کد خبر: ۲۹۲۱۵۵
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
سلیمان پور گفت: از یک ماه قبل تاکنون با توجه به مدیریت بحران و مقابله با کرونا، هیچ پذیرش زائر خارجی در قم وجود نداشته است.
بیژن سلیمان پور معاون سیاسی امنیتی استاندار قم در خصوص پخش کلیپ حضور اتباع خارجی در قم در فضای مجازی توضیحاتی ارائه داد و گفت: با آغاز مسئله کرونا در قم، با عنایت به اینکه در استان قم اتباع خارجی زیادی به‌واسطه تحصیل و سایر فعالیت‌های اجتماعی حضور دارند، ساماندهی این افراد در دستور کار مدیریت استان بود و اقدامات جدی و مؤثری از طریق سفارت‌ها و وزارت امور خارجه انجام شد و به نتایج خوبی نیز دست‌یافتیم.

سلیمان پور تصریح کرد: آخرین گروهی که بسیار موردتوجه بود اتباع پاکستانی بودند که آن‌ها با هماهنگی بهتری نسبت به هندی‌ها از مرز ایران خارج شدند و فقط اتباع هندی در حدود ۱۱۲۳ نفر در قم حضور داشتند که قبل از شیوع کرونا به قم آمده و عمدتاً زائر بودند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار قم افزود: در هفته نخست بخش زیادی از اتباع خارجی در استان اسکان یافتند و به کشور‌های خودشان برگشت داده شدند و از استان خارج شدند، آخرین گروهی که اسکان‌یافته بودند نیز برگشت داده‌ایم و از استان قم خارج شدند.

سلیمان پور بیان کرد:این زائران را در ۵ مرحله در تاریخ‌های ۲۰، ۲۲، ۲۴، ۲۸ اسفند ۹۸ و ۵ فروردین ۹۹ شامل ۵۳۶ نفر بر اساس موازین بین‌المللی و پروتکل‌های سیاست خارجی و حفظ حرمت و کرامت این افراد خارج کردیم.

او توضیح داد: هدف اصلی این بود که روند مدیریت درمان و پیشگیری از کرونا به دلیل حضور این افراد مخدوش نشود و این حقی است که همه کشور‌ها دارند که پس از وقوع حوادث و بحران‌های زیستی و طبیعی بلافاصله در رابطه با ساماندهی اتباع خارجی کار می‌کنند و ما نیز بلافاصله این کار را انجام دادیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار قم در مورد زائران هندی باقی‌مانده در قم گفت: بقیه هندی‌هایی که در قم حضور دارند از یک هفته قبل ساماندهی شدند و افرادی که در سطح شهر و ۲۷ نقطه پراکنده بودند در ۴ نقطه اسکان دادیم و تحت کنترل و مراقبت کامل هستند و به شکل قرنطینه خانگی به سر می‌برند.

سلیمان پور افزود: کلیپی که در فضای مجازی در خصوص حضور زائران پاکستانی منتشر شد را تکذیب می‌کنیم، در ابتدا فکر می‌کردیم اشتباه سهوی باشد، ولی به نظر می‌رسد عمداً این کار انجام‌گرفته است، زیرا اتوبوس‌های زائران پاکستانی مشخص است، اما اتوبوسی که در این کلیپ دیده می‌شود وی آی پی است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار قم یادآورشد: همان‌طور که به شهروندان هشدار می‌دهیم که از خانه بیرون نیایند به این افراد نیز هشدار می‌دهیم از محل اسکان خود خارج نشوند، در این خصوص تعداد کمی از زائران باقی‌مانده که به همین شکل در روز‌های آتی ساماندهی می‌شوند تا زمینه خروج این افراد را از طریق وزارت امور خارجه و سفارت کشور هندوستان تسهیل کنیم.

او بیان کرد: کمترین تردد زائران اسکان داده‌شده را در سطح قم داریم که با حفظ حرمت این افراد به دلیل اهمیت حفظ سلامت شهروندان با پروتکل‌های تعریف‌شده از کشور خارج می‌شوند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی تصریح کرد: پذیرش زائر جدید در یک ماه قبل حقیقت ندارد و مدیریت استان با حضور زائران مخالف است و وزارت خارجه نیز از همان اوایل روادید‌ها را قطع کرد و هیچ توریستی از هیچ کشوری در یک ماه قبل تاکنون نپذیرفته‌ایم و نمی‌پذیریم و این اتباع هندی نیز به‌زودی خارج می‌شوند.

سلیمان پور عنوان کرد: این زائران حاضر در کلیپ همان افرادی هستند که ۴ فروردین در قالب ۲۶۰ نفر با ۷ دستگاه اتوبوس ساعت ۱۴ برای خروج از کشور انتقال داده شدند و از یک ماه قبل تاکنون با توجه به مدیریت بحران و مقابله با کرونا، هیچ پذیرش زائر خارجی در قم وجود نداشته است.

سلیمان پور در مورد برگزاری نشست با خیرین نیز گفت: تاکنون ۵ نشست با تشکل‌ها و خیرین و ستاد‌های مردمی درباره تبادل‌نظر و هم‌افزایی برای کمک به خادمین مردم در بخش دولتی در حوزه درمان و پیشگیری و کمک به خانواده‌هایی که در اثر شرایط جدید معیشت آن‌ها دچار تنگنا‌ها و کاستی‌هایی شده است داشته‌ایم.

او عنوان کرد: در نشست با خیرین و تشکل‌های مردمی در تلاشیم تا بتوانیم این منابع را سازمان‌دهی کنیم و از کار‌های موازی جلوگیری شود و همه منابع مردمی در یک مسیر و سازمان‌دهی شده با بهره وری بیشتر در اختیار درمان و پیشگیری و هم کمک به خانواده‌های نیازمند قرار بگیرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی بیان کرد: در قم توفیقات خوبی داشتیم و همه این کمک‌ها جمع‌بندی می‌شود و گزارش کاملی به‌زودی ارائه خواهد شد که در این مدت خیرین قمی و تشکل‌ها چه اقداماتی شایسته‌ای را برای همشهریان انجام دادند.

سلیمان پور در مورد اهمیت افزایش تولید ماسک در قم تصریح کرد: از همان ابتدای شیوع بیماری کمبود ماسک در همه دنیا و کشور و به‌تبع آن در قم وجود داشت و استاندار تلاش زیادی در تأمین اقلام داشت و معاونت اقتصادی خود را در صدر اولویت‌ها قرارداد تا این مشکل رفع شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی یادآورشد: استاندار قم با برنامه‌ریزی‌های منسجم تولیدات استان را ساماندهی کرد، ولی تولیدات و منابع و ظرفیت‌های قم برای تأمین نیاز ماسک قم کافی نبود در این راستا تلاش‌هایی صورت گرفت از طریق وزارت بهداشت این اتفاق بیفتد تا در حال حاضر در دستور کار مدیریت استان و معاونین است تا این مسئله مرتفع شود و مشکل کمبود ماسک به‌طور کامل رفع شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: