کد خبر: ۳۱۶۸۷۷
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
ایسنا نوشت: رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا و فرماندهان نیروی زمینی، نیروی پدافند هوایی و نیروی هوایی ارتش طی پیام های جداگانه‌ای، روز نیروی دریایی ارتش را تبریک گفتند.
در آستانه فرا رسیدن هفتم آذر ماه سالروز حماسه آفرینی پرسنل ناوچه‌ی موشک انداز «پیکان» که به عنوان «روز نیروی دریایی ارتش» نامگذاری شده است، حجت‌الاسلام والمسلمین علی سعیدی رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا، امیر سرتیپ علیرضا صباحی فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی، امیر سرتیپ عزیز نصیرزاده نیروی هوایی ارتش  و امیر سرتیپ کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش طی پیام های جداگانه‌ای، روز نیروی دریایی ارتش را تبریک گفتند.

در روزهای نخست جنگ تحمیلی نیروی دریایی ارتش در اجرای مأموریت باز نگهداشتن خطوط مواصلاتی دریایی خودی و بستن خطوط مواصلات دریایی دشمن در منطقه ای به طول تقریبی ۴۰۰ کیلومتر و به عرض ۵۰ کیلومتر، از شمالی ترین نقطه خلیج فارس تا محدوده عملیاتی نیروی رزمی ۴۲۱ در منطقه دوم دریایی بوشهر با استفاده از بالگردهای هوادریا، ناوچه‌های موشک انداز پیکان و جوشن، تیم عملیات ویژه، یدک کش دلیر و جنگنده های  نیروی  هوایی ارتش در عملیاتی به نام «مروارید» توانست تعداد ۱۲ فروند از شناورهای نیروی دریایی عراق منهدم و به ۳ فروند از آنها خسارات و صدمات کلی وارد کند. همچنین تعداد ۱۱ فروند از هواپیماهای جنگنده نیروی هوایی دشمن سرنگون شده و ده‌ها تن از نیروهای دشمن کشته، زخمی و یا اسیر شدند.

در پی این عملیات، علاوه بر قطع صدور نفت از طریق پایانه های نفتی البکر و الامیه، بر اثر انهدام بخش اعظم توان دریایی عراق، سیادت دریایی ایران در منطقه خلیج فارس به طور کامل تحقق یافت و بنادر و جزایر و تاسیسات ایران تا پایان جنگ توسط یکان های سطحی دریایی دشمن مورد تهدید قرار نگرفت. در مقابل در تمام این مدت راه های مواصلات دریایی دشمن مسدود گردید و هیچ کشتی تجاری و نفتکش نتوانست به ساحل و بنادر آن تردد نماید.

به‌دنبال انهدام ناوچه پیکان در این عملیات، امام خمینی(ره) به مناسبت رشادت ها و دلاور مردی های نیروی دریایی ارتش در دفاع از جزایر، بنادر، سواحل و دریاهای کشور و به ویژه دفاع از آبادان و خرمشهر و آب های نیلگون خلیج فارس در دوران جنگ تحمیلی، هفتم آذر ماه به نام «روز نیروی دریایی ارتش» نام گذاری شده است.


نام:
ایمیل:
* نظر: