کد خبر: ۳۰۰۴۱۵
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
سخنگوی شورای نگهبان گفت: انتخابات حوزه ۴ نماینده فوتی و رداعتبارنامه شده با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود.
عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، روز شنبه در نشست خبری اظهار داشت: لایحه اصلاح موادی از قانون محاسبات عمومی کشور نیز تایید و مغایر قانون اساسی شناخته نشد.

وی ادامه داد: اساسنامه کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران، طرح اصلاح برخی قوانین انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و روستا، طرح تنظیم برخی از مقررات مالی، اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش و طرح الحاق یک ماده به قانون نحوه فعالیت احزاب و گروههای سیاسی ایراد گرفت و این طرح ها و لوایح را مغایر قانون اساسی و شرع دانست.

کدخدایی با اشاره به سالروز تاسیس شورای نگهبان گفت: ما در طول ۴۰ سال گذشته ۳۳۴۶ مصوبه را از سوی مجلس در ادوار مختلف دریافت کردیم اما در مورد آن‌ها  ۴۸۰۰ بار اظهارنظر شده است.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از ایرنا بخوانید؛

* از این تعداد ۲۲۱۴، لایحه و۱۱۳۲ طرح دریافت کردیم و یک دهم از مصوبات با ایراد مواجه شده است. در واقع ۲۹۸۳ مصوبه مورد تایید شورای نگهبان واقع شده است و ۳۶۳ مصوبه مغایرتش با شرع مقدس و قانون اساسی اعلام شده است. ۵۰۲ اساسنامه از هیات وزیران ارسال شده  که ۴۵۸ اساسنامه تایید شد و به  ۳۸ اساسنامه ایراد وارد شده است.

* ۱۰۸۱ نامه دیوان عدالت اداری برای فقها اعلام شده که از این تعداد ۱۸۱ نامه های دیوان خلاف موازین شرع شناخته شده است. همچنین  تعداد ۷۱ اصل را تفسیر کردیم که مواردی که درخواست تفسیر شده ۱۶۳ مورد بوده است.

* در مورد انتخابات ریاست جمهوری،  ۱۲ انتخاب سراسری داشتیم و در مجلس ۱۱ انتخابات سراسری و برای خبرگان ۵ انتخابات سراسری داشتیم اما در مجلس و خبرگان انتخابات میاندوره‌ای متعدد داشتیم که ۲۹ انتخابات سراسری هست لیکن انتخابات میان دوره ای هم به آن اضافه می شود.

نظر مجلس درباره رد یا تایید اعتبارنامه ها برای ما محترم است

*{ درباره رد اعتبارنامه برخی نمایندگان و هجمه‌ها درباره اعتبارنامه منتخبان مجلس }: برخی از این هجمه‌ها از سر کینه‌توزی است و برخی از نادانی؛ شورای نگهبان همان شورای نگهبان ۸۸ است و از قانون پاسداری می‌کند.

*من به برخی از نمایندگان در جلسه هیات مرکزی رای منفی و مخالف دادم  ولی ساختار می گوید رای هیات مرکزی ملاک است. همه آرای شورای نگهبان مورد احترام خود من است و دوستان باید ملاحظات دیگر را  داشته باشند و از شایعات پرهیز و اخبار را بررسی کنند و ببینند چه کسی خبر را می‌دهد و بعد اعلام نظر کنند. لازم نیست فرافکنی و به شورای نگهبان  هجمه کنند.

*شورای نگهبان درباره نمایندگانی که اعتبارنامه‌هایشان تایید شده، از نظر قانونی ورودی در موضوع نمایندگان نخواهد کرد.

*شورای نگهبان یک مرحله از رسیدگی است و رسیدگی به اعتبارنامه ها هم مرحله دیگری است و نمایندگان مجلس طبق قانون می توانند اعتبارنامه ها را بررسی کنند، قبلا هم شاید حدود ۲۰ مورد رداعتبارنامه داشتند.

* گزارش‌های رسیده درباره منتخبان بعد از تایید صلاحیت را به مجلس دادیم

*} درباره اعتبارنامه منتخبان مجلس یازدهم و حواشی آن{ اخباری از یک یا دو نفر از منتخبان بعد از تایید صلاحیت‌ها به دست‌مان رسید ولی چون نمی‌توانستیم اقدامی انجام دهیم  گزارش‌ها را به مجلس دادیم و آن‌ها اعلام کردند که در مراحل بعدی این موارد را بررسی می کنیم.

*{ درباره سخنان اخیر علیرضا زاکانی درباره پرونده تاجگردون} من یک موضوع کلی را  گفتم و اعلام کردم که اگر اسناد جدیدی به دست مان برسد، طبیعتا براساس اسناد جدید اعلام نظر می‌کنیم.

* اصل قرارداد ۲۵ ساله با چین خوب است

*همه موافقتنامه ها و قراردادهای بین‌المللی باید در مجلس و شورای نگهبان بررسی شود و درباره قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین هم همینطور خواهد شد. به نظر من اصل قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین خوب بود و باید از آن حمایت کنیم و موضع دشمنان نشان می دهد که جمهوری اسلامی راه خود را درست رفته است.

*{ درباره احتمال تصویب طرحی برای فیلتر اینستاگرام در مجلس} پیشاپیش نمی‌توان  قضاوت کرد و باید نسبت به همه مصوبات بعد از این‌که مصوبات بدست‌مان می رسد اظهارنظر کنیم و قطعا قانون یا مصوبه‌ای که میفرمایید اگر در مجلس تصویب شود  بعدا می‌توان در موردش صحبت کرد.

*{ درباره اساسنامه کمیته ملی المپیک}این اساسنامه به دولت اعاده شده و اگر اصلاح شود، مورد تایید قرار خواهد گرفت.

*{درباره این‌که گزارشگر حقوق بشر در گزارشی ترور سردار سلیمانی را خلاف قوانین بین‌المللی دانست}  من سخنگوی وزارت خارجه نیستم ولی تا جایی که می‌دانم پیگیری‌های حقوقی داشتند و بخشی از آن را اعلام کردند؛ اگرچه حداقلی و دیر بود اما گزارشگر کمیسیون حقوق بشر ترور شهید سرافراز ما را نقض قوانین بین‌الملل دانست و اعلام کرد که یک اقدام خلاف قوانین بین‌الملل  انجام شده و این‌که  مرجع رسمی این را اعلام می کند قابل توجه است و دوستان در وزارت خارجه پیگیر هستند.

عملکرد 40 ساله شوری نگهبان 

* عملکرد را شما باید نمره دهید. و ممکن است خود ما هرچه بگوییم خلافش  باشد.

*اساس شورای نگهبان به عنوان نهاد لازم و ضروری و با تشخیص موسسان قانون اساسی شکل گرفته است و اگر فراز و فرودهای ۴۰ سال را در نظر بگیریم بهتر می دانیم تشخیص دهیم بود و نبود شورای نگهبان برای چه بوده است.

*هر نهادی خوب است که تحولاتی را در خود به وجود آورد و اصلاحاتی داشته باشد.  خود ما باید در رویه های‌مان تغییر ذایقه‌ای داشته باشیم و این کار در حال انجام است و  از پیشنهاد و انتقاد شما استقبال می‌کنیم و اگر پیشنهادی دارید برای ما ارسال کنید.

*با عنایت به اصل ۱۰۰ که وظیفه شوراها نظارتی است، اعضای محترم قائلند که نمی‌توانند در حوزه‌های دیگر اقداماتی انجام دهند و وظیفه دیگری برعهده ندارند.

*{درباره اصلاح قانون انتخابات با بیان اینکه امیدواریم مجلس یازدهم عنایت بیشتری به اصلاح قانون انتخابات داشته باشد،}از پیشنهادات و انتقادات درباره شورای نگهبان استقبال می‌کنیم.

* احمدی‌نژاد هیچ رایزنی برای انتخابات ریاست جمهوری با شورای نگهبان انجام نداده است

*{ درخصوص رایزنی احمدی‌نژاد با شورای نگهبان برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده} هیچ‌گونه رایزنی با شورای نگهبان برای انتخابات  ریاست جمهوری  به عمل نیامده است و این اخبار تکذیب می شود.  نسبت به صلاحیت افراد همانطور که در مجلس برای هر دوره اظهارنظر  می‌کنیم برای  انتخابات ریاست جمهوری هم در زمان خودش اظهار نظر  می‌کنیم و باید موضوع بررسی شود و امکان بررسی هم وجود دارد و نظر شورا در زمان خودش اعلام می شود.

* پیشاپیش درباره کاندیداتوری افراد اعلام نظر نمی‌کنیم و باید پرونده هر فرد در زمان بررسی صلاحیت همان انتخابات بررسی شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: