کد خبر: ۳۱۱۶۱۰
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
سعید نمکی وزیر بهداشت دولت روحانی در اظهارات جنجال برانگیز به وجود افراد مقصری اشاره کرده که مانع از مدیریت درست بحران کرونا شده اند. او پیش از این در اوایل سال نیز یک بار با تیم اقتصادی دولت بر سر بازگشایی‌های زود هنگام دچار درگیری شده بود.
سعید نمکی وزیر بهداشت در یک سخنرانی اعلام کرده نمی‌تواند به تنهایی اپیدمی را مدیریت کند و در صورت ادامه این وضعیت مجبور است اعلام کند چه کسانی قصور کرده‌اند.

نمکی  در انتقاد از برخی ناهماهنگی‌ها و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی گفته «ایها الناس بدانید که من به عنوان وزیر بهداشت نمی‌توانم به تنهایی این اپیدمی و وضعیت را جمع کنم و جمع کردن آن اصل بسیار فراتر از این می‌خواهد.»

وزیر بهداشت ایران با بیان این که «چقدر من و همکارانم باید التماس کنیم؟ کجای دنیا وزیر بهداشت و پرسنل بهداشت و درمان دارند التماس می‌کنند» گفت: در کشور‌هایی که در جمع کردن اپیدمی توفیق حاصل کردند، وزیر بهداشت می‌نویسد و می‌خواهد و همه مکلف به اجرا هستند. اینجا وزیر بهداشت تمنا می‌کند، خواهش می‌کند و زانو می‌زند، اما کسی گوش نمی‌دهد. او همچنین از نامه اخیر خود به رهبری حرف خبر داده و گفته اخیرا گزارشی عملکردی را به رهبر تقدیم کرده است.

انتقاد‌های اخیر نمکی احتمال وجود اختلافاتی میان او و روحانی را بار دیگر تقویت کرده است. این اولین بار نیست که نمکی از درون دولت علیه برخی تصمیم‌های دولت سخنرانی می‌کند.

پیش از این وقتی دولت توانسته بود کرونا را مهار کند، نمکی ایران را الگوی مبارزه با کرونا در دنیا معرفی کرده و گفته بود توانستیم آمار کیس‌های مبتلا به کرونا را تا ۵۳ درصد کاهش دهیم و در آمار مرگ و میر ناشی از کرونا نیز توانستیم مرگ‌هایمان را به یک‌سوم ۱۸ روز قبل برسانیم.

برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم، بازگشایی مدارس و اماکن عمومی اما ماجرا را تغییر داد و آمار تلفات را بار دیگر افزایش داد. در فروردین ماه امسال سعید نمکی نامه‌ای سرگشاده خطاب به حسن روحانی نوشت و در آن نسبت به بازگشایی و آغاز به کار فعالیت واحدهای تولیدی در کشور اعتراض کرد: «هر گونه تصمیم آتش به اختیار توسط هر دستگاه دولتی، غیردولتی، فرهنگی، مذهبی و ... که مورد تأیید نباشد شعله‌هایش به سرعت دامن نظام سلامت و متعاقب آن اقتصادی کشور را خواهد گرفت.»

از همین نامه شائبه اختلافات میان وزیر بهداشت و رییس جمهور شکل گرفت. پس از آن در خرداد ماه امسال اخباری مبنی بر «استعفای اجباری» نمکی در برخی رسانه‌ها از جمله سایت خبری مشرق منتشر شد و با اظهار نظر نماینده نجف آباد در مجلس که گفته بود «رئیس دفتر رئیس‌جمهور، سعید نمکی را تهدید کرده که در صورتی که با دولت هماهنگ نباشد، باید استعفا کند» این شایعات تفویت شدند.

اگرچه وزارت بهداشت اظهار نظر ابوالفضل ابوترابی نماینده نجف آباد را تکذیب کرد، اما شایعه اختلافات میان نمکی و روحانی با اخباری در خصوص عدم حضور وزیر بهداشت در جلسات هیات دولت و ستاد ملی کرونا مجددا تشدید شد.

این شایعات واکنش رییس دفتر روحانی را به دنبال داشت. محمو واعظی در حساب توییتری خود اعلام کرد نمکی نه قهر کرده و نه استعفا داده است. او نوشت: «در شرایطی که کشور نیاز به همدلی دارد، حاشیه‌سازی خلاف مصالح ملی است. سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نه استعفا داده، نه قهر کرده و نه اختلافی با هیچ یک از اعضای دولت دارد. نبرد همه‌جانبه با کرونا ادامه دارد و او (نمکی) از ارکان این نبرد است، رابطه وی با رئیس جمهور هم همواره گرم و صمیمانه بوده است.»

دیری نپایید که بار دیگر در تیر ماه درگیری نمکی و روحانی به عرصه رسانه‌ها کشیده شد. او رسما اعلام کرد مدتی مقابل دوربین رسانه‌ها ظاهر نشده «چون هم قهر بوده و هم دل شکسته و عصبانی»

سعید نمکی ۱۸ تیر ماه در یک نشست اضطراری ستاد مبارزه با کرونا در تهران با لحنی به شدت انتقادی اعلام کرد: «گلایه من این است که وقتی به مقام‌های ارشد نظام آدرس غلط می‌دهیم، تصمیم‌گیری‌ها غلط از آب در می‌آید. گلایه من این است که چرا (باید) زبان من به عنوان وزیر بهداشت در برابر یک مرجع عالی‌رتبه کُند بشود، به علت استناد به برخی واژه‌های غیرکارشناسی.»

او از عدم اجرای درخواست‌های کارشناسی خود در جلسه‌ای در هفتم بهمن ماه خبر داد که در آن جلسه از دولت خواسته همه پرواز‌های چین را قطع کنند، اما «خیلی از افراد باور نمی‌کردند و به شوخی می‌گرفتند.»

 در پی انتقادات صریح نمکی به عملکرد تیم اقتصادی دولت، در اواخر تیر ماه وزیر بهداشت نامه‌ای خطاب به رهبری در اختیار رسانه‌ها قرار داد و در آن با لحن احساسی نوشت: «بی تردید دوباره بر می‌گردیم به روزهایی که مردم عزیز کشورمان با سلامتی و شادمانی در کنار هم زندگی کنند و دیری نخواهد پائید تا بر چهره نازنین فرمانده مهربانمان لبخند رضایتمندی بنشانیم.»

با وجود لحن تعجب برانگیز این نامه، نمکی در آن به پیش‌بینی روز‌های سخت درگیری کشور با کرونا و سهل انگاری‌های یک عده اشاره کرده و نوشت: «قبل از این موج جدید بلاخیز پیش‌بینی ایام را بهدلیل غفلت‌های ساده‌انگارانه به محضرتان تقدیم کرده بودم دلم نمی‌خواست آنچه می‌دیدم، تحقق یابد. دلم می‌خواست در عالم پیش‌بینی و رویا بماند همچون انسانی که خوابی تلخ می‌بیند و در عالم بیداری خوشحال می‌شود که خواب بود، ولی متأسفانه به حقیقت پیوست.»

هنوز متن جدید نامه نمکی خطاب به رهبری که در سخنرانی روز گذشته به خودبه آن اشاره کرده منتشر نشده، اما به نظر می‌رسد اختلاف او با رویکرد‌های دولت در مقابله با کرونا در روز‌های آتی شکل جدی تری به خود خواهد گرفت؛ آنهم در حالی که آمار جان باختگان کرونای ایران رکورد جهان را شکسته و فعلا ایران بدون رقیب در صدر جدول پر تلفات‌ترین کشور جهان در مواجهه با ویروس کرونا قرار دارد.

حامیان روحانی در رسانه‌هایشان می‌نویسند وزیری که توان مقابله ندارد و کارش به التماس کشیده، باید استعفا کند و کنار برود، برخی رسانه‌ها نیز از وزیر بهداشت حمایت کردند و معتقدند دولت روحانی بدون توجه به خستگی کادر بهداشت و درمان، کاری خودش دوست دارد را انجام می‌دهد.


نام:
ایمیل:
* نظر: