد، یک سال ماجرای ۹۶ رخ داد، یکسال کمیسیون بودجه گفت به صلاح نیست و مجلس هفتم مصوبه افزایش پله‌ای را لغو کردند. 

ربیعی در رابطه با آمارهای ضد و نقیض بازداشت شدگان و کشته شدگان اغتشاشات اخیر کشور و اینکه آیا آمار به دولت رسیده است؟ گفت: همین امروز با رحمانی فضلی گفتگو داشتم. باید جمع بندی شود و دلایل حضور افراد و تفکیک شهرستان ها و شهرها صورت گیرد. باید در رابطه با میزان جانباختگان و آسیب دیدگان نیز تفکیک صورت گیرد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: لازم است از قوه قضاییه تشکر کنم. قوه قضاییه در حال تفکیک است و درخواست این بوده که آزادی ها با سرعت بیشتری صورت گیرد که درحال انجام است. ما در ماجراهای ضعیف تر اقدامات ضعیف تری داشتیم که اینجا از آقای رییسی تشکر می کنم. 

وی افزود:دولت تصمیم نهایی را اعلام خواهد کرد. خسارات جبران خواهد شد و میزان خسارت توسط آقای رحمانی فضلی امروز طی نامه ای محرمانه به دولت ارسال شده است که باید بررسی شود.

ربیعی در رابطه با معافیت مالیاتی هنرمندان و سلبریتی ها خاطرنشان کرد: به طور اساسی ما هنوز بحث مالیات را در دولت تصویب نکردیم. دوستان سازمان برنامه و بودجه در قانون این موضوع را آورده بودند که در معافیت های مالیاتی اصحاب فرهنگ را حذف نکنند. این باید قانون شود و در مجلس بررسی شود. تقلیل دادن این موضوع به چند سلبریتی اصلا درست نیست. خیلی سلبریتی ها محترم هستند و خیلی ها هم مورد قبول مردم نیستند. درست نیست که این موضوع به چند سلبریتی تقلیل داده شود. 

مطرح شدن این موضوع توسط آقای نوبخت حمایت کلی از اصحاب فرهنگ و هنر بوده است که خیلی هم پول ساز نیستند امادر نهایت تصمیم نهایی با مجلس است.

سخنگوی دولت اظهار داشت: آذر ماه، ماه قانون اساسی و حقوق شهروندی است. سال گذشته ما چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب را برگزار کردیم و امسال با چهلمین سالگرد متفاوت مواجه هستیم. در چهلمین سالگرد تاسیس حاکمیت قانون باید سعی کنیم با الهام از الگوی درخشان همه با هم که منجر به تحقق قانون اساسی و مجلس شورای اسلامی شد یک بار دیگر همه باهم شویم و همه گرایش‌ها و سلایق ملت را در همه مراحل انتخاباتی لحاظ کنیم.

وی افزود: باید پلی از حقوق شهروندی برفراز شکاف هایی که تحلیلگران و ایادی رسانه‌ای تحریم‌های ظالمانه سعی در حفاری آن دارند بزنیم. قانون اساسی در حقیقت جان‌پناه هویت ملی ما است. هویت ملی ما عالی ترین مرحله تکامل است و آن گاه شکل پایداری به خود می گیرد و از گزند باد و باران روزگار نوین مصون می ماند که به زیور قانون اساسی آراسته شود.

ربیعی با بیان اینکه در قانون اساسی ما جمهوریت اصلی اساسی بوده است که امام خمینی منها کردن آن را برابر با منها کردن اسلامیت دانست، خاطرنشان کرد: امام خمینی در رابطه با هر دو رکن جمهوریت و اسلامیت جمهوری اسلامی ایران گفت نه یک کلمه زیاد نه یک کلمه کم. امروز نباید قانون اساسی و اصل جمهوریت و فصول ناظر بر حقوق شهروندی و این میثاق بزرگ را تضعیف کنیم و همه باید در تقویت آنها بکوشیم. 

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه قانون اساسی نقش بی بدیلی در ثبات و استقلال کشور، احقاق حقوق همه اقشار جامعه دارد گفت: قانون اساسی کشور ما از ظرفیت های بی نظیری برای حل مشکلات برخوردار است. 

وی در ادامه در رابطه با مصوبات امروز جلسه هیئت وزیران بیان کرد: در بودجه ۳۰ میلیارد دلار برای تامین مالی خارجی برای حوزه دولتی و خصوصی در نظر گرفته شد. ۱۰و نیم میلیارد دلار نیز برای تامین کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی نیز مشخص شد. ۶۰ هزار میلیارد تومان نیز برای طرح‌های عمرانی اختصاص یافت.

سخنگوی دولت تصریح کرد: با هماهنگی وزارت نفت قرار شد وسایل گرمایشی بی خطر برای ۱۰۰ هزار کلاس تامین شود. ۱۵ هزار میلیارد ریال نیز برای گازرسانی به روستاها و طرح‌های نیمه تمام اختصاص یافت. معافیت مالیاتی کارمندان نیز از دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان به سه میلیون تومان رسید. درباره اخذ مالیات نیز مذاکراتی انجام شد که در این مذاکرات توافق وزیر اقتصاد نیز به دست آمد .

ربیعی با بیان اینکه تمرکز ما بر دریافت مالیات از کسانی است که فرار مالیاتی دارند عنوان کرد: همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری در بودجه پایدار شد و پول به میزان مناسب برای آن در نظر گرفته شد. همچنین امکان تامین مالی برای کارگاه های دانشگاهی به میزان یک میلیارد دلار در نظر گرفته شد.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با موضع ایران نسبت به استعفای نخست وزیر عراق خاطرنشان کرد: من معتقدم عراق و لبنان در کوتاه مدت به ثبات می‌رسند. بخشی از تحولات منطقه مربوط به تحولات جمعیتی و تحولات جهانی است که مداخلات بیگانگان نیز در آن مشاهده می‌شود. خوشحالیم دولت عراق از مرجعیت تبعیت کرد و فکر می‌کنم مسیر برای گفت‌وگوی عراق ایجاد شده است.

وی در پایان در مورد صدور مجوزهای دولت برای برگزاری مراسم روز دانشجو در دانشگاه های کشور نیز گفت:  ۳۱۱ مجوز در ۲۸ استان برای برگزاری مراسم روز دانشجو صادر شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: