کد خبر: ۳۰۶۴۳۴
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
مصطفی فقیهی (۱۳۶۴)‌ سردبیر و مدیر مسئول پیشین و صاحب امتیاز فعلی پایگاه خبری انتخاب ، مشاور رسانه‌ای اکبر هاشمی رفسنجانی و پس از آن، مشاور محسن هاشمی رفسنجانی رییس شورای شهر تهران را در سوابق خود دارد.
مصطفی فقیهی (۱۳۶۴)‌ سردبیر و مدیر مسئول پیشین و صاحب امتیاز فعلی پایگاه خبری انتخاب ، مشاور رسانه‌ای اکبر هاشمی رفسنجانی و پس از آن، مشاور محسن هاشمی رفسنجانی رییس شورای شهر تهران را در سوابق خود دارد.

او تا کنون چندین بار بدلیل مطالب منتشره در انتخاب به دلیل انتشار اخبارش، به دادگاه‌های قضائی ایران احضار و در نهایت بازداشت شده است.

توقیف انتخاب، بازداشت و بازگشایی

پس از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸، سایت تحت مدیریت مصطفی فقیهی برای یازدهمین بار فیلتر شد. همچنین با اعلام جرم دادستان تهران علیه او و همچنین شکایت شورای عالی امنیت ملی، وزارت ارشاد، بانک مرکزی، نائب رئیس شورای شهر و یکی از وزاری دولت هاشمی رفسنجانی، به ۱۱ ماه حبس محکوم شد، گرچه او موفق شد در مرحله تجدید نظر، ۱۱ ماه حبس را به پرداخت جزای نقدی تبدیل کند.

«انتخاب» از سال ۹۰ مجدداً فعالیت خود را آغاز کرد.

سایت تحت مدیریت وی در ایام انتخابات ریاست جمهوری ۹۲، به عنوان تریبون اکبر هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی مشهور شد و پس از روی کار آمدن دولت یازدهم نیز، همچنان به عنوان رسانه اول دولت یازدهم شهره است.

مصطفی فقیهی در ۱۵ مهر ۹۲، به دلیل نشر اکاذیب ۲۴ ساعت راهی زندان اوین شد و سپس با وثیقه ۱۰۰ میلیونی آزاد شد.

در بهمن ۹۲، با اعلام جرم دادستانی تهران علیه فقیهی، به دلیل انتشار نامه صادق زیباکلام استاد دانشگاه، سایت انتخاب فیلتر شد،اما پس از ۶ روز مجدداً رفع فیلتر شد.

همچنین در ۹ مهر ۱۳۹۳ سایت انتخاب به دلیل داشتن شاکی خصوصی فیلتر شد و بعد از ۹۰ روز با دستور قاضی محمدی کشکولی، ریاست شعبه ۷۹ کیفری استان تهران رفع فیلتر شد.

توقیف انتخاب با فشار شمخانی

سایت انتخاب همچنین در ۲۲ دی ماه ۹۸ در کانال تلگرامی اش، از شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی خواست که «استعفا دهد» اما تنها ۸ ساعت پس از انتشار این خبر، شورای عالی امنیت ملی ضمن شکایت از سایت انتخاب، به هیئت نظارت بر مطبوعات دستور داد این سایت را توقیف کند که در همان روز حکم توقیف سایت انتخاب از سوی هیئت نظارت بر مطبوعات امضا شد.

توهین به رهبری

فقیهی در ۴ اسفند ۱۳۹۸ در توییتر خود نسبت به اعلام مجرمیتش به اتهام توهین به رهبری چنین نوشت:

امروز به اتهام توهین به مقام معظم رهبری در دادگاه مطبوعات و هیات منصفه مجرم شناخته شدم.

علت: انتشار کامنتی طی ۲۰ دقیقه در سایت انتخاب، حذف فوری آن! و انتشار عکس و فیلم آن در رسانه های سوپر انقلابی برای پرونده سازی علیه همکار خود!

شرحی دیگر بر این «جور» نیست؛ واژگان، خود گویایند!

افشاگری‌ها

ساخت و ساز غیر قانونی رئیس جمهور

اولین‌ بار مصطفی فقیهی گقت که روحانی «قصد مهاجرت به جماران» را دارد و برای این کار در زمینی که دارای کاربری «باغ» است و فاقد مجوز از شهرداری است، ساخت‌و‌ساز را شروع کرده است. او همچنین طوماری از اهالی جماران مبنی بر مخالفت با چنین اقدامی را منتشر کرده بود. محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران هم با بازتوییت نوشته فقیهی، «صحت» بروز این تخلف را تائید کرد.در نهایت بیست و چهار ساعت پس از افشاگری فقیهی، طبقه سوم ملک رئیس جمهور در جماران تخریب شد.

آمار کشته شدگان کرونا در ایران

مصطفی فقیهی به دلیل انتشار خبر «فوت ۲۰۰۰ ایرانی به دلیل ابتلا به کرونا» در توییترش،جنجال بسیاری در رسانه های داخلی و ‌خارجی ایجاد کرد و باعث حمله دولت به او شد که فقیهی را متهم به «انتشار اخبار دروغ» و «از بین بردن امنیت روانی مردم» می کردند. مقامات رسمی دولت ایران، تا آن زمان تنها مرگ ۱۷۶ نفر ایرانی را تایید کرده بودند که ادعای فقیهی، ۱۰ برابر بیش از آمار رسمی را نشان می داد.

بسیاری از رسانه های محافظه کار و اصولگرا با انتشار اخبار متعدد و درخواست از رییس قوه قضاییه، خواستار برخورد با فقیهی شدند که نهایتا در ۲۰ اسفند، او به دلیل این نشر اکاذیب به شعبه ویژه دادسرای رسانه احضار شد و برخی رسانه ها نظیر رادیو فردا نیز از بازداشت او خبر دادند که چند روز بعد، فقیهی بازداشت خود را تکذیب و اعلام کرد در رابطه با توییت «۲ هزار فوتی کرونا» چند بار احضار شده و توضیحاتی در این زمینه ارائه داده است.

جعل مدرک نماینده مجلس

فقیهی اسنادی را در ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ در کانال تلگرامی خود مبنی بر جعلی بودن مدرک سینا کمال‌خانی منتشر کرد.وی معتقد است کمال‌خانی مدرک کارشناسی ارشد جامعه شناسی خود را از موسسه آموزش عالی تفتان جعل کرده است چراکه دانشگاه مذکور، فاقد رشته مذکور و مقطع کارشناسی ارشد است.عباسعلی کدخدایی نیز روز بعد این مطلب را تایید کرده است.

علت عزل رضا رحمانی از وزارت صمت

مصطفی فقیهی در توییتر مطلبی را مبنی بر علت عزل رضا رحمانی منتشر کرد و در آن چنین نوشت:

‏واعظی⁩ همان مردی که رفاقتش با رضا رحمانی⁩، عامل انتصاب او به ⁧وزارت صمت⁩ بود. و خود واعظی نیز علت اصلی برکناری‌اش بود که تلفنی رحمانی را برکنار کرد. رییس جمهور پنهان، عالم سیاست و دنیای واعظی عجیب است.
نام:
ایمیل:
* نظر: