کد خبر: ۲۹۶۶۵۶
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رییس مجلس دهم درباره ادامه فعالیت خود پس از اتمام مجلس دهم گفت: در خدمت انقلاب و مردم خواهم بود و طی این چهل سال هر اقدامی توانستم انجام دادم، اما از آنجایی که عضو هیئت علمی دانشگاه هستم به آنجا باز می‌گردم.
به نقل از اداره کل فرهنگی و روابط عمومی مجلس، علی لاریجانی در جریان سفر پنجشنبه (اول خردادماه) خود به شهر قم در مرکز صدا و سیمای این استان حضور یافت و به صورت زنده با مردم قم به گفت‌وگو پرداخت.

بخش هایی از این گفتگو را بخوانید؛

لاریجانی، مجلس را مهمترین نهاد پیگیر موضوع فلسطین عنوان کرد و گفت: مجلس برای حمایت از فلسطین اجلاس‌های متعددی برگزار کرد و حتی در یکی از آن‌ها رهبری معظم انقلاب نیز حضور یافتند که در آن اجلاس مهمترین راه حل برای موضوع فلسطین برگزاری همه پرسی عنوان شد. همچنین چند کنفرانس مهم در سطح رؤسای مجالس در سال ۹۶ و چند جلسه منطقه‌ای با کشورهای چین، روسیه، ترکیه، پاکستان و افغانستان برگزار شد که همه این‌ها نشان می‌دهد مجلس دهم دیپلماسی انقلابی را به خوبی تبیین و اجرا کرد.
 
تئوری پنجره واحد مسیر سرمایه گذاری صنعتی را هموار کرد

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اقدامات مجلس دهم درباره جذب سرمایه گفت: درسال رونق تولید قانونی برای این موضوع تصویب شد که اختیاراتی به استانداران می‌دهد تا برای بخش‌های صنعتی که مدنظر آن‌ها است وام داده شود همچنین تئوری پنجره واحد در این مجلس تحقق یافت به این معنا که سرمایه گذاران برای راه اندازی فعالیت خود صرفا به وزارت صنعت مراجعه می‌کنند و این وزارتخانه موظف است تا مجوزهای لازم برای این سرمایه گذاری را از سایر دستگاه‌ها دریافت کند که البته این قانون هنوز به خوبی اجرا نشده است.

فساد در جمهوری اسلامی سازمان یافته نیست

لاریجانی در مقایسه‌ای میان مجلس شورای اسلامی و سایر مجالس دنیا گفت: مجالس جمهوری اسلامی به خصوص هشتم، نهم و دهم از بطن مردم درآمده و جریانات اقتصادی بر آن سلطه نداشت در حالی که سرمایه داران بر پارلمان‌های اروپایی تسلط دارند البته احزاب باید در کشور تقویت شود، اما ساختار قدرت در کشور ما آغشته به قدرت اقتصادی نیست و اگر فسادی رخ می‌دهد فردی بوده و سازمان یافته نیست.

وی در ادامه با بیان اینکه جمهوری اسلامی بر پایه دیانت مردم استوار بوده که از مقررات مهم‌تر است اظهار داشت: در جریان شیوع کرونا در جهان، فجایعی ایجاد شد که در ایران برعکس آن اتفاق افتاد و مردم و پرستاران با جهاد دینی پای کار آمدند و در حالی که در کشورهای اروپایی پرستاران با بلندگو بیماران را هدایت می‌کردند، اما کادر درمان در کشورمان حضور فیزیکی در بیمارستان‌ها داشت و همه پای کار بودند.

رفتار جمهوری اسلامی بعد از عهدشکنی آمریکا در قبال برجام، عاقلانه بود

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با اشاره به موضوع برجام و فعالیت‌های هسته‌ای و پیشرفت فعالیت‌های هسته‌ای عنوان کرد: زمانی در کشورمان ۹ هزار سانتریفیوژ فعال بود که آن زمان آمریکا از طرف سلطان قابوس درخواستی برای حل موضوع ارائه کرد که برای همین جلسات زیادی با رهبری معظم و شورای عالی امنیت ملی برگزار شد و شروطی تعیین شد که غنی سازی ایران باید پذیرفته شود که آن‌ها نیز به صورت کتبی آن را پذیرفتند.

وی ادامه داد: سه سال رفت و آمد درباره این موضوع صورت گرفت و همزمان جلساتی در دو سطح شورای عالی امنیت ملی و رهبری و همچنین شورای هسته‌ای برای بررسی جزئیات به صورت دو هفته یکبار برگزار شد که در نهایت سر چارچوب‌هایی توافق شد که مقام معظم رهبری نیز آن‌ها را تعیین کردند و علیرغم اختلاف نظرها نهایتا از سوی رهبری معظم اعلام شد که این موضوع باید به تصویب مجلس برسد و ما نیز طرحی ارائه کردیم که در صورت رعایت چارچوب‌ها  توافق صورت گیرد که این موضوع به تصویب رسید و شورای عالی امنیت ملی نیز مصوبه‌ای مشابه مجلس ارائه کرد و در نهایت رهبری معظم در بیانیه‌ای نکاتی به این مصوبات اضافه کردند و قرار شد شورایی ایجاد شود تا مستمرا اجرای برجام و نظارت بر آن را مورد بررسی قرار دهد.

وی افزود: از آن زمان بود که سرمایه گذاری خارجی فعال شد و توتال برای نفت و صد کشور خارجی دیگر نیز به ایران آمدند و مقرر شد اموال ما نیز رفته رفته از بانک‌های خارجی آزاد شود که تمام این اتفاقات برای سال ۹۵ و ۹۶ بود، اما ترامپ بعد از روی کار آمدن شرایط را بر هم زد و در اینجا بود که باز هم جمهوری اسلامی عاقلانه عمل کرد و باعث شد عهدشکنی آن‌ها مانع ما نشده و چیزی را از دست ندهیم و ما اقدامات خود را به صورت گام به گام صورت دادیم.

لاریجانی با اشاره به لوایح چهارگانه اظهار داشت: دو مورد این لوایح قانونی بود که مورد اصلاح قرار گرفت؛ مبارزه با تامین منابع مالی تروریسم یکی از قوانین بود که در مجلس اصلاح شد و موضوع CFT و پالرمو دو معاهده بود که اگر تمامی این موارد را می‌پذیرفتیم می‌توانستیم در رنکینگ جهانی بانک ها، با آن‌ها همکاری کنیم که این معاهده‌ها را بسیاری از کشورها نیز پذیرفته اند و ما نیز با حق تحفظ پذیرفتیم مثلا برای همکاری با چینی‌ها باید بالاترین استانداردها را رعایت کنیم همانطور که کشورهای دنیا نظیر سوریه و لبنان نیز این معاهده‌ها را با حق تحفظ پذیرفته اند.

به دانشگاه باز می‌گردم

لاریجانی در ادامه در پاسخ به سوال مجری درباره ادامه فعالیت خود پس از اتمام مجلس دهم عنوان کرد در خدمت انقلاب و مردم خواهم بود و طی این چهل سال هر اقدامی توانستم انجام دادم، اما از آنجایی که عضو هیئت علمی دانشگاه هستم به آنجا باز می‌گردم.
نام:
ایمیل:
* نظر: