کد خبر: ۳۷۲۹۴۶
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
یورونیوز نوشت: امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه روز چهارشنبه در جلسه پارلمان اروپا خواستار تهیه طرح امنیتی جدیدی برای کمک به کاهش تنش با روسیه شد.
یورونیوز نوشت: امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه روز چهارشنبه در جلسه پارلمان اروپا خواستار تهیه طرح امنیتی جدیدی برای کمک به کاهش تنش با روسیه شد.

رئیس‌جمهوری فرانسه که کشورش از از ابتدای ماه جاری میلادی ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده گرفته است تاکید کرد که اتحادیه اروپا باید طی هفته‌های آینده بتواند نظم امنیتی جدیدی را «بین اروپایی‌ها» طراحی کند. به گفته وی این طرح پس از آن می‌تواند به ناتو و در صورت لزوم روسیه پیشنهاد شود.

سخنان امانوئل مکرون در مقر پارلمان اروپا در شهر استراسبورگ در حالی بیان شد که نگرانی‌ها از احتمال حمله نظامی روسیه به اوکراین افزایش یافته است. ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو روز سه‌شنبه گفته بود که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در حال نهایی کردن پیشنهادات امنیتی خود است.

رئیس‌جمهوری فرانسه در بخشی از سخنانش دفاع از «حکومت قانون» را اولویت اتحادیه اروپا خواند. وی در همین راستا پیشنهاد کرد که «حفاظت از محیط زیست» و «حق سقط جنین» در منشور حقوق اساسی اتحادیه اروپا به ثبت برسد.

این پیشنهاد در حالی از سوی امانوئل مکرون مطرح شد که روبرتا متسولا، رئیس جدید پارلمان اروپا به عنوان یکی از مخالفان حق سقط جنین شناخته می‌شود. روبرتا متسولا اهل مالت، تنها کشور اتحادیه اروپا است که سقط جنین در آن کاملا غیرقانونی است.

امانوئل مکرون در سخنانش از «تغییرات آب و هوایی»، «تحول دیجیتال» و «امنیت» به عنوان چالش‌های پیش‌روی اتحادیه اروپا یاد کرد. وی همچنین وعده داد که کشورش به دنبال «اصلاح حوزه شنگن» طی شش ماه آینده است تا از «مهاجرت غیرقانونی» جلوگیری کند.

رئیس‌جمهوری فرانسه تاکید کرد که اتحادیه اروپا با «نیروی مداخله سریع بین دولتی» باید بتواند از «مرزهای خارجی خود» محافظت کند.

دوره ریاست فرانسه بر اتحادیه اروپا در حالی آغاز شده است که امانوئل مکرون از زمان به قدرت رسیدن در سال ۲۰۱۷ تاکنون به عنوان رهبر جبهه هواداران نهادهای اتحادیه اروپا در مقابل جبهه «ملی‌گراها» و «پوپولیست‌ها» مانند رهبران لهستان و مجارستان شناخته می‌شود. رئیس‌جمهوری فرانسه با این حال در سخنان روز چهارشنبه خود گفت: «بازگشت به ملی‌گرایی و انحلال هویت‌هایمان هیچ کدام پاسخی به این جهان نو نیست.»

یکی از چالش‌های پیش‌روی امانوئل مکرون برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور در طول دوره ریاست فرانسه بر اتحادیه اروپا است. امری که در عمل مانع از تمرکز کامل او به عنوان یکی از کاندیداهای بالقوه انتخابات پیش‌رو بر روی موضوعات محوری دوره ریاست فرانسه بر اتحادیه اروپا خواهد شد.


نام:
ایمیل:
* نظر: