کد خبر: ۳۰۷۷۸۱
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
نیویورک تایمز گزارش داد، اصلی‌ترین نگرانی رهبران پنتاگون در حال حاضر این است که دونالد ترامپ دستور دخالت ارتش در هرگونه ناآرامی ناشی از انتخابات پیش روی آمریکا را صادر کند. این نگرانی در پی اظهارات ترامپ درباره انتقال مسالمت آمیز قدرت در صورت شکست افزایش یافته است. بر اساس این گزارش، چند تن از مقامات پنتاگون گفته اند، اگر ترامپ بخواهد دستور استقرار ارتش در خیابان‌ها را در پی هرگونه ناآرامی ناشی از انتخابات بدهد، خیلی از ژنرال‌های ارشد احتمالا استعفاء خواهند کرد.
مقامات نظامی آمریکا نگران هستند دونالد ترامپ از ارتش برای سرکوب اعتراضات ناشی از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری استفاده کند.

 نیویورک تایمز گزارش داد، اصلی‌ترین نگرانی رهبران پنتاگون در حال حاضر این است که دونالد ترامپ دستور دخالت ارتش در هرگونه ناآرامی ناشی از انتخابات پیش روی آمریکا را صادر کند.

این نگرانی در پی اظهارات ترامپ درباره انتقال مسالمت آمیز قدرت در صورت شکست افزایش یافته است. رئیس جمهور آمریکا پیش از این در پاسخ به سئوال خبرنگاری درباره انتقال آرام مسالمت آمیز قدرت در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر، گفت: هیچ گونه پایبندی و تعهدی برای انتقال آرام قدرت وجود ندارد. باید ببینیم چه می‌شود، ما می‌خواهیم از شر آن‌ها خلاص شویم و انتقال قدرت نخواهیم داشت... تداوم قدرت خواهد بود. مبارزه انتخاباتی من و بایدن باید توسط دیوان عالی آمریکا حل و فصل شود.

ترامپ همچنین روز پنجشنبه نیز در اظهاراتی گفت: نمی‌دانم آیا یک انتخابات صادقانه در ماه نوامبر برگزار خواهد شد یا نه.

نیویورک تایمز به نقل از منابع آگاه گزارش داد، رهبران ارشد پنتاگون این بحث را در میان خود مطرح می‌کنند، چه کار باید بکنند، اگر ترامپ به عنوان فرمانده کل نیرو‌های مسلح آمریکا دستور استقرار ارتش در خیابان‌ها را در پی هرگونه ناآرامی ناشی از انتخابات بدهد.

بر اساس این گزارش، چند تن از مقامات پنتاگون گفته اند، اگر ترامپ بخواهد این کار را انجام دهد، خیلی از ژنرال‌های ارشد احتمالا استعفاء خواهند کرد.

پیشتر، «جان ناجل» افسر بازنشسته ارتش و کهنه سرباز جنگ‌های عراق که هم اکنون رئیس دانشکده «هاورفورد» در فیلادلفیا است و «پل یانگلینگ» سرهنگ بازنشسته آمریکا در نامه‌ای سرگشاده خطاب به «مارک الکساندر میلی» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نوشتند: «ما در زمان عادی زندگی نمی‌کنیم. رئیس جمهور آمریکا به طور جدی در حال خرابکاری در سیستم انتخاباتی ما است و تهدید می‌کند که بر خلاف قانون اساسی در سمت خود باقی خواهد ماند. در چند ماه آینده شما ممکن است مجبور شوید بین سرپیچی از یک رئیس جمهور قانون شکن و یا خیانت به سوگند قانون اساسی خود یکی را انتخاب کنید.»

در ادامه این نامه سرگشاده آمده است: «اگر دونالد ترامپ پس از پایان دوره قانونی از ترک مقام خود خودداری کند، ارتش آمریکا باید با زور او را برکنار کند و شما باید این دستور را بدهید.»

نویسندگان خاطر نشان کرده‌اند: به دلیل شرایط خطرناک، سناریوی غیرقابل تصور حکومت استبدادی در آمریکا هم اکنون به یک احتمال واقعی تبدیل شده است. نخست، ترامپ تقریبا با شکست قطعی در انتخابات مواجه است و او قویا اعتماد عمومی به انتخابات ما را تعضیف می‌کند. دوم، در صورت شکست ترامپ او با اتهامات جنایی مواجه خواهد شد. سوم، ترامپ در حال جمع آوری ارتش خصوصی است که نه تنها قادر به خنثی کردن اراده آرای مردم بلکه نیرو‌های انتظامی است.
نام:
ایمیل:
* نظر: