کد خبر: ۳۶۶۵۸۰
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
عارف با اشاره به بحران آب در کشور:
نماینده پیشین تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر منتخبان واقعی ملت، بر مصدر امور قرار می گرفتند و در برابر نهادهای منتخب مردم سنگ اندازی نمی شد، با انباشت بحران های مختلف رو به رو نبودیم

محمدرضا عارف، طی یادداشت اینستاگرامی با اشاره به بحران آب در کشور و اعتراضات صورت گرفته در این خصوص پیشنهاداتی را برای برون رفت از این بحران ارائه کرد.

متن این یادداشت به شرح زیر است:

آنچه در ایران امروز می‌گذرد، ناشی از نا مدیریتی‌ها و انحراف از منطق مصالح ملی در سالیان اخیر است. اگر منافع و مصالح ملی در سالیان اخیر کانون سیاست ورزی حاکمیت قرار می‌گرفت و منتخبان واقعی ملت، بر مصدر امور قرار می‌گرفتند، در برابر نهاد‌های منتخب ملت سنگ اندازی نمی‌شد، نخبگان ایرانی در بخش‌های مختلف اجازه می‌یافتند به ساختار حاکمیت ورود کرده و تصمیم و تدبیر در سطوح مختلف با محوریت دانش و تجارب بشری و بر اساس اراده‌ی عمومی ایرانیان می‌بود، با انباشت بحران‌های مختلف، بسان آنچه در اصفهان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری با آن می‌گذرد، مواجه نبودیم.

در گستره‌ی وسیعی به نام ایران بعنوان یک ملت/ کشور و دولت، آنچه می‌بایست کانون سیاست ورزی و خط و مشی‌ها باشد، منافع و مصالح کلان ملی است. تعیین کننده‌ی منافع و مصالح ملی نیز، اراده‌ی شهروندان ایران زمین یا ملت ایران است. اگر از این اصل بنیادین عدول و سیاست‌های غیر از این منطق بر کشور تحمیل شود، آنگاه ملک و ملت با تشدید مخاطرات مواجه می‌شود.

امروز تجارب و دانش بشری بر اساس اصول حکمرانی خوب پیش روی ماست. معتقدم که نه باید بر تصمیمات اشتباه گذشته در خصوص آب پایفشاری کنیم، نه جدال‌های منطقه‌ای را با امنیتی کردن و دو قطبی سازی‌های کاذب شکل دهیم و صد البته با منطق ملی، اصول زیست محیطی و اصلاح امور بر اساس اولویت‌های مهم‌تر، عمق بحران را شناخته و تصمیمات مان، پاسخ به جوانب گوناگون آن و بدور از تعصبات گوناگون باشد.

پیشنهاد می‌کنم علاوه بر تغییر رویکرد کلان حاکمیت نسبت به مسائل و مواجهه‌ی صبورانه با اعتراضات مردم، جمعی از نخبگان دانشگاهی در حوزه‌ی آب، محیط زیست، سیاست، جامعه شناسی، امنیت و... در خصوص مولفه‌های بحران و راه‌های برون رفت از آن و جلوگیری از ویرانی آوار این بحران، که معلوم نیست چقدر با آن فاصله داریم، تدبیر و تصمیمی عالمانه را روی میز حاکمیت گذاشته و تصمیمات منطقه ای، کوتاه مدت و غیر علمی گذشته، باز خوانی، انحراف از معیار‌ها شناسایی و از آن‌ها عبور شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: