کد خبر: ۲۸۸۷۸۲
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
«فرانسوا فیلیپ شامپانی» گفت: در ۳۰روز گذشته، ایران خواسته تجهیزات لازم برای خواندن این جعبه‌های سیاه را به دست آورد، اما اگر بعد از ۳۰ روز این اتفاق نیفتاده است پس باید به راه حل‌های دیگر فکر کرد.

به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه کانادا در گفتگو با بی بی سی، مسائل فنی را دلیل عدم ارسال تجهیزات به ایران مطرح کرده و درباره تحریم‌هایی که سد راه ورود بسیاری از تجهیزات و امکانات و حتی دارو به ایران شده است، سخنی نگفت.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به تازگی در مصاحبه‌ای با شبکه ان بی سی آمریکا گفت که ایران قادر به استخراج اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای سقوط کرده اوکراین نیست، اما وی گفت که تهران جعبه سیاه این هواپیما را به دولت‌های خارج تحویل نخواهد داد.

براساس گزارش بی بی سی، وی با یادآوری این که فرانسه به ایران پیشنهاد داده تا خواندن جعبه سیاه در آن کشور انجام شود، گفت: اوایل، ایرانی‌ها با نهاد‌های ایمنی حمل و نقل در آمریکا، کانادا و فرانسه تماس گرفتند و من متن مکاتبات آن‌ها را دیدم. تمام این نهاد‌ها به ایران گفته اند که نمی‌شود این تجهیزات را به ایران بفرستند.

شامپانی افزود: این تجهیزات را اصلا نمی‌شود جابجا کرد. این تجهیزات بیشتر شبیه یک لابراتور هستند و نمی‌شود تمام یک لابراتوار را به ایران برد.

به گفته او، پیوست شماره ۱۳ کنوانسیون جهانی هوانوردی می‌گوید که اطلاعات جعبه سیاه باید بدون تاخیر خوانده شود.

وزیر خارجه کانادا اظهار داشت: همانطور که به وزیر خارجه ایران گفتم این که کشور‌ها این بند بدون تاخیر را هر طور دلشان بخواهند تفسیر کنند، بدعتی در نظم و قوانین بین المللی می‌گذارد.

وی گفت: این مساله، یک راه حل دارد؛ جعبه سیاه را به فرانسه بفرستید تا در حضور مقامات ایران، فرانسه، کانادا و او کراین و بقیه، اطلاعات آن‌ها را دانلود و آنالیز کنند. این گونه کاملا شفاف خواهد بود.

شامپانی گفت: من همیشه گفته ام بهترین راه مقابله با بی اعتمادی، شفافیت است و جهان خواهان شفافیت است.

وی افزود: خانواده‌های ایرانی هم می‌خواهند بدانند که چه اتفاقی افتاده است به همین خاطر ما به ایرانی‌ها گفته ایم «می دانیم که بر اساس کنوانسیون شما حق دارید»، اما باید قبول کرد که بعد از ۳۰ روز اگر هنوز موفق نشدید، باید به گزینه‌های دیگر هم فکر کنید.

درخصوص سخنان وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر عدم امکان ارسال تجهیزات خواندن جعبه سیاه، این سوال مطرح است که آیا درصورتی که ایران بخواهد این تجهیزات را خریداری کند، تحریم‌های یکجانبه علیه جمهوری اسلامی ایران چنین اجازه‌ای را خواهد داد یا نه؟
نام:
ایمیل:
* نظر: