کد خبر: ۳۰۲۱۶۲
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد قرارگیری بیش از حد در مقابل نور طیف آبی خطر احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهد.
به نقل از مهر؛ شهرهای امروزی جهان به سوی افزایش بیش از حد چراغ‌های خیابانی که نوری موسوم به «نور آبی» ساطع می‌کنند، روی آورده‌اند. این نور در تلفن‌های هوشمند، لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌ها هم رایج است.

مطالعه قبلی محققان نشان داده بود که نور آبی ساطع شده از اکثر لامپ‌های ال‌ای‌دی سفید (دیودهای ساطع کننده نور) و بسیاری از تبلت‌ها و تلفن‌ها با امراضی نظیر اختلالات خواب، چاقی، و افزایش ریسک ابتلا به انواع سرطان‌ها، بخصوص در بین کارگران شیفت شب مرتبط است.

نور زرد بیشتر از آبی ساعت زیستی بدن را مختل می‌کند

در مطالعه دیگری هم ارتباط بین نور آبی و افزایش ریسک سرطان‌های سینه و پروستات مشخص شد.

در مطالعه جدید موسسه سلامت عمومی بارسلونا اسپانیا، داده‌های حدود ۲۰۰۰ نفر مورد بررسی قرار گرفت. از بین این تعداد، ۶۶۰ نفر مبتلا به سرطان روده بزرگ بودند درحالی که بقیه به طورتصادفی از بین جمعیت عمومی انتخاب شده بودند.

نتایج نشان داد افرادی که با بیشترین میزان قرارگیری در معرض نور آبی مواجه بودند ریسک ابتلای‌شان به سرطان روده بزرگ ۶۰ درصد بیشتر بود.

«مانولیس کوگویناز»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «در این باره می‌تواند دلایل فیزیولوژیکی مطرح باشد. قرارگیری در معرض نور، بخصوص نور طیف آبی، در شب می‌تواند موجب کاهش تولید و ترشح ملاتونین شود.»

محققان بروز چنین شرایطی را در افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ دخیل می‌دانند.
نام:
ایمیل:
* نظر: