کد خبر: ۳۳۴۵۶۲
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
سخنگوی وزارت خارجه گفت: کشتی تجاری ایران با نام ساویز روز سه شنبه ١٧ فروردین حدود ساعت ۶ صبح به وقت محلی در دریای سرخ و در نزدیکی سواحل کشور جیبوتی بر اثر انفجاری که منشاء و شیوه شکل گیری آن در دست بررسی است دچار آسیب جزئی شده است.
 «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه) در پاسخ به سؤال خبرنگاران در خصوص اخبار حمله به کشتی تجاری ایران در دریای سرخ اظهار داشت: کشتی تجاری ایران با نام ساویز روز سه شنبه ١٧ فروردین حدود ساعت ۶ صبح به وقت محلی در دریای سرخ و در نزدیکی سواحل کشور جیبوتی بر اثر انفجاری که منشاء و شیوه شکل گیری آن در دست بررسی است، دچار آسیب جزیی شده است.

* کشتی غیرنظامی ساویز برای برقراری امنیت دریانوردی در مسیر خطوط کشتیرانی و مقابله با دزدان دریایی در منطقه دریای سرخ و خلیج عدن مستقر شده بود.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: بر اساس اعلام قبلی رسمی و هماهنگی‌های انجام شده با سازمان بین‌المللی دریانوردی به عنوان نهاد مرجع، کشتی غیرنظامی ساویز برای برقراری امنیت دریانوردی در مسیر خطوط کشتیرانی و مقابله با دزدان دریایی در منطقه دریای سرخ و خلیج عدن مستقر شده بود. این کشتی عملا به عنوان ایستگاه لجستیکی (پشتیبانی فنی و تدارکات) ایران در دریای سرخ عمل می‌کرد و لذا مشخصات و ماموریت این کشتی قبلا به صورت رسمی به آن سازمان اعلام شده بود.

خطیب زاده افزود: در اثر حادثه رخ داده خوشبختانه هیچگونه خسارت جانی به وجود نیامده و بررسی‌های فنی در مورد چگونگی این حادثه و منشاء آن در حال انجام است و کشورمان کلیه اقدامات لازم از طریق مراجع بین المللی را در این خصوص انجام خواهد داد.

گفتنی است، شب گذشته اخبار تایید نشده‌ای مطرح شد که کشتی مزبور در دریای سرخ دچار سانحه شده و برخی منابع مدعی شدند که این کشتی هدف حمله قرار گرفته و گمانه‌زنی‌هایی نیز در این زمینه مطرح شد.


چندی پیش (اسفند ماه سال گذشته) حمله‌ای به کشتی کانتینربر ایرانی در آب‌های بین‌المللی دریای مدیترانه صورت گرفت که سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم کردن حمله به این کشتی، گفت که شناسایی عوامل خرابکارانه حمله به این کشتی در دستورکار بخش‌های مختلف است.

خطیب‌زاده همچنین در نشست خبری با خبرنگاران درباره حمله به این کشتی کانتینربر ایرانی اعلام کرد: باید سخنگوی ستاد کل در این زمینه اظهارنظر کند، ولی جایی که این عملیات خرابکارانه رخ داده و محل جغرافیایی آن اولین انگشت اتهام را متوجه رژیم اشغالگر قدس می‌کند. رفتار‌های تجاوزکارانه این رژیم این فرض را قوت می‌بخشد.

وی همچنین تصریح کرد: اگر مشخص شود هر طرفی در این عملیات خرابکارانه دست داشته از تمامی گزینه‌ها برای دفاع از حقوق حقه خود استفاده خواهیم کرد.

منبع: فارس

نام:
ایمیل:
* نظر: