کد خبر: ۳۳۰۱۱۳
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
خبرنیوز در یادداشتی به قلم جمشید خاوری نوشت:تهاجم فرهنگی، شاخ و دم ندارد. تهاجم همیشه از طرف بیگانگان انجام نمی شود. باید آدمش را پیدا کرد و از طریق او وارد شد. ساسی باید روی بورس باشد حتی به قیمت آتش انداختن در خرمن تربیت بچه های این مملکت و ترویج بی بند و باری.
یک

از پارسال همین روزها که آهنگ «دکتر» باصدای «ساسی مانکن» منتشر شد و در آن به بچه ها می گفت که قبل از خواب، اول یک شات بزنند بعد بخوابند و اینستاگرام، مهم تر از کتاب است؛ چنین اتفاق هایی که امروز افتاده را پیش بینی می کردم...

واقعیت این است که ساسی مانکن سالی یک موزیک ویدئو می سازد، تاثیراتش را می گذارد و از حاشیه هایش سود می برد چون تا مدتها چه در جمع های دوستانه، چه در فضای مجازی و چه حتی در کلام مسئولین و تریبون های رسمی، همه درباره اش حرف می زنند. عمدتا هم از مُضرات و خطراتش می گویند اما بالاخره «حرف می زنند» و اصل ماجرا در همین نکته نهفته است.

من نه طرفدار این خواننده هستم و نه سلیقه ام به این نوع موسیقی نزدیک است اما باید پذیرفت که این خواننده هر چه هست، راه و رسمِ هیت شدن را می داند و از همه مهمتر، مخاطبِ هدفش را می شناسد. طرفداران او، اکثرا نوجوان هستند بنابراین اثری تولید می کند که مورد پسند این قشر باشد. شناخت جامعۀ هدف، مهمترین کار اوست. چیزی که برخی از دستگاه های عریض و طویل داخلی با بودجه های میلیاردی در آن مانده اند. از همین صداوسیما که اجازه پخش کلیپ و موسیقی تین ایجری و حتی نشان دادن ساز را نمی دهد تا آموزش و پرورش و دانشگاه ها و برخی جاهایی که پسوند «فرهنگی» را یدک می کشند.

دو

اما آنچه باعث شده ابتذال این خواننده در ساختۀ جدیدش بیشتر به چشم بیاید استفاده از یک بازیگر مشهورِ فیلمهای مبتذل است . حضور این بازیگر بدنام در کلیپ ساسی تعجب خیلی ها را برانگیخته است. هر چند این خانم برای پول هر کاری می کند و قطعا بابت این حضورش، دستمزد خوبی هم گرفته و برایش عادی است، بنابراین درباره اش حرف نمی زنیم. اما فکرش را بکنید یک خواننده چقدر می تواند پست و حقیر باشد که برای دیده شدن و افزایش فالوور، دست به دامن هر کسی بشود. ضمن اینکه حضور کوتاه این خانم در کنار ساسی باعث شده که مثلا طی 24 ساعت گذشته، چندین هزار نفر به فالوورهایش اضافه شوند. از جمله نوجوانانی که تا دیروز حتی نام او را هم نشنیده بودند اما حالا اسمش را سرچ کرده و فیلمهایش را دیده اند و الفاتحه!

تهاجم فرهنگی، شاخ و دم ندارد. تهاجم همیشه از طرف بیگانگان انجام نمی شود. باید آدمش را پیدا کرد و از طریق او وارد شد. ساسی باید روی بورس باشد حتی به قیمت آتش انداختن در خرمن تربیت بچه های این مملکت و ترویج بی بند و باری.

سه

در همه جای دنیا، هرزه نگاری و تولید محتوای مستهجن برای کودکان و نوجوان جرم محسوب می شود و فیلمسازان حرفه ای به هیچ وجه از این تیپ بازیگران  به عنوان «بازیگر» در فیلمها و سریال هایشان استفاده نمی کنند.

چه کاری از دست ما بر می آید؟ در ایران که تقریبا هیچ. فقط می توان طبق بند ۶ ماده ۱۰ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان، از انتشار دهندگان محتوای مبتذل به کودکان شکایت کرد. (گویا ساترا از ساعتی قبل، انتشار این موزیک ویدئو را در رسانه های اینترنتی داخلی ممنوع کرده).

اما ایرانی هایی که در خارج از کشور ساکن هستند، بر اساس بند الف ماده ۳۴ کنوانسیون حقوق کودک می توانند مستقیما یا از طریق انجمن های حمایت از حقوق کودکان از این خوانندۀ مبتذل شکایت کنند.

چهار

 ببینید اوضاع این خواننده چقدر خراب است که حتی مادرِ برسام (تنها فرزند ساسی) اجازه نمی دهد این کودکِ سه چهارساله، آهنگهای پدرش را گوش کند. چون می داند با این اراجیف، چه سَمی وارد روح و روان بچه ها می شود. آن وقت بعضی از والدین نادان، چالش می گذارند و این آهنگ را پخش می کنند تا فرزندشان با آن برقصد و فیلمش را در فضای مجازی به اشتراک می گذارند!

با توجه به اینکه امروزه تمام دنیای کودکان و نوجوانان در موبایل و تبلت شان خلاصه شده و دسترسی به اینترنت و فیلترشکن هم دارند؛ از این به بعد هر نوجوانی که این مثلا بازیگر را می شناسد باید برای پدر و مادرش دست زد!


نام:
ایمیل:
* نظر: