کد خبر: ۳۱۳۱۶۰
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی انتخاباتی خود در پنسیلوانیا گفته که تنها راه باخت وی در انتخابات ریاست جمهوری سه‌شنبه هفته آینده «تقلب گسترده» است و این موضوع دارد اتفاق می‌افتد!
شمارش معکوس برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آغاز شده است. سه روز دیگر یعنی سوم نوامبر و سیزدهم آبان ماه، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار می‌شود، نتایج نظرسنجی‌ها اگرچه از رقابت تنگاتنگ نامزد دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان خبر می‌دهند و گاهی این نتایج از یک دوره‌ای شدن ریاست جمهوری ترامپ حکایت می‌کنند اما سرنوشت سیاسی آمریکا برای چهار سال دیگر، شامگاه سه‌شنبه مشخص خواهد شد.

 

آمریکا در حال سپری کردن یکی از حساس‌ترین و جالب‌ترین انتخابات‌های تاریخ سیاسی این کشور است. بر اساس گزارش‌های رویترز تا روز گذشته، بیش از ۸۰ میلیون نفر از رای دهندگان آمریکایی در انتخابات پیش از موعد ریاست جمهوری شرکت کرده‌اند و تا این لحظه هم رکورد مشارکت در انتخابات‌های آمریکا در یک قرن گذشته شکسته شده است.

افزایش مشارکت در انتخابات آمریکا به نفع ترامپ یا بایدن؟

نشریه اکسیوس در گزارشی نوشته افزایش مشارکت در انتخابات اغلب به نفع دموکرات‌ها بوده است، اما این بار به دلیل پندمی کرونا شرایط تغییر کرده و نمی‌توان درباره نتایج این دوره قضاوت دقیقی داشت.

 

پیش بینی‌ها نشان می‌دهد در نهایت ۱۵۰ میلیون نفر در انتخابات آمریکا شرکت کنند. این به معنای مشارکت ۶۵ درصدی در انتخابات این کشور و بیشترین میزان مشارکت در انتخابات از سال ۱۹۰۸ تاکنون است. در سال ۲۰۱۶ از ۲۴۵ میلیون واجد شرایط رای دادن تنها ۱۵۷ میلیون نفر برای رای دادن ثبت نام کردند که در نهایت از این میان ۱۳۸ میلیون نفر رای شان را در صندوق انداختند.

 

نشریه «آی نیوز» انگلیس مدعی شده بیشترین رای‌های زودهنگام و پستی تاکنون به نفع دموکرات‌ها بوده، اما وضعیت ممکن است به نفع ترامپ تغییر کند.

 

حضور در انتخابات‌های پیش از موعد و رای گیری‌های پستی به دلیل نگرانی‌های مردم آمریکا از شیوع کرونا در روز رای‌گیری یعنی سوم نوامبر است. کارشناسان آمریکایی در گفتگو با رویترز پیش‌بینی کرده‌اند که تعداد نهایی مشارکت در انتخابات از مرز ۱۳۸ میلیون نفری که در سال ۲۰۱۶ در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده‌اند خواهد گذشت. در انتخابات سال ۲۰۱۶ تنها ۴۷ میلیون نفر در انتخابات پیش از موعد شرکت کرده بودند.

 

برای اینکه رشد میزان مشارکت را درک کنیم کافی است بدانید که در سال ۲۰۱۶، از کل کسانیکه به عنوان دموکرات "ثبت نام" کرده بودند، در نهایت ۷۴ درصد رأی دادند. امسال و فقط تا اینجای کار ۶۰ درصد دموکرات‌های ثبت‌نام کرده رأی داده‌اند. لازم به ذکر است که "ثبت نام به عنوان هوادار یک حزب" به معنای "رأی دادن به کاندیدای آن حزب" نیست.

 

تحقیقات دانشگاه یو سی ال‌ای که هفته پیش بر روی رای دهندگان پیش از موعد انجام شده نشان می‎دهد که میزان جمهوری‌خواهانی که به جو بایدن رأی می‎دهند، سه برابر میزان دموکرات‌هایی است که به دونالد ترامپ رأی می‎دهند.

 

یکی از مهمترین نظرسنجی‎های انتخاباتی که با دامنه ۵۰ هزار نفری، حمایت دانشگاه هاروارد و مدیریت YouGov انجام شده است، به جمع‎بندی رسیده و نتایج آن اعلام شده است. جزئیات نتایج این نظرسنجی، حاکی از بهبود جدی موقعیت بایدن در میان سفیدها، در مقایسه با دستاورد هیلاری در سال ۲۰۱۶ و افزایش حمایت لاتین‎تبار‌ها از ترامپ است که برای او در ایالت‌هایی مانند فلوریدا و تگزاس می‌تواند تعیین کننده باشد.


مشارکت در انتخابات پیش از موعد در دو ایالت بیش از کل مشارکت انتخاباتی در این دو ایالت در سال ۲۰۱۶ بوده است: تگزاس و هاوایی.

تگزاس از آن ترامپ می شود یا بایدن؟

در برخی ایالت‌های کلیدی نظیر تگزاس که بیش از ۹ میلیون نفر در انتخابات شرکت کرده اند، مشارکت در انتخابات زودهنگام از کل مشارکت در انتخابات ۲۰۱۶ نیز بیشتر بوده است. تگزاس از سال ۱۹۷۶ تاکنون هرگز به یک کاندیدای دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری رای نداده است. در انتخابات ۲۰۱۶ ترامپ با ۹ درصد اختلاف رای تگزاس را از آن خود کرد.


نتیجه میانگین نظرسنجی‌ها در وبسایت فایو ترتی ایت نیز از پیشرئی ترامپ در این ایالت خبر می‌دهد. بر اساس این نظرسنجی‌ها ترامپ با ۵۱ درصد ار رقیب خود که ۴۷ درصد اقبال عمومی را به خود جلب کرده پیشتر است.


با این حال روز جمعه ترامپ و کاملا هریس معاون اول بایدن در رقابت‌های انتخاباتی هر دو همایش‌هایی در تگزاس برگزار کردند. این همایش‌های دقیقه نودی نشان از گزارش‌هایی دارد که به کمپین‌های هر دو رقیب رسیده است. گزارش‌هایی که حاکی از نزدیکی درصد اقبال عمومی رای دهندگان است.

 

این اولین سفر انتخاباتی یک کاندیدای معاونت دموکرات در چنین مقطعی از کمپین به تگزاس، از سال ۱۹۸۸ تاکنون است.

 

سایت خبری سی بی اس در گزارشی نوشته بر اساس اکثر نظرسنجی‌هایی که توسط مرکز «یو مس لوول» انجام گرفته، ترامپ در تگزاس با اختلاف یک درصد از بایدن جلوتر است.

 

جیمز هنسون رییس پروژه سیاست تگزاس در دانشگاه تگزاس در توضیح نتیجه نظرسنجی‌ها به سی بی اس گفته: این یعنی انتخابات پیش رو یکی از نزدیک‌ترین رقابت‌ها در این ایالت با ۳۸ کالج الکتورال است. الگوی نظرسنجی‌ها به صورت الاکلنگی بسته به زمان نظرسنجی به نفع بایدن و ترامپ است. یکی از مسائل مهمی که در این ایالت رخ داده افزایش مشارکت انتخاباتی است. شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد هنوز تعداد زیادی از رای دهندگان باقی مانده‌اند که قرار است روز سوم نوامبر رای خود را به صندوق بیاندازند. او پیش بینی کرده تگزاس در نهایت آبی شود (به دموکرات‌ها رای بدهد.)

آبی رحمان، رییس حزب دموکرات در تگزاس نیز نسبت به پیروزی بایدن در این ایالت ابراز امیدواری کرده است.  او گفته: این ایالت قرار است شاهد نزدیک‌ترین رقابت‌ها باشد. انرژی که این بار داریم مشاهده می‌کنیم از همیشه بیشتر است. اتفاقی که ۲۰۱۸ رخ داد نشان داد دموکرات‌ها می‌توانند در تگزاس پیروز شوند. اگر مردم رای بدهند تگزاس آبی خواهد شد.

 

با این حال گزارش‌های دیگری نیز از تگزاس به گوش می‌رسد. نشریه فوربس در یادداشتی نوشته: تگزاس ایالتی نیست که به جبهه رقابت‌ها تبدیل شود وکاملا هریس دارد وقت کمپین را تلف می‌کند. تا همین الان ۵۴ درصد جمهوری خواه در این ایالت رای داده‌اند و تنها ۳۶ درصد دموکرات در انتخابات زود هنگام شرکت کرده‌اند.

 

با این حال در این گزارش تاکید شده هنوز به اطلاعات مربوط به ثبت نام‌ها در انتخابات دسترسی ندارند و این درصد‌ها نتیجه استنباط از مشارکت حزبی بر اساس پایگاه داده‌های تجاری سابقه رای‌گیری‌های اولیه است.

 

هنسون درباره متغیر‌هایی که می‌تواند تعیین کند افزایش مشارکت در انتخابات به نفع چه کسی تمام خواهد شد توضیح داده و گفته: این مشارکت بالا در وهله نخست به خاطر نحوه ریاست جمهوری ترامپ است، اما اینکه این انگیزه چقدر می‌تواند به نفع او باشد یا به ضرر او معلوم نیست.

 

رای اولی‌ها و تغییر سرنوشت انتخابات آمریکا

 

میلیون‌ها آمریکایی برای اولین بار در انتخابات امسال شرکت کرده‌اند و این فقط محدود به جوانان آمریکایی نیست.


نشریه یو اس‌ای تودی در گزارشی با یک آمریکایی ۹۹ ساله مصاحبه کرده که به تازگی از کرونا نجات یافته است. او گفته برای اولین بار در عمر خود در ایندیانا در انتخابات پیش از موعد شرکت کرده و این بار تصمیم گرفته آدم درست را به کاخ سفید بفرستد.

 

بر اساس آمار‌های شرکت داده‌های سیاسی «تارگت اسمارت»، مشارکت در میان جوانان در این دوره خیره کننده بوده، اما افراد کهنسال نیز به همین نسبت در انتخابات مشارکت داشته اند. از میان ۵.۵ میلیون رای اولی (کسانی که برای نخستین بار در عمر خود در انتخابات شرکت کرده‌اند) بیشاز ۲.۱ میلیون نفر بالای ۴۰ سال داشته‌اند.

 

به گزارش یو اس‌ای تودی، سال ۲۰۱۶، ۳.۸ میلیون رای اولی در انتخابات شرکت کردند و احتمالا این دوره رکورددار خواهد بود.

 

یکی از دلایل افزایش مشارکت ایجاد فضای رای دادن به صورت پستی و انتخابات پیش از موعد است. تصویر صف‌های طولانی رای دهندگان درآمریکا که با فاصله‌های دو متری از هم تشکیل شده در رسانه‌های اجتماعی بار‌ها دست به دست می‌شود. این صف‌ها نشان‌گر استقبال مردم از انتخابات زودهنگام در شرایط شیوع کروناست.

 

تا امروز رای دهندگان در ایالت تگزاس و هاوایی بیش از کل مشارکتشان در انتخابات ۲۰۱۶ در انتخابات زود هنگام شرکت کرده‌اند.

 

در مونتانا ۹۱ درصد، در تنسی ۸۹.۶ درصد، واشنگتن ۸۸ درصد، نیو مکزیکو ۸۷.۹ درصد، جرجیا ۸۶.۹ درصد، کارولینای شمالی ۸۵.۶ درصد، اورگون ۸۲.۲ درصد، نوادا ۸۲.۲ درصد، فلوریدا ۸۱.۶ درصد، آریزونا ۸۰.۴ درصد رای نسبت به کل مشارکت انتخاباتی در سال ۲۰۱۶ تاکنون به صندوق‌ها ریخته شده است.

 

در برخی ایالت‌های کلیدی نظیر پنسیلوانیا رای دهندگان تاکنون تنها ۳۴ درصد از میزان رای به صندوق ریخته شده سال ۲۰۱۶ را به دست آورده‌اند و هنوز مشارکت در این ایالت به حد قابل قبولی نرسیده و احتمالا روز انتخابات برای این ایالات اهمیت بیشتری خواهد داشت.

 

در بسیاری ایالات رای زود هنگام امروز به پایان خواهد رسید و رای دهندگان باقیمانده باید تا روز سوم نوامبر برای شرکت در انتخابات صبر کنند.

 

در مورد رای پستی نیز محدودیت زمانی وجود دارد. برخی ایالت‌ها تا روز انتخابات اجازه پست کردن رای‌ها را به مردم داده اند، اما در بری ایالات گفته شده رای‌های پستی باید تا روز انتخابات به دست مقامات انتخاباتی رسیده باشد در غیر این صورت شمارش نخواهد شد. برای مثال در فلوریدا و ویسکانسین رای‌های پستی باید تا ساعت ۷ و ۸ بعد از ظهر روز انتخابات به دست مقامات رسیده باشد.

 

بر اساس گزارش‌های اعلام شده از سوی ۲۰ ایالتی که داده‌های مربوط به ثبت نام‌های حزبی‌شان را منتشر کرده‌اند، تاکنون ۱۸.۲ میلیون دموکرات، ۱۱.۵ میلیون جمهوری‌خواه و ۸.۸ میلیون افرادی که به هیچ یک از دو حزب تعلق ندارند در انتخابات این ۲۰ ایالت مشارکت کرده‌اند. داده‌های منتشر شده پیروز رقابت‌ها در این ۲۰ ایالت را نشان نمی‌دهد.

 

رویترز معتقد است دموکرات‌ها منافع بیشتری در رای‌گیری پستی در انتخابات امسال دارند و این در حالی است که در سال‌های گذشته جمهوری خواهان بیشتری از این طریق رای می‌دانند. اما این بار با اعتراضات و حملات شدید ترامپ به این نوع رای‌گیری، از تعداد جمهوری خواهانی که به این شکل رای می‌دهند کاسته شده است.


نام:
ایمیل:
* نظر: