کد خبر: ۲۹۶۷۸۲
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
ماجرای یکشنبه سیاه مجلس نهم
ایسنا نوشت: با آغاز به کار دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی علی لاریجانی رئیس مجالس هشتم، نهم و دهم که حتی برای حضور در مجلس آینده کاندیدا هم نشده و نشان داده بود که دیگر علاقه‌ای به حضور در راس قوه مقننه ندارد، مثل چهار برادر دیگرش یکی از کرسی‌های مهم سیاسی جمهوری اسلامی را ترک کرد.

در بخشی از این گزارش به ماجرای یکشنبه سیاه اشاره شده و آمده است؛

روز یک‌شنبه ۱۵ بهمن ۹۱ جلسه‌ استیضاح عبدالرضا شیخ‌الاسلامی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی دولت دوم احمدی‌نژاد در دو نوبت صبح و بعدازظهر مجلس با حواشی قوی‌تر از متن برگزار شد. جلسه استیضاح در مجلس تا عصر روند طبیعی خود را طی می‌کرد اما به محض حضور احمدی‌نژاد پشت تریبون، فضای جلسه تغییر کرد.

احمدی‌نژاد ورود صحبت‌های خود در دفاع از علمکرد شیخ‌الاسلامی را با سخن از نواری آغاز کرد؛ او گفت که "نواری در اختیار دارد که به درخواست یکی از نمایندگان نمی‌خواهد آن را پخش کند" و حتی گفت که به من می‌گویند "بگو"، "بگو"، می‌خواهیم بگوییم، می‌گویند "نگو"، "نگو".

اما علی لاریجانی در واکنش به این اظهارات احمدی‌نژاد گفت که "این نوار را پخش کنید" و از نمایندگان خواست که نسبت به این موضوع حساسیت نشان ندهند. موضوع پخش نوار همهمه‌های زیادی در مجلس ایجاد کرد؛ این نوار مربوط به برگزاری جلسه‌ای با حضور سعید مرتضوی سرپرست سازمان تامین اجتماعی و فاضل لاریجانی بود که در خلال پخش آن احمدی‌نژاد در این رابطه توضیح داد ولی صدای مکالمات دو طرف واضح نبود، به همین دلیل پخش این فیلم قطع شد. احمدی‌نژاد در ادامه خطاب به نمایندگان گفت که "چون سیستم صوتی مناسب نیست این فیلم را در اختیار آنها قرار خواهد داد".

ادامه‌ پخش این نوار هم باب گفت‌وگوی متقابلی را بین احمدی‌نژاد و علی لاریجانی باز کرد. احمدی‌نژاد گفت که "آقای لاریجانی خواست که این نوار را پخش کنیم". لاریجانی هم در واکنش گفت که "من چیزی نگفتم، شما گفتید نواری دارم، من هم گفتم پخش کنید، همه چیز را بگویید، شما چیزی را در جامعه می‌اندازید که جامعه فکر می‌کند که مساله‌ای بوده است".

علی لاریجانی خطاب به نمایندگانی که به این موضوع اعتراض می‌کردند گفت: «آقایان! خواهش می‌کنم امروز روز مهمی است. اجازه دهید حرف‌هایشان را بزنند. در جامعه‌ ما از این حرف‌ها زیاد زده می‌شود، بگذارید بگویند، چرا حساسیت نشان می‌دهید، آرام بنشینید تا حرف‌هایشان را بزنند، ظاهرا این فیلم راجع به بستگان بنده است که من خیلی دوست دارم آن را بشنوم.»

در ادامه احمدی‌نژاد گفت که "به دلیل آن‌که سیستم صوتی مناسب نیست اجازه بدهید خودم مکالمات را که حدود ۱۵ دقیقه توضیح آن به طول می‌انجامد را برای شما تشریح کنم". در این هنگام احمدی‌نژاد مکالمات را برای نمایندگان خواند و مدعی شد که فاضل لاریجانی در این فیلم از مرتضوی می‌خواهد که سفارش او را نزد فرد متنفذی که فعالیت‌های اقتصادی کلان دارد بکند و برای شروع کار ویلایی برای او تهیه شود. از طرفی فاضل لاریجانی از نفوذ خود بین برادرانش که روسای قوای مقننه و قضائیه هستند سخن می‌گوید و اقداماتی که در رفع مشکلات برخی افراد با استفاده از نفوذش انجام داده تعریف می‌کند تا مرتضوی قانع شود و ارتباط او را با فرد مورد نظر برقرار کند.

بعد از صحبت‌های احمدی‌نژاد و اتهاماتی که به خانواده لاریجانی وارد کرد، علی لاریجانی گفت: «آقای رئیس‌جمهور مطالبی را نسبت به بنده منتسب کردند که طبق آیین‌نامه دو برابر وقت دارم تا از خود دفاع کنم. رئیس‌جمهور برخلاف آیین‌نامه و خارج از استیضاح صحبت کردند اما به دلیل این‌که موضوع به بستگان بنده مربوط شده است از ادامه‌ صحبت‌های وی جلوگیری نکردم.»

رئیس مجلس هم‌چنین توضیح داد که او ارتباطی با فاضل لاریجانی ندارد، هم‌چنان که تعدادی از افراد هستند که نظر کاملا متفاوتی با بستگان خود دارند و افزود که فروزنده معاون پارلمانی رئیس‌جمهور پیش از آغاز جلسه‌ علنی برای ابلاغ پیام رئیس‌جمهور به دفتر وی آمده و از وی خواسته موضوع استیضاح منتفی شود؛ زیرا در غیر این صورت رئیس‌جمهور، نواری از بستگان وی دارد که آن را پخش خواهد کرد.

علی لاریجانی این اقدام را تهدید رئیس مجلس عنوان کرد و با اشاره به پخش ویدئوی ملاقات فاضل لاریجانی با سعید مرتضوی، این کار را نیز توطئه‌آمیز خواند.

رئیس مجلس در میانه صحبت‌های خود، محمدحسین فرهنگی عضو هیات رئیسه‌ مجلس را به شهادت گرفت و فرهنگی گفت که پیش از پخش این ویدئو به دلیل مفهوم نبودن صدای آن، تماسی با فاضل لاریجانی گرفته شده و او هم که تنها رئیس دانشگاه آزاد آمل و مشاور رئیس دانشگاه پیام نور است، توضیح داده که مرتضوی چندین بار از وی تقاضای ملاقات کرده و بعد از انجام ملاقات هم خواستار وساطت وی برای دیدار با صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه شده است.

علی لاریجانی در ادامه گفت که طبق گفته‌ فاضل لاریجانی قرار نبوده از این جلسه فیلمبرداری شود و به دیدار خود با داوود احمدی‌نژاد برادر محمود احمدی‌نژاد اشاره کرد و گفت: اگر ما هم بگوییم که آقای داوود احمدی‌نژاد در این دیدار از ارتباط برخی اطرافیان رئیس‌جمهور با منافقین و بیگانگان گله داشته، درست است؟

بعد از اظهارات علی لاریجانی، محمود احمدی‌نژاد از جای خود بلند شد و خواستار ارائه‌ توضیحاتی شد اما علی لاریجانی به وی گفت: شما اتهام زدید و ما هم جوابتان را دادیم و دیگر وقت صحبت ندارید، شما شان مجلس را حفظ نکردید. به سلامت. رئیس‌جمهور وقت هم به همراه معاونین و وزرایش جلسه‌ علنی مجلس را ترک کرد. پس از ترک جلسه توسط احمدی‌نژاد و همراهانش، استیضاح وزیر کار به رای مجلس گذاشته شد که با رای موافق ۱۹۲ نماینده، شیخ‌الاسلامی از وزارت رفاه، کار و تامین اجتماعی کنار رفت.

این اتفاقات مجلس به یک‌شنبه سیاه معروف شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: