کد خبر: ۲۸۸۴۳۰
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
واشنگتن پست اعلام کرد که سیا در دهه های ۷۰ میلادی، مکاتبات مخفی ۱۲۰ کشور من جمله ایران را مورد مطالعه قرار می داد.
به نقل از اسپوتنیک، واشنگتن پست نوشت، در دهه 70 میلادی سازمان های اطلاعات آمریکا و آلمان مطالعات مخفی بیش از 120 کشور را مورد مطالعه قرار می داند. این مقاله با استناد به اسناد سیا و سرویس اطلاعات فدرال آلمان منتشر شده است. 

از دهه 1970 میلادی، دو سازمان CIA و BND اطلاعاتی را شرکت کریپتو ای جی، یک شرکت تجهیزات رمزگذاری مستقر در سوئیس دریافت می کردند. این شرکت برای محافظت از انتقال داده ها و پیام های حساس دستگاه هایی را برای رمزگذاری در اختیار ایالت ها قرار داده است. این روزنامه می نویسد، از سال 1958 ، سیا و سازمان اطلاعات آلمان فعالیت Crypto AG را از طریق شرکت مقابل Minerva در لیختن اشتاین کنترل می کردند. در عین حال مقامات سوئیس از فعالیت های سازمان اطلاعات آمریکا خبر داشتند.

شرکت کریپتو ای جی، میلیونها دلار برای ارائه اطلاعات خارجی و دسترسی به ارتباطات رمزگذاری شده در بیش از 120 کشور جهان دریافت کرد. این اطلاعات شامل گزارش هایی از ایران، هند، پاکستان، برخی از کشورهای آمریکای لاتین و واتیکان است. خاطرنشان می شود که چین و اتحاد جماهیر شوروی از خدمات این شرکت سوئیسی استفاده نمی کردند.

با استفاده از کنترل اطلاعات دریافتی توسط شرکت Crypto AG، سیا و سازمان اطلاعات آلمان در زمان دستگیری گروگان های آمریکایی در ایران در سال 1979، اطلاعات در پی جنگ آرژانتین با انگلیس و بسیاری از موارد دیگر را کنترل نمایند.
نام:
ایمیل:
* نظر: