کد خبر: ۲۹۷۱۰۸
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
مطالعه جدید نشان می دهد ۱۰ درصد از بیماران مبتلا به ویروس کرونا مبتلا به دیابت در مدت یک هفته بستری شدن در بیمارستان جان شان را از دست می دهند.
محققان داده‌های مربوط به بیش از ۱۳۰۰ بیمار ویروس کرونا مبتلا به دیابت با میانگین سنی ۷۰ سال را که در طول ماه مارس در بیمارستان بستری بودند مورد مطالعه قرار دادند. از بین این تعداد ۸۹ درصد مبتلا به دیابت نوع دو، ۳ درصد دیابت نوع یک و بقیه مبتلا به سایر انواع دیابت بودند.

مطالعه نشان داد از هر ۵ بیمار، یک نفر در مدت هفت روز بستری در بیمارستان زیر دستگاه تنفسی ونتیلاتور قرار گرفت، از هر ۱۰ نفر یک نفر درگذشت؛ و ۱۸ درصد هم از بیمارستان ترخیص شدند.

دکتر «برتراند کاریو»، سرپرست تیم تحقیق از بیمارستان دانشگاه نانتس فرانسه، در این باره می‌گوید: «فاکتورهای پرخطر ابتلاء به نوع شدید بیماری ویروس کرونا در بیماران دیابتی همانند سایر فاکتورهای پرخطر در جمعیت عمومی است: سن و وزن.»

به گفته محققان، عوارض ناشی از دیابت و سن بالا با افزایش احتمال مرگ در این گروه از بیماران مرتبط است.

همچنین بیماران دارای شاخص توده بدنی بیشتر احتمالاً نیاز بیشتری به دستگاه ونتیلاتور داشتند.

مطالعه نشان داد ۴۷ درصد بیماران دارای عوارض چشمی، کلیوی یا عصبی بودند و ۴۱ درصد هم مشکلاتی در قلب، مغز و پاها داشتند.

به گفته محققان، وجود هر یک از عوارض فوق، احتمال مرگ را در روز هفتم بستری شدن در بیمارستان دو برابر افزایش می‌دهد.

همچنین نقش سن هم بسیار حائز اهمیت است. بیماران ۷۵ سال به بالا ۱۴ برابر بیش از بیماران کمتر از ۵۵ سال با ریسک مرگ مواجه بودند. در بیماران ۶۵ تا ۷۴ سال هم احتمال مرگ در مقایسه با افراد زیر ۵۵ سال سه برابر بیشتر بود.

محققان اذعان می‌کنند که استفاده از انسولین و سایر درمان‌های کنترل فشارخون احتمال ویروس کرونا شدید را افزایش نمی‌دهد و بیماران دیابتی باید به درمان شأن ادامه دهند.

منبع: مهر
نام:
ایمیل:
* نظر: