کد خبر: ۳۰۱۸۶۰
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
فریضه حج امسال با توجه به اپیدمی کرونا در سراسر جهان با حضور تعداد محدودی از حجاج و با رعایت پروتکل های بهداشتی آغاز شد.
عربستان سعودی تحت تاثیر بحران همه‌گیری کرونا و برای رعایت مقررات بهداشتی ناگزیر شده این فریضه اسلامی را در ابعادی بسیار محدودتر از معمول برگزار کند.

در مراسم حج که از امروز چهارشنبه 8 مردادماه آغاز شده معمولا 2.5 میلیون زائر از کشورهای مختلف جهان شرکت می‌کردند اما امسال وزارت حج و اوقاف سعودی اعلام کرده که فقط رقمی بین هزار تا 10 هزار نفر از زائران که ساکن این کشور هستند در مراسم حج شرکت خواهند کرد. دو سوم آنها از اتباع خارجی ساکن عربستان سعودی و یک سوم از اتباع این کشور خواهند بود.

عربستان سعودی با حدود 271 هزار مبتلا و دو هزار و 280 نفر که جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده اند، یکی از بالاترین رقم‌های ابتلا و مرگ‌و‌میر در خاورمیانه را دارد.

از افرادی که شرکت آنها در مراسم حج تایید شده آزمایش ویروس کرونا گرفته شده و در صورت منفی بودن پاسخ تست زیر نظر وزارت بهداشت دو هفته در یک هتل قرنطینه شده‌اند. این افراد باید در تمام مدت یک دستبند الکترونیکی ببندند تا نهادهای مسئول بتوانند حرکت آنها را تحت نظر داشته باشند.

عربستان امسال تمامی هزینه‌های زائران از جمله هتل، غذا، حمل و نقل و بهداشت را به عهده گرفته است. معمولا مراسم حج متناسب با هزینه پرواز به مکه چند هزار دلار خرج دارد و هر سال برای عربستان سعودی میلیاردها دلار درآمد ایجاد می‌کند.

برای اولین بار در تاریخ به دلیل محدودیت‌های مربوط به ویروس کرونا زائران از کشورهای دیگر نمی توانند در مراسم حج امسال شرکت کنند.

معمولا زائران از گروه‌های سنی مختلف در مراسم حج شرکت می‌کنند ولی امسال به دلیل نگرانی‌های مربوط به شیوع ویروس فقط داوطلبان بین 25 تا 50 سال که از سلامت کامل برخوردار هستند، پذیرفته شده‌اند.

امسال به رسانه‌های خارجی نیز اجازه داده نشده که مراسم حج را پوشش دهند.

در عین حال تمامی زائران باید ماسک بزنند و آب چاه زمزم که از پیش در بطری‌های پلاستیکی بسته بندی شده در اختیار آنها قرار خواهد گرفت. ریگ‌هایی که زائران معمولا در مسیر راه جمع آوری و به سوی نماد شیطان پرتاب می‌کنند از قبل جمع آوری و ضد عفونی شده و در کیسه‌های مخصوص به زائران داده خواهد شد.

زائران باید سجاده‌های خود را بیاورند و قرار است مراسم نماز را با حفظ فاصله فیزیکی برگزار کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر: