کد خبر: ۳۷۳۸۱۶
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
یک کارشناس مسائل آمریکا مطرح کرد
یک کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به مذاکرات وین گفت: برای اینکه بتوانیم به یک توافق برسیم ضمن اینکه ایران به تعهداتش عمل کند آمریکا هم باید تلاش کند شبکه بانکی را به سمت ایران باز کرده و تحریم‌های نفتی را بردارد.

علی بیگدلی با اشاره به این که ایران تلاش می‌کند همه خواسته‌هایش در این دور از مذاکرات به پایان برسد گرچه کار سخت و مشکلی است، تصریح کرد: برخی از کارشناسان روند مذاکرات را رو به پیشرفت ارزیابی کرده و برخی دیگر کندی آن را دلیلی دانسته‌اند بر اینکه آمریکا و اروپا از این فرصت استفاده خواهند کرد. در نتیجه اگر این وضعیت ادامه یابد دورنمای مذاکرات خیلی مطلوب نخواهد بود.

این استاد دانشگاه با اشاره به طرح پیشنهاد موقت که مورد قبول ایران نیست، خاطر نشان کرد: شاید یکی از دلایل پیشنهاد توافق موقت یا کندی در مذاکرات برخوردهایی باشد که اخیرا آمریکا و روسیه و همچنین روسیه و چین با یکدیگر دارند. ما باید در نظر داشته باشیم که بایدن با توجه به مشکلات داخلی آمریکا نیاز دارد تا مسئله ایران را حل کند. از طرفی ایران هم به دلیل مشکلات خود نیاز دارد تا مذاکرات به نتیجه برسد.

بیدگلی با بیان این که آمریکا باید تحریم‌های نفتی را بردارد و گشایشی در اقتصاد ما به وجود آورد، گفت:  در صورتی که در انتخابات ۲۰۲۴ جمهوری‌خواهان و یا به احتمال خیلی کم ترامپ هم روی کار آید شرایط پیچیده می‌شود بنابراین ایران حق دارد که قرارداد موقت را قبول نکند، به این نکته هم باید توجه کنیم که آمریکا نمی‌تواند تضمین دهد و همین مسئله باعث پیچیدگی در کار شده است و هر دو طرف نیازمند حل مشکل هستند.

بیگدلی ادامه داد:‌ نوع انتظارات و تقاضاها نشان می‌دهد که ایران خیلی تمایلی به انجام قرارداد موقت ندارد و علیرغمی که روس‌ها در این زمینه تلاش‌هایی را انجام دادند نتیجه مطلوبی هنوز حاصل نشده است.

وی درباره اینکه چرا اروپا و آمریکا به توافق موقت اصرار دارند، گفت: اعتقاد آن‌ها بر این است که این قرارداد موقت به امضا برسد تا گشایشی در اقتصاد ایران ایجاد شود و ایران هم در مدت سه سال آینده آمریکا را آزمایش کرده و تضمین‌هایی را به دست آورد اما ایران نگران است که بعد از سه سال شرایط به گونه‌ای پیش برود که قرارداد مجددا لغو شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: