کد خبر: ۳۱۵۶۷۳
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
دستیار نظامی فرمانده کل قوا گفت: دولت‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا و بخش‌های خصوصی و مناطق آزاد آن‌ها با تعامل با سازمان همکاری شانگهای و دیگر اتحادیه‌های منطقه‌ای می‌توانند ساختار جدید قدرت شرقی یا قدرت جهانی آسیایی را بر مبنای فرهنگ و اقتصاد و جمعیت در قرن بیست و یکم را پایه‌گذاری کنند.
متن سخنرانی سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم صفوی در همایش بین‌المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نقش ژئوپلیتیک مناطق آزاد در توسعه روابط منطقه‌ای به شرح زیر است:

«سلام و علیکم،

 بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

خدای سبحان را شاکریم که فرصت و توفیق برگزاری این نشست بین‌المللی را در شمال کشور پهناور و عزیزمان ایران یعنی در استان سرسبز و پرافتخار گیلان را پیدا کردیم استانی با فرهنگ و تمدن چندهزارساله و مجاهدت‌های آزادی‌خواهانه در تاریخ یکصد ساله تاریخ ایران را پیدا کردیم.

به عنوان دبیر همایش سخنم در دو محور خلاصه می شود:

 ۱)گزارش فشرده علمی همایش

 ۲) سخنرانی

 - از اواخر سال گذشته یعنی سال نود و هشت تاکنون بیش از ده ماه این همایش طراحی علمی و ساختاری و محتوایی و اجرایی شد.

۷ دانشگاه ایران مشارکت علمی داشتند و حضور ۳۱ استاد در کمیته علمی و دریافت بیش از صد مقاله از سوی اساتید و دانشجویان ایرانی و خارجی به دبیرخانه همایش در تهران با توجه به شرایط کرونای به محدودیت‌های زمانی همایش به ۱ روز، چهل و چهار مقاله و سخنرانی به صورت حضوری و یا ویدئو کنفرانس در ۶ پنل علمی و ۲ پنل تخصصی ارائه خواهد شد.

محور دوم: موضوع سخنم طرح دو سوال و پاسخ به آن‌هاست:

سوال الف) کلان روندهای اقتصاد جهانی کدام است؟

سوال ب) جایگاه اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نقش ژئوپلیتیکی مناطق آزاد در توسعه روابط منطقه‌ای در این کلان روندها کجاست؟

پاسخ سوال الف یک بحث نظری و دانشگاهی خدمت شما ارائه می دهم:

۱- به نظر می‌رسد ساختار قدرت در نظام بین‌المللی امروز در ابعاد ژئوپلیتیکی، ژئو اکونومیکی و ژئو استراتژیک در دوره گذار و انتقال قرار گرفته است هم‌اکنون در دهه دوم قرن بیست و یکم ساختار قدرت در جهان آرام‌آرام به سمت نظم جدیدی در حرکت است که مبین یک ساختار دو بخشی (شرقی، غربی) در نظام قدرت جهانی است.

۲- افول قدرت اقتصادی، سیاسی و فرهنگی آمریکا از درون سرزمین آمریکا تا بیرون آن قطعی است و آمریکا دیگر ابرقدرت جهان نیست بلکه قدرتی در کنار سایر قدرت‌های نوظهور و جهانی است.

۳- شکست هژمونی آمریکا و کاهش تأثیرگذاری تحریم‌ها و سایر ابزارهای اقتصادی، سیاسی و رسانه‌ای برای اعمال فشار حداکثری علیه دولت‌ها و ملت‌های مستقل و غیر همسو مثل ایران و روسیه چین ظاهر شده است.

۴- پیدایش قدرت‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و امنیتی جدید در مقیاس منطقه‌ای و قاره‌ای در قاره آسیا، اقیانوسیه مثل توافق تشکیل گروه همکاری اقتصادی جامع منطقه‌ای موسوم RCEP که همین هفته به‌صورت ویدئوکنفرانس به میزبانی ویتنام به امضاء سران ده کشور آسه آن به همراه چین، ژاپن، کره جنوبی، ویتنام، هند، استرالیا، نیوزلند حاصل شد مبین این موضوع است که مهم‌ترین پیام این تشکل اقتصادی جدید آن است که ترکیبی و متنوع از اقتصاد کشورهای توسعه یافته، درحال توسعه، و دارای حداقل توسعه را شامل می شود، و توضیح بیشتر آنکه آقای ترامپ در نوامبر ۲۰۱۶  از پیمان تجاری اقیانوس آرام مرکب از کشورهای استرالیا، برونئی، کانادا، شیلی، ژاپن، مکزیک، نیوزیلند، پِرو، سنگاپور خارج شده.

در ادامه کلان روندهای اقتصاد جهانی بایستی به مواردی اشاره کنم؛

۵- به اهمیت انرژی‌های فسیلی نفت و گاز و امنیت انتقال آن.

۶- استمرار ارزش و اهمیت حمل‌ونقل جهانی کالا و مسافر قاره‌ای و منطقه‌ای دریایی، ریلی و جاده‌ای در کاهش زمان و هزینه‌ها در مسیرهای امن غیر قابل کنترل توسط دزدان دریایی که مهم‌ترین آن‌ها رژیم ایالات متحده و تسلط قدرت دریایی اوست در آب‌های بین‌المللی.

۷- افزایش جمعیت و مصرف‌گرایی خصوصاً در قاره‌های آسیا و آفریقا.

و آخرین کلان روند اقتصاد جهانی که بسیار مهم است ۸- گسترش نابرابری و بی‌عدالتی اقتصادی در بین مردم و برخی از کشورها

پاسخ سوال ب)   جایگاه اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نقش ژئوپلیتیکی مناطق آزاد در توسعه روابط منطقه‌ای در این کلان روندهای اقتصاد جهانی چیست؟

سران دولت‌ها، خبرگان علوم اقتصاد سیاسی و ژئوپلیتیکی و ژئو استراتژیک کشورهای عضو با تفاهم با یکدیگر نسبت به راهبردهای دولت‌های دشمن و رقیب و ضرورت اتخاذ راهبرد اقتصادی، سیاسی متناسب با نیازهای مشترک می توانند این اتحادیه اقتصادی اوراسیا را با داشتن ظرفیت‌های عظیم و متنوع ژئوپولیتیکی و ژئو استراتژیکی و ژئو اکونومیکی و شبکه حمل‌ونقل ریلی، دریایی و زمینی  و وجود مناطق آزاد در کشورهای عضو را تبدیل به یک اتحادیه همه‌جانبه درون قاره‌ای و فراقاره‌ای نمایند.

۲- موقعیت جغرافیایی و ژئوپلیتیکی غیر قابل جایگزین جمهوری اسلامی ایران که در دنیا کم‌نظیر است به عنوان یک چهارراه ترانزیتی محورهای چین، قزاقستان، آسیای مرکزی و خاورمیانه را به مدیترانه و اروپا وصل می‌کند.

۳- کریدور ترانزیتی هند ایران روسیه به اروپا دیگر محور اقتصادی می‌تواند باشد.

۴- کریدور ترانزیتی شمال_جنوب و اتصال ظرفیت‌های ژئواکونومیکی حوزه ژئوپلیتیکی دریای خزر به بنادر خلیج‌فارس و دریای عمان و اتصال به شبکه ریلی سراسری ایران به منطقه آزاد چابهار که تا سال آینده تکمیل می‌گردد از دیگر فرصت‌های منطقه آزاد انزلی و کاسپین و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا است.

۵- روابط اقتصادی حوزه ژئوپلیتیکی قفقاز، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، آناتولی (ترکیه) و اتصال آن  به دریای سیاه دریای مدیترانه و اروپا در حمل‌ونقل کالا انرژی و گردشگر در اتحادیه اقتصادی اوراسیا می توانند تاثیرگذار باشد و جلوی تنش‌ها و مخاصمات برخی از کشورهای قفقاز که خواست آمریکا است را بگیرد.

۶- دولت‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا و بخش‌های خصوصی و مناطق آزاد آن‌ها با تعامل با سازمان همکاری شانگهای و دیگر اتحادیه‌های منطقه‌ای نظیر سارک در جنوب آسیا و سازمان اکو و سازمان تشکیل‌شده جدید RCEP یا همکاری اقتصادی جامع منطقه‌ای با با داشتن ظرفیت‌های عظیم جمعیت چندمیلیاردی، وجود سرزمین و فضای بیش از چهل میلیون کیلومترمربع منابع و ذخایر فلزی و انرژی و تکنولوژی، توان فضایی و ماهواره‌ای و قدرت شبکه‌های حمل‌ونقل ریلی، دریایی و زمینی و قدرت نظامی و شبکه‌های اطلاع‌رسانی و داشتن روابط و زمینه‌های تمدن و فرهنگ شرقی می‌توانند ساختار جدید قدرت شرقی یا قدرت جهانی آسیایی را بر مبنای فرهنگ و اقتصاد و جمعیت در قرن بیست و یکم را پایه‌گذاری کنند.»


نام:
ایمیل:
* نظر: